690 680 960

13 osób zatrzymanych. Prowadzili fikcyjny obrót bejcą i panelami fotowoltaicznymi

CBŚP z Lublina przy współpracy wywiadu skarbowego UKS doprowadzili do zatrzymania 13 osób biorących udział w procederze wyłudzania VAT na wielką skalę. Szacuj się, że Skarb Państwa stracił co najmniej 5 mln złotych.

Funkcjonariusze CBŚP przez rok rozpracowywali grupę przestępczą trudniąca się wyłudzeniami VAT. Przy pomocy wywiadu skarbowego z Lublina, policjanci ustalili, kto stoi za przestępczym procederem i jak dokładnie on wygląda. Policjanci ustalili, że w tę działalność zaangażowane były osoby, które wcześniej trudniły się przestępczością typowo kryminalną.

– Funkcjonariusze ustalili, że stworzone zostały podmioty gospodarcze. Uczestniczyły one w obrocie bejcą ognioodporną, panelami słonecznymi i ogniwami fotowoltaicznymi z innymi podmiotami, które faktycznie funkcjonowały na rynku. Towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji. Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT i towarzyszących im przelewów bankowych, dokumentowany był fikcyjny obrót towarami. Takie nierzetelne dokumenty potwierdzające fikcyjny obrót handlowy były podstawą ubiegania się o zwrot nienależnego podatku – opisuje działalność przestępców kom. Agnieszka Hamelusz z CBŚP.

Blisko stu policjantów w jednym czasie weszło pod kilkadziesiąt adresów na terenie pięciu województw. Policjanci zatrzymali dwóch liderów grupy przestępczej i 9 jej członków.

– Podczas przeszukań, policjanci zabezpieczyli broń i panele fotowoltaiczne, które były wielokrotnie wykazywane na fakturach przy fikcyjnej sprzedaży. Zabezpieczono też mienie należące do przestępców wartości 2 mln złotych. Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i zarzuty karno-skarbowe – wyjaśnia kom. Agnieszka Hamelusz.

Liderom grozi do 15 lat pozbawienia wolności, a członkom grupy do 12. Sprawa jet rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

2017-02-24 18:23:15
(fot. wideo KWP Katowice)

8 komentarzy

 1. aż miło popatrzeć jak rząd w końcu wziął się za prawdziwych przestępców 🙂

  • Oby niezawisły Sąd ich nie wypuścił szybciej niż ich zatrzymywali. Chyba, że za kaucją w wysokości co najmniej 6 milionów.

 2. Provident, wierzymy w twój plan…

 3. jak wyłudzić VATna imporcie ?

 4. Brawo PIS .

 5. Pieniążki na 500+ trzeba jakoś zgromadzić, także za pomocą wszechobecnego VAT.
  A tak przy okazji o VAT…
  Ten podatek bezlitośnie zdzierany jest także i przy okazji SMS’owych darowizn pomocowych, także i z datków na rzecz WOŚP i jakoś darczyńcom to nie przeszkadza.
  Nikt nawet nie mruknie, żeby to zmienić.
  A dopóki nie zostanie to zmienione nie dam jednej złotówki jak będę widział; „SMS 1 PLN + 23 grosze VAT” i nie dlatego, że szkoda mi tej przykładowej złotówki, a 23 groszy dla pazernego fiskusa.

  • To VAT wprowadził PiS by pozyskać środki na 500+ ? Ciekawy tok rozumowania. Potomkom czerwonoarmistów całkowicie na dekiel już padło. Czy za koklusz i gradobicie też obciążysz PiS?

Kursy walut

 • USD 4.4325zł 1.12%
 • GBP 5.3212zł 0.85%
 • EUR 4.7476zł 0.6%
 • CHF 4.7856zł 0.84%

Polub nas