690 680 960

ZUS: Środki przyszłych emerytów urosną o ponad 9 procent

O 9,33 procent zwiększą się w czerwcu środki zapisane na kontach klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To z nich instytucja wyliczy przyszłe emerytury.

Co roku w czerwcu ZUS waloryzuje stan kont i subkont ubezpieczonych. W tym roku operacja obejmie oszczędności emerytalne około 24 milionów osób. Waloryzacja polega na podwyższeniu środków procentowymi wskaźnikami.

Waloryzacja konta i kapitału początkowego

Składki emerytalne na kontach i tzw. kapitał początkowy wzrosną o 9,33 proc. Wysokość tej waloryzacji zależy od inflacji i od przypisu składek (czyli wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku.

– Te wskaźniki bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł – podaje przykłady prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Żaden podmiot na rynku nie da nam tak korzystnych warunków, na przykład na lokacie. Państwo daje gwarancję wypłaty świadczeń oraz chroni realną wartość składek przed inflacją. To pokazuje, że warto oszczędzać na emeryturę w ZUS. Trudno o lepsze zabezpieczenie środków, które gromadzimy przez dekady naszej aktywności zawodowej – dodaje profesor.

Waloryzacja subkonta

Dla ubezpieczonych należących do drugiego filara emerytalnego ZUS prowadzi również subkonta, które podlegają dziedziczeniu. Środki na subkontach wzrosną w czerwcu o 7,07 proc. Tutaj waloryzacja zależy od dynamiki wzrostu PKB z ostatnich pięciu lat.

Informacja o stanie konta

Po zakończeniu waloryzacji jej efekty będzie można sprawdzić przez internet. Każdy ubezpieczony otrzyma indywidualną informację na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

ZUS: Środki przyszłych emerytów urosną o ponad 9 procent

(fot. lublin112.pl, źródło ZUS)

Zobacz również

16 komentarzy

 1. Skąd te pieniądze się wzięły? Jak to zostały dopisane? Dlaczego dopisano tylko 9%. Nie można było dopisać 50%, albo 100%, albo jeszcze więcej?
  Zawsze mi się wydawało, że pieniądze biorą się z pracy. Że, ktoś coś wypracuje, tzn. wytworzy jakieś dobro. Towar lub usługę. A tutaj czytam, że pieniądze można sobie pieniądze dopisać.

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   Właściciel drukarni pieniędzy może więcej !!!

 2. Biorąc pod uwagę inflację, w/g GUS 12% to znowu zostaliśmy oskubani 😃

  • Trzeźwiej myślący

   Spoko, rząd niejakiego Chyżego Rója nie dałby nawet owych 9,33 %.

   • Nie zmienia to faktu, że jedni i drudzy nas okradają 😂

    • Dżesica (koleżanka Brajanka)

     Ci pierwsi tylko kradli, a drudzy choć też kradną, ale jednak częściowo dzielą się „łupem”. 😆

     • To jeszcze gorzej!!! Oskarżą nas o współudział 🤣

     • Nie robią tego dla naszego dobra tylko po to by suweren znowu ich wybrał i by nabijali kabzę sobie, swoich rodzin i znajomych. Jak już zadłużą Polskę do katastrofalnego stanu to za ich radosną twórczość znowu zapłacimy my! ***** ***

  • Waloryzacja jest za inflację z poprzedniego roku. Tegoroczna inflacja będzie mieć wpływ na waloryzację za rok. Tak to działa od lat.

 3. Trzeźwiej myślący

  O 9,33 procent zwiększą się w czerwcu środki zapisane na kontach klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a inflacja jest już sięgająca 15%.
  Czyli tak naprawdę owe 9,33% nie pokryje nawet strat inflacyjnych.

 4. Ci pierwsi tylko kradli, a drudzy choć też kradną, ale jednak częściowo dzielą się „łupem”. 😆

 5. Niech zusu poda ile zarobił na ponadprzeciętnych zgonach z powodu epidemii. Przecież wszystkie środki na koncie zusu przepadają po śmierci, delikwentowi czyli jego rodzinie zostaje tylko 4 tysie na pogrzeb i chwacit! Także takie dopisywanie odsetek to chłyt maketingowy bo tylko jednostki zdążą wykorzystać swoje środki z zusu. To największy system złodziejski, zabiera wszystkim a daje nielicznym ale przecież tak postępują też wszystkie rządy ze szczególnym wskazaniem na obecny vide ceny benzyny i energii… ***** *** i zus.

 6. No i znowu ludzie się cieszą że dostali od pisuarów 9% ale inflacja zabiera 12% brawo drawo ale dobrobyt

 7. Niby im urośnie a jednak spadnie, inflacja minęła 12%
  W bankach to samo – lokata max 4%
  Złodzieje w białych kołnierzykach i tyle w temacie.

 8. Waloryzacja dotyczy poprzedniego roku, dlatego jest na bazie inflacji z 2020. Dzisiejsza inflacja wpłynie na waloryzację za rok.

 9. Drugie podejście do sprawy. To bardzo ciekawe, że jak im potrzeba to mówią, że to są pieniądze wirtualne a innym razem to gotówka na koncie tylko,ze w ZUS a nie banku. Złodzieje i kłamcy chcieliby żebyśmy pracowali do śmierci bo wtedy kasa idzie w całości do wora bez dna czyli budżetu -dlatego też nie chcą przywrócenia emerytur stażowych

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas