Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Zatrzymał się, aby przepuścić pieszą. Kierowca na lewym pasie pojechał dalej (wideo)

Wczoraj po południu na al. Tysiąclecia w Lublinie doszło do groźnie wyglądającej sytuacji drogowej z udziałem pieszej. Jeden z kierowców zatrzymał się, aby umożliwić kobiecie przejście przez jezdnię, niestety kierowca na sąsiednim pasie zignorował ten fakt.

Do zdarzenia doszło wczoraj na al. Tysiąclecia w Lublinie. Nasz Czytelnik jadąc w kierunku Świdnika zauważył starszą kobietę zbliżającą się do przejścia. Widząc, że ma problemy z poruszaniem, zatrzymał się przed pasami, aby umożliwić jej przejście przez jezdnię.

Kiedy stał, a kobieta wchodziła już na pasy, kierowca poruszający się lewym pasem ruchu zignorował, że obok na prawym pasie stoi pojazd i przemknął z dużą prędkością obok niego, nie zwracając uwagi na pieszą. Na szczęście kobieta idąc po pasach zauważyła zagrożenie i zatrzymała się na chwilę.

Kierowco pamiętaj!

Kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzącemu. Pod pojęciem „ustąpienie pierwszeństwa” rozumie się powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku. Kierowca zbliżając się do przejścia musi zachować szczególną ostrożność, obserwować nie tylko przejście ale i jego okolice oraz zmniejszyć prędkość tak, by stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych (art. 26 ust. 1 ustawy).

Kategorycznie zabronione jest wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany i omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

55 komentarzy

  1. Na pasach tuż przez zjazdem z Witosa na parking pod Felicity kierowcy nagminnie nie przepuszczają na pasach, mimo że zaraz za pasami jest próg zwalniający, więc i tam muszą zwolnić. Policja mogłaby się obłowić, gdyby tam kamerkę zawiesili

  2. Czy można prosić osobę która to nagrywała?

    • Spokojnie. W tej sprawie skontaktują się z Tobą wkrótce funkcjonariusze z KMP Lublin, którzy dostali materiał dowodowy tego ciężkiego wykroczenia w ruchu drogowym. Bardzo dobrze nagrały się tablice rejestracyjne Twojego pojazdu i całe wykroczenie na kamerze przedniej i tylnej pojazdu.

  3. Crazy boy mam nadzieje ze karma dojdzie tez i ciebie

Dodaj komentarz