Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Akcja policji na terenie całego kraju. Uderzenie w przestępczość o podłożu pedofilskim (wideo, zdjęcia)

W ramach policyjnej akcji o kryptonimie „Carlos” w całym kraju zatrzymano 64 osoby, w tym 33 tymczasowo zostały aresztowane. Mundurowi przeprowadzili 106 przeszukań i zabezpieczyli 1162 urządzenia zawierające prawie 350 tys. plików z nielegalnymi treściami.

W policyjnej akcji ponad 400 policjantów

Od 22 do 30 października 2023 r. ponad 400 funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości na terenie całego kraju zatrzymało 64 osoby w wieku od 21 do 73 lat podejrzewane o posiadanie i rozpowszechnianie treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Wśród zatrzymanych osób było 6 kobiet. W wyniku przeprowadzonych 106 przeszukań zabezpieczono łącznie 1162 komputery, telefony komórkowe i inne elektroniczne nośniki danych zawierające blisko 350 tys. materiałów foto/video przedstawiających treści pedofilskie, na części zabezpieczonego materiału ofiarami były dzieci w wieku niemowlęcym.

Działania analityczne i operacyjne na szeroką skalę

Przeprowadzeniem operacji od kilkunastu tygodni zajmowała się specjalna grupa policjantów posiadających doświadczenie w ściganiu sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci. Były to prowadzone na szeroką skalę działania analityczne i operacyjne zmierzające do zidentyfikowania sprawców przestępstw o podłożu seksualnym.

Działania na poziomie procesowym były ściśle koordynowane z Departamentem do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuraturami w całym kraju. Policjanci współpracowali także z Europolem oraz amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Zarzuty karne

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty karne dotyczące posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim. Wobec 33 zatrzymanych osób sądy zdecydowały o tymczasowych aresztach.

Fotograf produkował filmy z udziałem małoletnich

W wyniku operacji „Carlos” udało się między innymi ustalić i zatrzymać mężczyznę, który wykonując zawód fotografa zajmował się produkcją zdjęć i filmów z udziałem małoletnich. W wyniku pracy funkcjonariuszy zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zatrzymanemu mężczyźnie zarzutów zgwałcenia oraz seksualnego wykorzystania trzech osób, w tym dwóch małoletnich. Mężczyzna w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Obecnie prowadzone są czynności w kierunku ustalenia innych pokrzywdzonych kobiet.

Ofiarami dzieci w wieku od 5 do 7 lat

Wśród zatrzymanych osób było również 2 mężczyzn, którzy oprócz posiadania i rozpowszechniania treści o charakterze pedofilskim, wytwarzali takie materiały wykorzystując zależności rodzinne z pokrzywdzonymi. Ich ofiarami były dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Zatrzymani mężczyźni nie byli dotychczas notowani za podobne czyny.

Ze względu na szczególny charakter ujawnionych przestępstw, mając na uwadze ochronę ofiar przed wtórną wiktymizacją, policjanci nie udzielają szczegółowych informacji na temat przeprowadzonej akcji.

„Carlos” to już trzecia operacja CBZC wymierzona w przestępczość o podłożu seksualnym. Do tej pory zatrzymano 157 osób z czego 63 zostały tymczasowo aresztowane, a w wyniku przeprowadzonych 275 przeszukań zabezpieczono ponad pół miliona plików z nielegalnymi treściami.

 

10 komentarzy

 1. przeprowadzili 106 przeszukań i zabezpieczyli 1162 urządzenia zawierające prawie 350 tys. plików z nielegalnymi treściami.
  Teraz policjanci którzy to weryfikowali pójdą siedzieć – co zobaczyli to już nie ozdobczą.

 2. jeszcze trochę a pedofilia będzie orientacją seksualną tak jak homoseksualizm kiedyś był w wikipedii jako rodzaj zaburzenia seksualnego

 3. na zdjeciu z telefonami jest chyba stara nokia 3310, tam tez były zdjecia? niemozliwe

 4. Prawidłowo. Współczuję tylko policjantom co muszą to oglądać.

 5. Lewackie szumowiny mogą się zacząć bać.

  • Uderz w stół a nożyce się odezwą. Napisz o zboczeniach a pisowcy szaleją w komentarzach 🙂

 6. Tolerancja lewacka kundle lgbt utylizacja

 7. A to takie osoby ktróe już wcześniej za to siedziały nie powinny być stale monitorowane przez państwo i służby?
  I dlaczego ich wizerunki nie są publikowane? I do tego kobiety
  Dodatkowo powinna być informacja gdzie pracują co robią itd

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo