Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Air Show Radom 2023. Pierwszy dzień imprezy przyciągnął tłumy (zdjęcia)

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023 odbywają się w dniach 26 i 27 sierpnia 2023 roku na lotnisku w Radomiu i są przeprowadzane pod hasłem „Niezwyciężeni w przestworzach”. Wydarzenie poświęcone jest 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim i ustanowienia rekordu świata odległości lotu.

– Po pięciu latach przerwy będziemy mogli podziwiać kunszt pilotażu w wykonaniu pilotów z Polski i krajów sojuszniczych. Bardzo wiele zmieniło się w ciągu tych pięciu lat. Przede wszystkim rozwinęły się polskie siły powietrzne. Dziś po raz drugi będziemy mogli podziwiać FA-50, czyli samoloty wyprodukowane w Korei Południowej, już z biało-czerwoną szachownicą, pilotowane przez polskich pilotów. Na wyposażeniu polskich sił powietrznych znajdzie się 12 takich samolotów. Dziś obchodzimy 90. rocznicę wielkiego sukcesu kpt. Stanisława Skarżyńskiego, który przeleciał z Afryki do Ameryki Południowej ustanawiając rekord. Wspaniały pilot poległ w 1942 roku, ale dzisiejsi piloci nawiązują do tych tradycji, są też świetnie wyszkoleni – mówił w pierwszym dniu imprezy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Pokaz dynamiczny i wystawa statyczna

W programie pokazów Air Show przewidziano pokaz dynamiczny oraz wystawę statyczną. W powietrzu będzie można zobaczyć m. in. blok pokazowy samolotów historycznych, zrzut skoczków – desant flagowy, paradę powietrzną z 19 formacji, pokaz pirotechniczny, pokaz ratownictwa SAR, pokaz Grupy Akrobacyjnej Żelazny, pokaz Zespołu Akrobacyjnego ORLIK, pokaz Red Bull Air Race, pokaz Demo Tiger Team i wiele innych. Podczas pokazów zaprezentują się samoloty i śmigłowce polskich sił powietrznych: F-16, FA-50, MiG-29, Su-22, M-28, Sokół, M-346, C-295, C-130 itd., jak również samoloty z zagranicy.

Air Show Radom 2023. Pierwszy dzień imprezy przyciągnął tłumy (zdjęcia)

Sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych

Dla miłośników militariów przygotowana została wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych – od Wojsk Lądowych przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną, a także sprzęt którym dysponuje szkolnictwo wojskowe i wojska sojusznicze z NATO stacjonujące w Polsce. Będą to m. in. pierwsze bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2, AW-101, S-70i. Jest takżę makieta samolotu F-35 udostępniona widzom pokazów – każdy może wsiąść do kabiny. Ponadto nowoczesny sprzęt zakupiony w ostatnim czasie dla Wojska Polskiego – między innymi: K2 Czarna Pantera, M1A1 Abrams, K9 Thunder, systemy – HIMARS, PILICA oraz nowy BWP Borsuk i BAOBAB-K.

Agencja Mienia Wojskowego jest głównym organizatorem pokazów, a za część lotniczą i wystawę statyczną sprzętu wojskowego odpowiada Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Podczas Air Show, obok FA-50, będziemy mogli podziwiać z biało-czerwoną szachownicą śmigłowce AW 101 zamówione w PZL Świdnik. Śmigłowce Black Hawk, zamówione w PZL Mielec. Polskie siły powietrzne się rozwijają. W przyszłym roku trafią do nich samoloty F-35, zamówione w 2020 r. Będziemy mogli podziwiać także śmigłowce Apache – właśnie negocjujemy warunki kontraktu na pozyskanie 96 śmigłowców uderzeniowych – wyliczał szef MON.

(źródło MON)

53 komentarze

  1. Było się w domu najeść i napić.

  2. Pokazy mistrzostwo, organizacja dno totalne , byłem dwa dni także mogę dużo o braku organizacji napisać , dużo zasłabnięć i omdleń – pomysł organizatora brak ilwody i parasoli i jeden zgon też się wydarzył , także się działo

Dodaj komentarz