Zielony Rynek w Konopnicy już otwarty. Był barszczyk, opłatek oraz poczęstunek (zdjęcia)

Pełen nierówności, wysypany żużlem plac, zamienił się na targowisko z prawdziwego zdarzenia. Dzisiaj, po kilku miesiącach oczekiwania, nastąpiło jego otwarcie. Klienci zostali ugoszczeni barszczykiem i świątecznymi przekąskami.

W czwartek od godzin porannych sprzedawcy oraz klienci mogli już korzystać z nowego gminnego targowiska w Konopnicy. Z kolei oficjalne otwarcie Zielonego Rynku nastąpiło o godzinie 9:00. Dokonali go Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek wraz z proboszczem tutejszej parafii ks. Janem Domańskim. Po poświęceniu inwestycji wspólnie z licznie zgromadzonymi mieszkańcami odśpiewano kolędy i łamano się opłatkiem. Nie zabrakło także tradycyjnego barszczu, którym częstowano zgromadzonych.

Targowisko zlokalizowane jest na granicy Lublina i Konopnicy, tuż przy skrzyżowaniu al. Kraśnickiej i „starej” drogi wojewódzkiej prowadzącej do Bełżyc. Handel w tym miejscu odbywa się od lat, jednak do tej pory sprzedawcy oferowali swoje produkty z samochodów ustawionych na pełnym dziur i nierówności placu. Był on utwardzony jedynie żużlem, więc w niesprzyjających warunkach atmosferycznych powodowało to sporo problemów.

Ponieważ targowisko cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców gminy Konopnica, jak też Lublina, władze gminy postanowiły ucywilizować ten teren. Za kwotę blisko 4 mln zł cały plac został wyłożony kostką, zbudowano drewniane wiaty, pod którymi utworzono stoiska handlowe, zadbano też o toaletę, czy miejsce na pojemniki na odpady. Po drugiej stronie ulicy powstał też obszerny parking, który pomieści kilkadziesiąt pojazdów.

– Jest to wspaniała chwila, na którą długo czekali mieszkańcy gminy i okolic. Od teraz na targowisku będzie można sprzedawać i kupować świeże owoce i warzywa bezpośrednio od rolników, a nowoczesna i funkcjonalna infrastruktura sprzyjać będzie wzajemnym transakcjom. Do tego nie należy zapominać o przestronnym i darmowym parkingu i niskich opłatach dla sprzedających – wyjaśniał Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek.

Obecnie Targowisko w Konopnicy czynne jest w każdy czwartek. Sprzedawane są na nim zarówno świeże owoce i warzywa, jak też inne produkty. Co ważne, wiele z nich pochodzi prosto od rolników. Wkrótce handel w tym miejscu będzie odbywał się codziennie. W planach jest również organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, które uatrakcyjnią to miejsce.

(fot. Małgorzata Sulisz)

29 komentarzy

 1. Psu budy nie postawi, żeby zaraz któryś z kropidłem nie przyleciał…

 2. komuna u władzy już jest Dziennik TV cenzura socjal dla nierobów ….

 3. Ten ksoadzunio to nie tylko w jedzeniu i piciu ma nieumiarkowanie… wiem o tym az za dobrze. .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7247zł 0.82%
  • GBP 5.1946zł -0.8%
  • EUR 4.5175zł 0.07%
  • CHF 4.1205zł 1.07%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”