Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zarząd Województwa ma pomysł na poprawę sytuacji finansowej szpitali. Placówki mają być łączone

Niebawem mają ruszyć prace, których celem jest uzyskanie poprawy wyniku finansowego szpitali zarządzanych przez województwo lubelskie. Jednocześnie ma to zapewnić zwiększenie jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów.

Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o rozpoczęciu prac nad opracowaniem koncepcji dotyczącej połączenia szpitali podległych samorządowi województwa. Plany zakładają, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie przejmie Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego, który posiada swoje placówki przy ul. Biernackiego, Lubartowskiej i Herberta w Lublinie. Z kolei do Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego przy ul. Abramowickiej w Lublinie włączone zostaną dwie dodatkowe placówki: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Celejowie.

Jak wyjaśnia marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, celem takiego rozwiązania jest poprawa sytuacji finansowej poszczególnych placówek. Do tego dochodzi optymalizacja obecnie prowadzonej działalności medycznej. Zarząd Województwa Lubelskiego podkreśla, że podjęcie działań konsolidacyjnych też odpowiedzią na oczekiwania społeczne wobec jakości usług opieki zdrowotnej. Jednocześnie połączenie placówek pozwoli na ich dostosowaniem do zmian legislacyjnych dotyczących organizacji i finansowania służby zdrowia w Polsce.

– Jestem przekonany, że te działania pozwolą w niedalekiej przyszłości poprawić kondycję finansową zadłużonych od lat szpitali oraz znacząco polepszyć ofertę usług medycznych dla pacjentów – tłumaczy Jarosław Stawiarski.

Plan jest taki, że w pierwszej kolejności zostaną powołane zespoły robocze ds. połączenia placówek. W ich skład wejdą m.in. dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele poszczególnych placówek służby zdrowia. Zarząd województwa nie ukrywa, że cały proces konsolidacji będzie wymagał podjęcia wielu szczegółowych działań i analiz. Jednak jest to konieczne, aby uzyskać poprawę wyniku finansowego poszczególnych szpitali oraz jednocześnie zwiększyć jakość i dostępność do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów. Wyniki prac mają być gotowe do końca sierpnia.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

23 komentarze

  1. Logiczne tak samo jak to powiedzenie, że ,,siedzi baba na ławce, ale dziadek też ma sandały”.
    Razem, to tylko długi się zsumują i nic więcej się nie zmieni w takim kombinacie, a już na pewno nie na lepsze dla pacjentów, bo pewnie kosztem oszczędności zrobicie jeden SOR i połączycie oddziały z różnych szpitali zmniejszając przy tym liczbę łóżek.

  2. bajki niech niedzielski dalej opowiada. przestańcie walic te slogany i kłamać!

  3. Ćwierkają jaskółki że niedobre są spółki, a ta „spółka” jest nie tyle niedobra, co wręcz fatalna! Z jakiego powodu zadłużona na miliony jednostka chce przejąć pod jurysdykcję dwie, które nie mają kłopotów finansowych? Oddłużanie się kosztem innych to paradoks, bo albo ktoś inny wpadnie w długi, albo długi zostaną rozparcelowane na innych. Zasada odpowiedzialności zbiorowej w tym przypadku zgodnie z każdy sobie rzepkę skrobie jest nie na miejscu. Kiedy ja wezmę pożyczkę to muszę ją spłacić, jeżeli zaciągnę dług, to samo. Nie pójdę do sąsiada mającego dobrze prosperującą firmę i nie powiem mu że ma spłacić mój dług a ja mu za to trawnik wykoszę. Ten projekt jest zły i nie powinien być ożywiony! Decydenci później pójdą sobie gdzieś na inne (dobrze płatne posady) a co z resztą? Bo redukcja etatów wydaje się być bardzo realna. Św. Antoni, módl się za nami!

Z kraju