Zielony Rynek w Konopnicy już otwarty. Był barszczyk, opłatek oraz poczęstunek (zdjęcia)

Pełen nierówności, wysypany żużlem plac, zamienił się na targowisko z prawdziwego zdarzenia. Dzisiaj, po kilku miesiącach oczekiwania, nastąpiło jego otwarcie. Klienci zostali ugoszczeni barszczykiem i świątecznymi przekąskami.

W czwartek od godzin porannych sprzedawcy oraz klienci mogli już korzystać z nowego gminnego targowiska w Konopnicy. Z kolei oficjalne otwarcie Zielonego Rynku nastąpiło o godzinie 9:00. Dokonali go Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek wraz z proboszczem tutejszej parafii ks. Janem Domańskim. Po poświęceniu inwestycji wspólnie z licznie zgromadzonymi mieszkańcami odśpiewano kolędy i łamano się opłatkiem. Nie zabrakło także tradycyjnego barszczu, którym częstowano zgromadzonych.

Targowisko zlokalizowane jest na granicy Lublina i Konopnicy, tuż przy skrzyżowaniu al. Kraśnickiej i „starej” drogi wojewódzkiej prowadzącej do Bełżyc. Handel w tym miejscu odbywa się od lat, jednak do tej pory sprzedawcy oferowali swoje produkty z samochodów ustawionych na pełnym dziur i nierówności placu. Był on utwardzony jedynie żużlem, więc w niesprzyjających warunkach atmosferycznych powodowało to sporo problemów.

Ponieważ targowisko cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców gminy Konopnica, jak też Lublina, władze gminy postanowiły ucywilizować ten teren. Za kwotę blisko 4 mln zł cały plac został wyłożony kostką, zbudowano drewniane wiaty, pod którymi utworzono stoiska handlowe, zadbano też o toaletę, czy miejsce na pojemniki na odpady. Po drugiej stronie ulicy powstał też obszerny parking, który pomieści kilkadziesiąt pojazdów.

– Jest to wspaniała chwila, na którą długo czekali mieszkańcy gminy i okolic. Od teraz na targowisku będzie można sprzedawać i kupować świeże owoce i warzywa bezpośrednio od rolników, a nowoczesna i funkcjonalna infrastruktura sprzyjać będzie wzajemnym transakcjom. Do tego nie należy zapominać o przestronnym i darmowym parkingu i niskich opłatach dla sprzedających – wyjaśniał Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek.

Obecnie Targowisko w Konopnicy czynne jest w każdy czwartek. Sprzedawane są na nim zarówno świeże owoce i warzywa, jak też inne produkty. Co ważne, wiele z nich pochodzi prosto od rolników. Wkrótce handel w tym miejscu będzie odbywał się codziennie. W planach jest również organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, które uatrakcyjnią to miejsce.

(fot. Małgorzata Sulisz)

29 komentarzy

 1. Szkoda, że o wszystkich otwarciach dowiadujemy się po fakcie 🙁

 2. A po co tam ksiądz? Nigdy nie czaję, po co na takie uroczystości zaprasza się duchownych. Proszę o wyjaśnienie.

  • Bo dał trochę parafialnej ziemi pod parking po drugiej stronie ulicy 😉

  • Ksiądz i kocur muszą popryskać.

   • Każdy z nich, kocur i „dobrodziej” pryska żeby zaznaczyć swój teren wpływów z tym, że kocur robi to w swoim imieniu i za darmo, a „dobrodziej” za kasę i w imieniu Boga.

  • jakto po co, żeby czary odprawić i złe duchy odpędzić

   • wiem, wiem, zgubiłem spacje między jak, a to, więc się już „miodki” nie musicie produkować

  • Idealnie ukazany wizerunek nieumiarkowania w jedzeniu i piciu. Czy to nie jest jeden z grzechów głównych? A, no tak, bo przykazania są dla wiernych, nie dla namiestników Boga.

 3. Od zawsze w czwartki był tam „jarmak” za sklepem, potem pojawiła się stacja LPG, potem skład materiałów budowlanych, a teraz beton…
  Wcześniej to miejsce miało swój klimat, teraz jeszcze nie byłem, ale podejrzewam, że to już nie będzie to.
  Wcześniej rzeczywiście byli okoliczni mieszkańcy, którzy mieli coś do sprzedania – teraz będą regularni handlarze chińszczyzną…

 4. Skoro to już mamy z głowy to teraz poprosimy o drogę łączącą Skubichę z drugą Kolonią.

  • I co? Może jeszcze asfaltową? Za mało działek tam sprzedaliscie, nikt ważny tam nie mieszka, to sobie jeszcze poczekacie. No chyba że się zgłosicie z dobrą ofertą do tego radnego co skupuje działki, wtedy będzie i droga, i woda i gaz.

  • Oraz wodociag na Stasinie… bo plac targowy jest k*rwa najwazniejszy…. XXI wiek a wody jak nie bylo tak nie ma…

 5. Witam, to ja trochę na inny temat 😁
  Jeśli się nie mylę (patrząc na foto).Bo nie pamiętam nazwiska księdza 😏. To ksiądz służył kiedyś w parafii w Lublinie u św. Maksymiliana Kolbe. Jakieś ok 30 lat temu 🙂
  Przychodził razem z księdzem Juzkiem S. na szkolne boisko podstawówki i grali z nami w piłkę. Wspominam bardzo miło 😁
  Jeśli tak, to serdecznie pozdrawiam 👋

 6. Ksiundz był, uważamy za otwarte!

 7. ja za te pieniadze wybudował bym wielka hale! a tak stoja sprzedawcy pod chmurką dla mnie niewypał desz pada snieg wiatr plucha nawet hala namiotowa lepsza niz porzadna kostka nawet zuzel pod nogami aby pod dachem

  • Rozumiem że też utrzymalbys ta hale wielka?? Wszystko kosztuje, a taki teren potrzebuje co najwyżej ciecia od wszystkiego

 8. Widać że szaman w Konopnicy ma się obficie.

 9. Dlaczego Ci księża maja aż taka NADWAGĘ? ciężko spotkać szczuplefo księdza. Jest przeciez przykazanie UMIARKOWANIE W JEDZENIU I PICIU!

  • bo to nie robotnik na budowie, w biurze też go nie stresują. Każdy ma jakieś grzeszki, ja też za dużo jem i nie uważam się za złego człowieka. Nie ma ludzi idealnych, a kłamstewka to ho ho, oszukuję nawet samego siebie że mogę zjeść obiad na kolację 🙂

   • Jasne to nie robotnik. Nawet nie prezydent. ON ma być księdzem! A jest kim? Wygląda jak kto? Żyje jak kto?! Resztę niech każdy sobie sam odpowie.

    • sorki ale znam ciekawsze kryteria oceny człowieka niż obwód pasa. Możesz wymagać sprawności fizycznej jak w policji ale mu to niewiele pomoże w jego pracy, widziałem szczupłych bandytów na ” poszukiwani.pl ” jak też tłuściutkich dobrodziei w wielu zawodach. Może według Ciebie ma być wzorem skromności, jeść śmiecie z ” Biedry „, jeździć trabantem hmmm… wymagaj także od policjantów, prawników, polityków 🙂 bezwzględnej uczciwości, prawdomówności… boki zrywać 🙂 Ps. deweloperzy to dopiero fajne chłopaki 🙂

 10. A komuchom szkoda.

 11. Psu budy nie postawi, żeby zaraz któryś z kropidłem nie przyleciał…

 12. komuna u władzy już jest Dziennik TV cenzura socjal dla nierobów ….

 13. Ten ksoadzunio to nie tylko w jedzeniu i piciu ma nieumiarkowanie… wiem o tym az za dobrze. .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0244zł -0.64%
  • GBP 4.9316zł -1.03%
  • EUR 4.4264zł -0.26%
  • CHF 4.1494zł -0.51%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online