Jak wynika z informacji GIS narkotyk był oferowany jako „dopalacz” na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja).
Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.
Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.
Osoba po użyciu opioidów:
- ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca,
- stwierdza się: wąskie („szpilkowate”) źrenice , bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze,
- ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.
Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej:
- zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej,
- wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112),
- zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala.
Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.
(fot. GIS)
13 komentarzy
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
Młody elektorat trzaska sam się wyelminuje
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
„Młody elektorat trzaska sam się wyelminuje”
Kto później będzie robił na twoją emeryturę matole? 🙂
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
Nikt, jemu się należy ?
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
Zamiast ostrzegać,rozdawać zainteresowanym za darmo. Problem sam się rozwiąże.
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
niech się ćpuny zaćpają na śmierć i będzie przynajmniej spokój
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
A niech ….. . Zażywasz zdychasz to proste. Żyletki są do kupienia wszędzie a żyły podcinają sobie nieliczni, hiwdpe.
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
Zakażcie tych p..dolonych e-papierosów! To krypto narkomania!
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
To na zdjęciu wyglądem przypomina korek analny – jesteście pewni jak to się zażywa?
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
kurde Franiu nie wiedziałem, że latam, dzięki za uświadomienie
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
Czyli jest przyczyna odlotów fanów trzaskających zębami.
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
Kierujący aŁdi od dawna pod wpływem tego jeżdżą. Przepraszam latają.
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
I cyk złotówka leci przelewem.
Komentarz ukryty z powodu bardzo niskiej oceny.
nie wiem czemu tym się zajmuje inspektor sanitarny? po 2 osoba po zażyciu wymaga zamiast pomocy lekarskiej to chyba raczej zepchnięcia do rzeki, żeby nie zagrażała innym ludziom, np. jadąc samochodem w takim stanie, tępić narkomanię a nie cackać się z tym dziadostwem, robi siętego za dużo, póki łażą jak zombi pod mostami to jeszcze, ale jak wsiadają do samochodów, hulajnów, i zagrażają np. małym dzieciom to likwidować to trzeba