Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Amerykańscy żołnierze znów przyjadą do Lublina. Spotkają się z mieszkańcami

W sobotę mieszkańcy Lublina będą mieli kolejną okazję spotkania się z amerykańskimi żołnierzami. Z okazji ich przyjazdu do Polski, przygotowano piknik oraz wiele atrakcji.

Przyjazd amerykańskich żołnierzy do Lublina związany jest z oficjalnym powitaniem w Polsce III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Amerykańskie wojsko ma za zadanie wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ponieważ wydarzenie to jest związane z bardzo dużym zainteresowaniem społeczeństwa, podjęto decyzję o przygotowaniu tego dnia imprez plenerowych na terenie całego kraju. Jedna z nich odbędzie się na terenie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Spokojnej.

Spotkanie z mieszkańcami odbędzie się pod hasłem „Bezpieczna Polska” i zostanie przygotowane wspólnie przez Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy. Piknik rozpocznie się w południe i potrwa pięć godzin. – Odwiedzający będą mogli obejrzeć pokazy dynamiczne oraz statyczne nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, występy orkiestr wojskowych i koncerty, na miejscu wydawana będzie również gorąca wojskowa grochówka oraz herbata – wyjaśnia rzecznik resortu obrony Bartłomiej Misiewicz.

Dodatkowo, przy wsparciu harcerzy i organizacji proobronnych, będzie prowadzona akcja charytatywna prowadzona przez Caritas Ordynariatu Polowego WP. Będą zbierane pieniądze na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii. Z kolei oficjalnie amerykańskich żołnierzy powita w Żaganiu Premier Beata Szydło wspólnie z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem oraz Ambasadorem USA Paulem Jonesem.

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), to oddział będący częścią sił amerykańskich, które trafią do Polski w tym roku. Oprócz ABCT siły amerykańskie w Polsce tworzyć będą m.in. zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne. Sama tylko ABCT to kilka tysięcy żołnierzy wyposażonych m.in. w czołgi, wozy bojowe Bradley i samochody HMMWV. Amerykanie zostaną przebazowani do Europy w ramach inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. Operation Atlantic Resolve (OAR), a ich pobyt będzie miał charakter ciągły i rotacyjny.

(fot. Andrzej Mikulski)
2017-01-11 17:25:36

42 komentarze

  1. Taa… a za 9 miesięcy będzie pik w przyroście naturalnym i płacz po domach: „Matulu, to nie tak, że ja z pierwszym lepszym. Ja wiem jako on się nazywał – na mundurze miał nazwisko. Nazywał się Usarmi” :):)

    • Jak przyszli ci ze wschodu ponad 70 lat temu, to nie musiały się myć bo i tak były czystsze i nie miały nic do powiedzenia od dziewczynki po staruszkę. Dlatego aby się, to nie powtórzyło mamy do pomocy min. US Army.