Zmiana czasu na zimowy. Dziś w nocy przestawiamy zegarki

Osoby które uwielbiają długo spać, z pewnością będą zadowolone. Jednak ci, którzy dzisiejszej nocy muszą iść do pracy, raczej szczęśliwi nie będą. Z powodu zmiany czasu z letniego na zimowy, będą musieli pracować godzinę dłużej.

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że weekend będzie o godzinę dłuższy, gdyż wskazówki zegarków cofniemy z godziny 3:00 na 2:00. Wiele osób będzie mogło pospać godzinę dłużej, ale z drugiej strony, inni spędzą więcej czasu w pracy. Co roku zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego na środkowoeuropejski czas zimowy odbywa się w ostatni weekend października. W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona w okresie międzywojennym. Później stosowano ją w latach 1946-1949 i 1957-1964. Następnie weszła w życie w 1977 r. i obowiązuje do dzisiaj.

Wiadomo już, że nie będzie to ostatnia zmiana czasu. Pomimo tego, że ponad 78 procent dorosłych Polaków opowiedziało się za tym, aby czas letni pozostał na stałe, wszystko teraz w gestii Unii Europejskiej. W marcu 2019 w głosowaniu w komisji transportu Parlamentu Europejskiego opowiedziano się za tym, aby zmiana czasu została zniesiona. Ma to nastąpić do marca 2021 r. Jednak wciąż wiele krajów nie potwierdziło, czy ostatecznie są za tą propozycją. Mają na to czas do kwietnia 2020 roku. Dlatego też w nocy z 28 na 29 marca przyszłego roku znów przesuniemy wskazówki, tym razem z godziny 2 na 3, aby wprowadzić czas letni.

W związku ze zmianą czasu osoby podróżujące nocą w pociągach będą miały godzinny postój. Składy zatrzymają się bowiem po godzinie 2 na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Jeżeli chodzi o autobusy lubelskiej komunikacji nocnej, to kursy widniejące w rozkładach jazdy po godzinie 2:00, zostaną wykonane podwójnie. Raz według czasu letniego, a następnie po cofnięciu wskazówek zegarków na godzinę 2:00, według czasu zimowego.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

11 komentarzy

  1. A miano już nam tego garba nie przyprawiać…

  2. Przyprawianie garba to zmiana czasu na letni

  3. Że też tą głupotę jeszcze się podtrzymuje. Ech, machina urzędnicza się toczy.

  4. „ponad 78 procent dorosłych Polaków opowiedziało się za tym, aby czas letni pozostał na stałe” było jakieś referendum w tej sprawie? Skąd te wyliczenia?
    Zmiana czasu jest jak najbardziej zasadna chociaż może przez te 2 dni w roku uciazliwa dla np. koleji ale dzięki zmianie czasu nie mamy ciemno około 9 rano w grudniu czy słońce nie wschodzi o 3 w czerwcu

  5. Zmiana jest po to żeby od 18 palić już światło i zużywać więcej energii.

  6. Nie narzekać -zmiany czasu OK

    Jeszcze zapłaczecie za zmianą czasu jak urzędasy wybiorą czas zimowy !

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!