Główny Inspektor Sanitarny ostrzega: Na terenie Polski pojawił się nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie o wykryciu po raz pierwszy na terenie Polski nowego, bardzo niebezpiecznego narkotyku – należącego do grupy opioidów – pod nazwą etazen.

Jak wynika z informacji GIS narkotyk był oferowany jako „dopalacz” na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja).

Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.

Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.

Osoba po użyciu opioidów:

  • ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca,
  • stwierdza się: wąskie („szpilkowate”) źrenice , bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze,
  • ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej:

  • zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej,
  • wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112),
  • zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

(fot. GIS)

Zobacz również

13 komentarzy

  1. nie wiem czemu tym się zajmuje inspektor sanitarny? po 2 osoba po zażyciu wymaga zamiast pomocy lekarskiej to chyba raczej zepchnięcia do rzeki, żeby nie zagrażała innym ludziom, np. jadąc samochodem w takim stanie, tępić narkomanię a nie cackać się z tym dziadostwem, robi siętego za dużo, póki łażą jak zombi pod mostami to jeszcze, ale jak wsiadają do samochodów, hulajnów, i zagrażają np. małym dzieciom to likwidować to trzeba

  2. Kierujący aŁdi od dawna pod wpływem tego jeżdżą. Przepraszam latają.

  3. Czyli jest przyczyna odlotów fanów trzaskających zębami.

  4. kierowca bombowca

    kurde Franiu nie wiedziałem, że latam, dzięki za uświadomienie

  5. To na zdjęciu wyglądem przypomina korek analny – jesteście pewni jak to się zażywa?

  6. Zakażcie tych p..dolonych e-papierosów! To krypto narkomania!

  7. A niech ….. . Zażywasz zdychasz to proste. Żyletki są do kupienia wszędzie a żyły podcinają sobie nieliczni, hiwdpe.

  8. niech się ćpuny zaćpają na śmierć i będzie przynajmniej spokój

  9. Zamiast ostrzegać,rozdawać zainteresowanym za darmo. Problem sam się rozwiąże.

  10. Młody elektorat trzaska sam się wyelminuje

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Spotkanie integracyjne dla rodzin z Ukrainy
Ostatni mecz sezonu!
Zbiórka elektrośmieci w szczytnym celu. Akcja wesprze leczenie Amandy z Lublina
Słodka Paka dla Dzieciaka
Charytatywny Piknik Rodzinny na leczenie Paulinki Tarasiuk