Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zmasowany atak oszustów. Masz nieodebrane połączenie, nie oddzwaniaj

To już nie są pojedyncze przypadki, lecz śmiało można powiedzieć o zmasowanym ataku oszustów. W ciągu ostatnich dni bardzo dużo osób informuje o głuchych telefonach lub nieodebranych połączeniach. Ostrzeżenie wydała również jedna z sieci komórkowych.

Scenariusz za każdym razem jest taki sam, telefon zaczyna dzwonić, jednak po kilku sekundach, zanim zdąży się odebrać, połączenie zostaje przerwane. Wiele osób nawet nie słyszy dźwięku dzwonka, tylko zauważa nieodebrane połączenie. Numer osoby, która usiłowała się do nas dodzwonić, rozpoczyna się cyframi +53. Wiele osób odruchowo oddzwania, na co właśnie liczą oszuści.

Metoda ta nie jest nowa, ale w ostatnim czasie oszuści powrócili do niej. Zazwyczaj wykorzystują numery z Kuby, zaczynające się właśnie na +53. Koszt połączenia z tym numerem wynosi nawet kilkanaście złotych. W ostatnich dniach nastąpił zmasowany atak na polskich abonentów, zwłaszcza posiadających numery w sieci Orange. Nieodebrane połączenia znalazły się nawet na naszych redakcyjnych telefonach.

O zagrożeniu ostrzega również sam operator. Wojciech Jabczyński z Orange Polska, apeluje, aby nie odbierać połączeń, które rozpoczynają się od +53, jak też na nie nie oddzwaniać: „Proszę nie oddzwaniajcie i nie dajcie się naciągnąć oszustom”. Wykorzystują oni bowiem losowo wybrane numery użytkowników sieci. Nawiązanie połączenia z tymi numerami skutkuje znacznie wyższymi rachunkami.

(fot. lublin112)
2017-12-31 00:08:00

52 komentarze

  1. 29.12.17 dostałem dwa połączenia z których jedno mógłbym zdążyć odebrać kierunkowy +53

  2. Miałam wczoraj takie połączenie z numeru +5354990760. Operator rozpoznał, że to z Kuby. Telefon mam w PLAY

  3. Jak oni niby zarabiają, a nie operatorzy?

  4. Dyskusja trochę zjechała. Co ma do rzeczy ochrona danych?. Automat dzwoni do was losowo 24/dobę. Jak ktoś oddzwoni to złowiony i kaska poszła w ……… .Wystarczy przy abonamencie wyłączyć połączenia poza nim czyli płatne i z bani.

    • Nie do konca, chcialem to zrobic ostatnio w play bo z nikad zaczely przychodzic platne sms, bez zadnej zgody potwierdzenia itp, chcac zablokowac wszystko wraz z polaczeniami kobieta powiedziala ze nie moga mnie odciac od uslug BOK, a one tez sa platne, wiec tylko smsy premiom mogla blokowac…

  5. Ciekawe, że na orange się uwzięli. A może to nie przypadek, tylko handel danymi? Baza aktywnych numerów zamiast losowego szukania jest lepsza, bo nie marnują czasu.

  6. Do mnie też dzwonili

  7. A czy ktoś otrzymywał połączenie z numeru 4369911661109 bo też nie znam numeru a dzwonią.

Wiadomości z info112