Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zimowe manewry OSP z terenu Gminy Niedrzwica Duża. Strażacy doskonalili umiejętności w zakresie ratownictwa lodowego (zdjęcia, wideo)

W sobotę strażacy OSP z terenu gminy Niedrzwica Duża wzięli udział w szkoleniu z zakresu ratownictwa lodowego. Ćwiczenia odbyły się na Gminnym Łowisku „Nałęcz” w Niedrzwicy Dużej.

W sobotę 29 stycznia 2022 r. na Gminnym Łowisku „Nałęcz” w Niedrzwicy Dużej, Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zorganizował zimowe manewry OSP z terenu Gminy Niedrzwica Duża. Szkolenie przeprowadzili strażacy z JRG Bełżyce.

Dzięki przeprowadzonemu szkoleniu strażacy mogli utrwalić wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa podczas zdarzeń na lodzie. Szkolenie polegało na zastosowaniu technik ewakuacji poszkodowanych z wody, samoratowania oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy osobom w stanie wychłodzenia, hipotermii oraz osobom, które uległy podtopieniu.

Szkolenie strażaków wsparła Gminna Spółdzielnia w Niedrzwicy Dużęj, Piekarnia i Cukiernia Mielnik oraz Fabryka Porcelitu Avant.

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!

(fot. wideo Ilona Dąbrowska)

3 komentarze

  1. Cieee chorobaaaa !!!

    Strażacy doskonalili umiejętności w zakresie ratownictwa lodowego – oby te umiejętności się nie przydały.
    Chociaż z innej strony patrząc… durniów nam w społeczeństwie ciągle przybywa (a mówili, że COVID se z nimi poradzi), tak więc należy jednak sie liczyć z tym, że ćwiczone umiejętności się jednak przydadzą.

  2. Kolejne marnotrastwo pieniędzy. I nie piszę tu o samym szkoleniu, a raczej o tym do kogo było skierowane. O ile OSP Ksrg wykorzysta tą wiedzę w swej służbie o tyle reszta z terenu gminy miała powód do popijawy po manewrach. Pieniądze powinny iść do jednostek, które faktycznie działają i są 24h na dobę w stanie gotowości.

  3. ASD ale błysnąłeś tym komentarzem odrazu widać że bez pojęcia jesteś i tylko ci wóda w głowie obyś nie potrzebował takiej pomocy bo pamiętaj karma wraca

Z kraju