Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli uroczystą przysięgę

We Włodawie odbyła się przysięga wojskowa 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Miała ona uroczysty charakter i zgromadziła setki osób. Wzięły w niej udział również władze państwowe.

W niedzielę 90 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową i tym samym wstąpiło w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wzięli udział najbliżsi żołnierzy, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki a także przedstawiciele rządu, oraz lokalne władze a także liczni mieszkańcy Włodawy. Wydarzenie poprzedziła msza święta w Kościele św. Ludwika, zaś w południe przy Czworoboku nastąpił moment zaprzysiężenia.

Dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej Płk. Tadeusz Nastarowicz złożył meldunek szefowi rządu, w którym podkreślił, że ofiarna służba Polsce to dbałość o bezpieczeństwo granic oraz pomoc ludności cywilnej. Premier w swoim wystąpieniu wspomniał m.in. o patronie lubelskiej brygady, Hieronimie Dekutowskim ps. „Zapora” dowódcy, który „do końca się nie załamał. Zaznaczył, że był on wzorem i przykładem dla swoich żołnierzy.

-Podjęliście się czegoś bardzo ważnego, kluczowego. Dbałość o bezpieczeństwo naszych granic, a w czasie pokoju pomoc ludności cywilnej w powiatach i okręgach, w których żyjecie, służycie, jest wielką sprawą. Jest służbą Polsce taką, jakiej najbardziej potrzebujemy: ofiarną służbą, służbą serca, ale jednocześnie dopełnieniem innych bardzo ważnych, kluczowych elementów naszego bezpieczeństwa, zarówno technicznego, jak i ludzkiego w innych formacjach wojskowych stanowiących absolutnie spójną, zwartą część Wojska Polskiego” – mówił premier Mateusz Morawiecki do żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane w dniu 1 stycznia 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Już niespełna po trzech miesiącach od tego wydarzenia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęło zdolność do działania oraz formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami. W pierwszym etapie sformowane zostały także struktury trzech brygad w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim.

– Dziś złożyliście przysięgę, ślubowaliście wierność naszej ojczyźnie. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To uroczyste zobowiązanie na trwałe wpisuje się w Waszą służbę, służbę Polsce – podkreślił minister M. Błaszczak.  Przypomniał, że żołnierze WOT złożyli przysięgę w szczególnym roku, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podkreślono również, iż wojsko obrony terytorialnej wzoruje się na bohaterskich poprzednikach z Armii Krajowej, która „również była armią terytorialną”. Szef MON przypomniał także o zadaniach jakie stoją przed WOT Żołnierze ci stanowią piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Wojska Obrony Terytorialnej to wojska najbliżej i najsilniej związane z lokalną społecznością. Ich zadaniem jest służenie Polsce, wzmacnianie siły Polski, oraz służenie społecznościom lokalnym w sytuacjach kryzysowych, w sytuacjach, w których inne służby wymagają wsparcia od wojska. Ten piąty rodzaj Sił Zbrojnych, który stanowicie jest niezwykle ważny także dla Wojska Polskiego ze względu na znajomość terenu, społeczności lokalnej.

(fot. st. szer. Wojciech Król,W. Kompała)
2018-02-11 21:00:45

41 komentarzy

  1. Big boy long boy

    Pajace, sam bym was rozwalił w ręcz.

  2. jak zwykle kodo-syfy plują czym się da…

Z kraju