Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zbliża się gwałtowne ocieplenie do woj. lubelskiego. Termometry pokażą nawet 22°C

Po chłodnym początku kwietnia z każdym dniem będzie coraz cieplej. Szczególnie napływ bardzo ciepłych mas z kierunków południowych odczujemy w przyszłym tygodniu. Pierwszy raz w tym roku temperatura wzrośnie powyżej 20 stopni. Niestety czeka nas wyraźny deficyt opadów, co pogłębiać ma suszę i utrudniać wiosenną wegetacje.

Prognozy modeli pogodowych nie pozostawiają złudzeń. Chwilowe pogorszenie pogody jest obserwowane w piątek, gdy z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się mało aktywny front chłodny związany z niżem „PAULINE” znad Skandynawii. Już w weekend zaczniemy wkraczać w cieplejszy okres synoptyczny, ale główny strumień bardzo ciepłego powietrza zaznaczy się w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia.

W piątek na obszarze województwa lubelskiego zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże. Pod koniec dnia prawdopodobne są przejaśnienia i rozpogodzenia. Miejscami wystąpić mogą śladowe opady deszczu. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, okresowo silny. Średnia prędkość 20 km/h, porywy wiatru do 50 km/h z zachodu.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie małe. Opady atmosferyczne nie wystąpią. Pomimo napływu powietrza z zachodu prognozowane są przymrozki. Temperatura oscylować ma w przedziale od -3°C do -1°C. Ciśnienie atmosferyczne ma rosnąć, ponieważ za frontem rozbudowywać będzie się wędrowny wyż baryczny o imieniu „KEYWAN”. Wiatr powinien być słaby, co może sprzyjać miejscami akumulacji zanieczyszczeń.

W sobotę cała Polska znajdzie się w zasięgu mobilnego układu wysokiego ciśnienia o imieniu „KEYWAN” z centrum nad zachodnią częścią naszego kraju. Ciśnienie atmosferyczne będzie dalej rosnąć. W niedzielę barometru wyskalowane do poziomu morza pokażą nawet 1030 hPa.

Pierwszy dzień weekendu przyniesie na obszarze woj. lubelskiego zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Na niebie pojawia się głownie słabo rozbudowane chmury typu Cumulus, rozwinąć może się też zachmurzenie piętra średniego. Opady atmosferyczne są mało prawdopodobne. Napływać będzie powietrze polarno-morskie z północnego-zachodu. Temperatura wyniesie od 8°C do 10°C. Wiatr na ogół słaby, nasilający się w drugiej części dnia z sektora północno-zachodniego, w porywach do 36 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę centrum wędrownego wyżu „KEYWAN” znajdzie się nad Polską centralną i z biegiem godzin przesuwać ma się dalej na wschód. Utrzyma się napływ powietrza z północnego-zachodu, lecz po opuszczeniu granic Polski kierunek adwekcji mas powietrza ulegnie zmianie na południowo-wschodni i wschodni.

Zachmurzenie w nocy z soboty na niedzielę będzie małe w województwie lubelskim. Opady atmosferyczne nie wystąpią. Wiatr z powodu małej różnicy ciśnienia ma być słaby, prognozowana jest nawet cisza przez modele, co może sprzyjać akumulacji zanieczyszczeń, zwłaszcza pod warstwą inwersyjną w większych aglomeracjach miejskich i na obszarach domków jednorodzinnych. Niemal bezchmurna noc, napływ chłodniejszej masy z północnego-zachodu i brak wiatru spowoduje występowanie przymrozków. Temperatura wyniesie od -3°C do -1°C. Na barometrach zobaczymy 1030 hPa.

W niedzielę centrum wyżu „KEYWAN” przesunie się nad Ukrainę i Białoruś. Napływać będzie dlatego masa powietrza polarno-kontynentalnego ze wschodu i południowego-wschodu. Temperatura wyniesie od 11°C do 13°C. Zachmurzenie na ogół małe, przez większą część dnia bezchmurnie i bez opadów z dużą ilością słońca. Ciśnienie atmosferyczne przekroczy 1030 hPa.

Noc z niedzieli na poniedziałek z zachmurzeniem małym, okresowo bezchmurnie. Dlatego możliwe są większe spadki temperatury. Na termometrach zobaczymy od 0°C do 2°C. Lokalnie prawdopodobny przygruntowy przymrozek. Wiatr ma być słaby, co może sprzyjać akumulacji zanieczyszczeń od godzin wieczornych w regionie, osiągając największe natężenie w godzinach nocnych i ustępując dopiero wraz ze wzrostem temperatury w poniedziałek rano.

W poniedziałek Polska znajdzie się pomiędzy wyżem „KEYWAN” znad wschodniej Europy a rozległym atlantyckim niżem ulokowanym w rejonie Islandii. Dodatkowo w środkowych warstwach troposfery utworzy się tzw. „układ Omega”, który zapewni na wiele dni słoneczną aurę w naszej części Europy. Na termometrach w województwie lubelskim zobaczymy wtedy od 14°C do 16°C. Napływać ma masa powietrza z południa i południowego-wschodu. Niska wilgotność, ruchy zstępujące w obrębie blokady omega doprowadzą do wystąpienia pogodnej aury.

Jeszcze cieplej zrobi się we wtorek. Wtedy na termometrach w regionie zobaczymy od 16°C do 19°C. Opady nie są prognozowane. W środę natomiast modele pogodowe prognozują temperaturę w przedziale od 18°C do 21°C. Będzie na ogół bezchmurnie i bez opadów w całym regionie. W czwartek natomiast temperatura wzrośnie w całym regionie do 20°C, lokalnie może być nawet 22°C.

Poszczególne modele prognozują w piątek ochłodzenie poniżej 20°C. W przyszły weekend powrócić mogą ponownie temperatury powyżej 20°C. Do połowy kwietnia czeka nas suchy i ciepły okres w pogodzie.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. i koronawisus sie usmarzy i bedzie koniec 🙂

  2. No to zaraz wyjadą kolarze i posypią się pięknie mandaty ?

    • Cza najpierw dogonić,ha,ha. Widziałem już jak w poczuli smród po przechodzącym na czerwonym.Nawet s radiowozu się nie wygramolili.

  3. jest susza mocna to juz trzeci rok . juz sa niedobory pszenicy

  4. lepiej niech będzie susza bo korona-wirus lubi wilgoć.

Z kraju