Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zielony Rynek w Konopnicy już otwarty. Był barszczyk, opłatek oraz poczęstunek (zdjęcia)

Pełen nierówności, wysypany żużlem plac, zamienił się na targowisko z prawdziwego zdarzenia. Dzisiaj, po kilku miesiącach oczekiwania, nastąpiło jego otwarcie. Klienci zostali ugoszczeni barszczykiem i świątecznymi przekąskami.

W czwartek od godzin porannych sprzedawcy oraz klienci mogli już korzystać z nowego gminnego targowiska w Konopnicy. Z kolei oficjalne otwarcie Zielonego Rynku nastąpiło o godzinie 9:00. Dokonali go Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek wraz z proboszczem tutejszej parafii ks. Janem Domańskim. Po poświęceniu inwestycji wspólnie z licznie zgromadzonymi mieszkańcami odśpiewano kolędy i łamano się opłatkiem. Nie zabrakło także tradycyjnego barszczu, którym częstowano zgromadzonych.

Targowisko zlokalizowane jest na granicy Lublina i Konopnicy, tuż przy skrzyżowaniu al. Kraśnickiej i „starej” drogi wojewódzkiej prowadzącej do Bełżyc. Handel w tym miejscu odbywa się od lat, jednak do tej pory sprzedawcy oferowali swoje produkty z samochodów ustawionych na pełnym dziur i nierówności placu. Był on utwardzony jedynie żużlem, więc w niesprzyjających warunkach atmosferycznych powodowało to sporo problemów.

Ponieważ targowisko cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców gminy Konopnica, jak też Lublina, władze gminy postanowiły ucywilizować ten teren. Za kwotę blisko 4 mln zł cały plac został wyłożony kostką, zbudowano drewniane wiaty, pod którymi utworzono stoiska handlowe, zadbano też o toaletę, czy miejsce na pojemniki na odpady. Po drugiej stronie ulicy powstał też obszerny parking, który pomieści kilkadziesiąt pojazdów.

– Jest to wspaniała chwila, na którą długo czekali mieszkańcy gminy i okolic. Od teraz na targowisku będzie można sprzedawać i kupować świeże owoce i warzywa bezpośrednio od rolników, a nowoczesna i funkcjonalna infrastruktura sprzyjać będzie wzajemnym transakcjom. Do tego nie należy zapominać o przestronnym i darmowym parkingu i niskich opłatach dla sprzedających – wyjaśniał Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek.

Obecnie Targowisko w Konopnicy czynne jest w każdy czwartek. Sprzedawane są na nim zarówno świeże owoce i warzywa, jak też inne produkty. Co ważne, wiele z nich pochodzi prosto od rolników. Wkrótce handel w tym miejscu będzie odbywał się codziennie. W planach jest również organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, które uatrakcyjnią to miejsce.

(fot. Małgorzata Sulisz)

29 komentarzy

  1. Psu budy nie postawi, żeby zaraz któryś z kropidłem nie przyleciał…

  2. komuna u władzy już jest Dziennik TV cenzura socjal dla nierobów ….

  3. Ten ksoadzunio to nie tylko w jedzeniu i piciu ma nieumiarkowanie… wiem o tym az za dobrze. .