Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Całe miasto i kilka wsi bez dostępu do bieżącej wody. Nie nadaje się ona do spożycia

W kolejnych wodociągach stwierdzono przekroczenie parametru mikrobiologicznego. Tym samym mieszkańcy jednego miasta i ośmiu miejscowości nie mogą korzystać z bieżącej wody.

W środę 1 września Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu Lubelskim wydał decyzje o zakazie spożywania wody z wodociągów w Opolu Lubelskim i Wandalinie. Związane jest to badaniami próbek, w których stwierdzono przekroczenie parametru mikrobiologicznego.

Pierwszy wodociąg zaopatruje w wodę mieszkańców Opola Lubelskiego oraz miejscowości Niezdów, Wola Rudzka, Grabówka, Jankowa i Zajączków. Drugi miejscowości Wandalin, Ludwików i Białowoda. Jak podkreśla Sanepid, wody z tych wodociągów można używać tylko i wyłącznie do spłukiwania toalet.

Potwierdzają to władze Opolskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, które administruje wodociągi tłumacząc, że woda nie nadaje się do spożycia pod żadną postacią, nawet po przygotowaniu. Rozpoczęły się również działania naprawcze, których celem jest usunięcie przekroczeń mikrobiologicznych. Obecnie woda jest chlorowana podchlorynem sodu, będzie również wykonywane płukanie sieci.

Dla mieszkańców organizowane są dostawy wody pitnej. Beczkowozy mają zostać podstawione na ulice Kraszewskiego i Fabryczną. Dodatkowo jutro od samego rana po Opolu Lubelskim jeździł będzie mobilny beczkowóz.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

10 komentarzy

  1. Muszę mieć własną własną studnię…

  2. W lubelskim są chyba tylko trzy miasta Lublin Krasnystaw i Zamość

  3. Wieśniacy sami sobie są winni za ten stan rzeczy. Celowo robią dziury w szambach aby zaoszczędzić na wywozie szamba. Wszystko wsiąka w grunt… Niestety jeśli już doszło do skażenia wod gruntowych to sytuacja jest nie do odwrócenia. Dziś ludzie ze wsi chorują i będą. Ziemia jest skażona kałowymi bakteriami coli. Ziemia jest skażona różnego rodzaju chemią pestycydami.

  4. wodociągi w miastach wykupili Żydzi resztę doczytajcie w necie

  5. Ciekawa rzecz …. Jakiś czas temu Krasnystaw… w ubiegłym tygodniu Bełżyce… a dzisiaj Piaski i Opole Lub….

  6. Więcej szamb pompować w ziemię …

  7. Pałeczka okrężnicy… skończyły się upały, zaczęły się „oszczędności” na usługach „szambelanów”… a już deszcze zaniosły fekalia gdzie trzeba.

  8. Co wy wiecie, ze starych studni porobili szamba, Te nowe są tylko na pokaz.