Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zdesperowani mieszkańcy wyszli na drogę i wywalczyli budowę chodnika. Prace ruszą jeszcze w tym roku

Po kolejnym, tragicznym w skutkach wypadku, w którym zginęła 18-letnia rowerzystka, mieszkańcy w akcie desperacji postanowili zablokować drogę krajową. Wówczas obiecano im budowę chodnika. Prace ruszą jesienią.

Jesienią bieżącego roku ma się rozpocząć budowa chodnika wraz ze ścieżką rowerową przy drodze krajowej nr 74. Chodzi o 1,6 km długości ciąg pieszo rowerowy od Janowa Lubelskiego do Zofianki Górnej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę z wykonawcą, której wartość wynosi ok. 2,9 mln zł. Inwestycja realizowana będzie w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Zaplanowano, że prace zakończą się w połowie 2022 r.

Chodnik pozwoli na bezpieczne poruszanie się zarówno pieszych jak też rowerzystów. Obecnie, ze względu na brak przeznaczonej dla nich infrastruktury, muszą korzystać z jezdni, która nie ma nawet pobocza. To stwarza dla nich bardzo duże zagrożenie. Zwłaszcza, że średnie natężenie ruchu na tym odcinku drogi krajowej nr 74 wynosi ok. 12 tys. pojazdów na dobę.

Mieszkańcy o tą inwestycję walczą od lat. Kolejne, wysyłane gdzie się tylko da prośby czy też apele nie przynosiły skutku. W tym czasie kolejne osoby odnosiły w wypadkach obrażenia ciała czy też traciły życie. Kiedy w połowie sierpnia 2019 roku miał miejsce kolejny tragiczny w skutkach wypadek, w którym zginęła 18-letnia rowerzystka, w akcie desperacji postanowili zaprotestować poprzez blokadę drogi krajowej.

– Domagamy się budowy ciągu pieszo – rowerowego, przy drodze krajowej nr 74 od Janowa Lubelskiego do Zofianki Górnej. Zbyt dużo nas tu ginie, chcemy chodnika i ścieżki rowerowej. Domagamy się tego od kilkunastu lat. Ile osób ma jeszcze zginąć, ile ponieść uszczerbek na zdrowiu, ile ludzkich tragedii ma się wydarzyć, aby ktoś nas chciał wysłuchać – wyjaśniali wówczas organizatorzy protestu.

W ostatniej chwili akcja jednak została odwołana. Komitet protestacyjny otrzymał bowiem informację, że odwiedzi ich minister infrastruktury i postara się znaleźć rozwiązanie problemu. W trakcie spotkania Andrzej Adamczyk zapewnił mieszkańców Zofianki Górnej, że w najbliższym czasie zostanie zawarte porozumienie pomiędzy burmistrzem Janowa Lubelskiego a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, mające na celu określenie udziału obu stron w kosztach budowy ciągu pieszo – rowerowego. To zaś pozwoli na szybkie rozpoczęcie prac zmierzających do realizacji inwestycji.

Tak też się stało. Po kilku dniach burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś oraz Skarbnik Gminy Janów Lubelski Monika Machulak podpisali projekt porozumienia w sprawie budowy ciągu pieszo – rowerowego z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Dokument został przesłany do Lublina. Po zatwierdzeniu inwestycji przez Ministerstwo Infrastruktury, Mirosław Czech złożył na nim swój podpis potwierdzając tym samym, że będzie ona niebawem realizowana. Początkowo planowano, że prace ruszą w 2020 roku. Ostatecznie rozpoczną się dopiero teraz.

(fot. archiwum/Dorota Kozdra)

12 komentarzy

  1. Blondyna dobra sztuka ?

  2. Tylko protestami i strajkami można coś w tym kraju osiągnąć. Ewentualnie jak się ma nazwisko Obajtek.

    • Za PO nic się nie dało bo wyszedł jurny Stefan i rzekł tak „Co drzesz norde” i sprawę załatwiał. Byłem widziałem to na własne oczy.

  3. Po polskiemu 1,6 km chodnika w ciągu 8-9 miesięcy. Coraz lepiej, lecim w kosmos niedługo.

  4. Mieszkańcy Janowa lubelskiego niewychodzili tylko wiocha. Zresztą dzis prawie wszyscy w tym Janowie pochodzą z wiochy. Każdy każdego zna, praca tylko po znajomości. Wyjątkowo nieprzyjazne pisowskie miasteczko.

  5. Wąskie dziurawe drogi bez oświetlenia, bez pobocza. Współczuje zwłaszcza jesienią poruszać się po takich drogach. A potem on ona winni, bo szli drogą. Infrastruktura jak w republice bananowej ale winni uczestnicy ruchu, osoby odpowiedzialne za utrzymanie tego syfu nawet nie widzą problemu.

  6. Piękna dziewczyna;)

  7. Wszyscy tu dla blond piękności ?

Z kraju