Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Zimowe utrzymanie miasta prowadzone w trybie kryzysowym. „Dopuszcza się odstępstwa od przyjętych standardów zimowego utrzymania”

Ze względu na kolejne intensywne opady śniegu, akcja zimowego utrzymania miasta, która trwa nieprzerwanie od piątku (9 grudnia) od godzin nocnych, weszła w tryb kryzysowy. Oznacza to, że drogowcy w pierwszej kolejności odśnieżają ulice, po których porusza się komunikacja miejska, stanowiące dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej. Prace prowadzone są też na wzniesieniach i podjazdach. W przypadku akcji kryzysowej dopuszcza się odstępstwa od przyjętych standardów zimowego utrzymania.

– Bardzo trudne warunki pogodowe zdecydowały o tym, że akcja jest prowadzona w trybie kryzysowym. Cały sprzęt i wszystkie służby biorą udział w odśnieżaniu miasta. Głównym celem i zadaniem priorytetowym jest teraz zachowanie drożności lubelskich ulic oraz chodników. Apelujemy również do kierowców oraz pieszych o zachowanie ostrożności, wzajemną wyrozumiałość i zachowanie spokoju na drogach – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W odśnieżanie ulic i chodników zaangażowany jest cały specjalistyczny sprzęt – blisko 100 pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Ponadto pracują brygady realizujące odśnieżanie ręczne. Mimo, że ulice są przejezdne, ze względu na zalegający śnieg panują trudne warunki do jazdy. Akcję odśnieżania utrudniają warunki atmosferyczne – stałe intensywne opady i wiatr, który nawiewa śnieg ponownie na jezdnie i chodniki.

Stałą analizę sytuacji, szczególnie w zakresie transportu, utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto.

Do warunków drogowych dostosowywane jest również funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych objętych Systemem Zarządzania Ruchem. Wszystkie powstające zatory z udziałem pojazdów ciężarowych są w miarę możliwości na bieżąco likwidowane poprzez wgrywanie i uruchamianie dodatkowych programów sterujących lub w ostateczności przełączenia w tryb żółty pulsujący. W przypadku stwierdzenia utrudnień w poruszaniu się pod wzniesienia dla pojazdów ciężarowych, Centrum Sterowania Ruchem przekazuje na bieżąco informacje do Zarządu Dróg i Mostów, celem przekierowania pługopiaskarek we wskazane miejsce.

Kierowców prosimy o śledzenie bieżących komunikatów wyświetlanych na tablicach zmiennej treści zlokalizowanych na ulicach miasta. W ten sposób kierowcy wcześniej mogą dowiedzieć się o zatorze lub zdarzeniu drogowym, a tym samym pokonać drogę alternatywną trasą. Jednocześnie apelujemy o zachowanie ostrożności przy wyprzedzaniu pługopiaskarek.

Koszty realizacji akcji zimowego utrzymania miasta od początku sezonu wynoszą już blisko 4,4 mln zł (w tym ryczałt za gotowość to ponad 1 mln zł).

W sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów:
– w zakresie dróg – tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
– w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym – tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);
– w zakresie miejsc parkingowych – tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
– w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).

(fot. lublin112.pl)

54 komentarze

  1. Panie Szymczyk od ubiegłej niedzieli zapraszam ul.Ułanów iPielęgniarek obok szpitala aby zobaczyć osobiście jak dbacie o dojazd

  2. lublin jako czołowe w lewactwie państwo w polsce woli co tydzień wydawać kasę na obchody świąt dla ukrainców i innych kolorowych, a na na odśnieżanie już nie ma.

  3. Żeby móc teraz robić odstępstwa od standardów, to najpierw trzeba spełniać owe standardy.

  4. Śmiechu warte te tłumaczenia -co to znaczy ryczałt za gotowość- czy to oznacza że firma zgłasza do ratusza że jest gotowa i za to zgarnia milion złotych ,przecież nie ma żadnego kataklizmu ,parę dni pada intensywny śnieg i co ,całe miasto sparaliżowane. A co by było gdyby tak padało do końca lutego i przy tym był mróz minus 15 to od razu ogłosilibyście pseudo specjaliści klęskę. Panie Żuk niech pan się pozbędzie swoich zastępców (P. Szymczyk) bo to kompromitacja i brak kompetentnego nadzoru. Kilka dni temu skierowałem pismo do ZDM Lublin w związku z nieodśnieżonymi chodnikami na osiedlu Nałkowskich wzdłuż Romera Diamentowej czyli głównych ul osiedle -pasażerowie mają kłopot z wejściem do autobusów bo najpierw muszą się przebić przez zwały śniegu. Myślę że na wiosnę rozdzielicie pomiędzy siebie premię za zaangażowanie w zimowym utrzymaniu ulic. Wstyd i hańba taka władza.

  5. za co wy [***] nieroby trzepiecie kasę z obywatelskich podatków??? Tak trąbiliście, że przygotowani z pierdyliardem ton soli i odmalowanymi pługami tylko czekacie na pierwsze płatki śniegu, żeby je zdezintegrować jeszcze w locie, a tu co? UJÓF sto! dwa dni śnieg popadał, a wy już srata pod siebie, bo piniondze poszły bokiem na śwagra ogrodzenie, a sól się roztopiła jak chleliście tequile z cytrynką. Chodniki zasypane, przystanki zasypane, że wejść/wyjść z/do autobusu się nie da – o ile ten w ogóle przyjedzie, jeśli uda mu się przebić przez zaspy, których – przekrętasy – nie zdążyliście uprzątnąć.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo