Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Od nowego roku w naszym regionie przybędą trzy nowe miasta

Urzędów, Lubycza Królewska oraz Siedliszcze – te miejscowości z naszego regionu od 1 stycznia staną się miastami. Niektóre z nich, od kilkunastu już lat starały się o przywrócenie praw miejskich.

W mijającym roku, Minister Administracji i Cyfryzacji na podstawie wniosków od rad gmin wydał cztery decyzje o nadaniu miejscowościom statusu miasta. W trzech przypadkach dotyczy to miejscowości z naszego regionu. Od 1 stycznia miastami będą Urzędów w powiecie kraśnickim, Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim oraz Siedliszcze w powiecie chełmskim. Oznacza to, że województwo lubelskie od nowego roku w swoich granicach będzie miało 46 miast. Wszystkie trzy nowe miasta posiadały już w przeszłości prawa miejskie, jednak w wyniku różnych zawirowań historycznych je utraciły.

Urzędów powstał w 1405 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło nadał nową nazwę osadzie targowej. Rozwojowi miejscowości sprzyjało położenie przy szlaku handlowym łączącym ówczesną stolicę Polski – Kraków z Litwą i Rusią. W 1474 roku zlokalizowano tu siedzibą władz powiatu. Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej przestał istnieć powiat urzędowski, a w 1869 roku Urzędów pozbawiono praw miejskich. Od nowego roku, po ponownym uzyskaniu praw miejskich, Urzędów nie tylko się powiększy, lecz również przybędzie w nim mieszkańców. Do miasta zostaną włączone pobliskie miejscowości: Zakościelne, Dębniak – Kolonia, Dębniak – Osada oraz Kajetanówka. Dzięki temu liczba mieszkańców wzrośnie o ponad 600 osób.

Lubycza Królewska została założona w 1420 roku. Za czasów królewskich należała do dóbr koronnych, stąd zachował się drugi człon nazwy „Królewska”. Miejscowość otrzymała prawo miejskie w 1759 roku i pozostała miastem aż do 1947 roku. W ostatnich latach, władze miejscowości kilkukrotnie starały się o przywrócenie praw miejskich, jednak za każdym razem składane dokumenty nie były kompletne. Raz brakowało konsultacji społecznych innym razem pojawił się problem geodezyjny. W zatwierdzonym w końcu wniosku miasto będzie większe od dotychczasowej miejscowości. W granicach Lubyczy Królewskiej znajdą się dwa sołectwa: Dęby i Zatyle Osada. Nowe miasto będzie miało 2600 mieszkańców.

Największym z nowych miast będzie Siedliszcze. To już trzeci raz, kiedy miejscowość ta otrzymuje prawa miejskie. Ostatnio w roku 1760, właściciel tutejszych dóbr Wojciech Wegliński otrzymał je od przedostatniego króla Polski Augusta II Sasa. Była to druga lokacja miasta, powtórzenie pierwszej z 1548 roku z nowymi przywilejami. Od wielu już lat ,miejscowość funkcjonuje jak małe miasteczko, posiada 1,6 tys. mieszkańców, znajduje się tu Zespół Szkół, szpital, dom dziecka a nawet stacja pogotowia ratunkowego. W tym przypadku zmieni się status z miejscowości wiejskiej na miejską. Bez zmian pozostaną granice administracyjne.

(fot. UG Siedliszcze)
2015-12-26 08:00:29

16 komentarzy

  1. siedliszcze to fajne mniasto 😉

  2. rzalllllllll to dziwne mniasto

Z kraju