Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Zaoszczędzili na przetargach, będą nowe drogi w regionie

Dzięki oszczędnościom po przetargach lubelskie samorządy będą mogły w tym roku wyremontować lub przebudować dodatkowe odcinki dróg lokalnych. Remonty przeprowadzone będą w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

W czwartek Wojewoda lubelski Wojciech Wilk podpisał umowy z przedstawicielami sześciu samorządów województwa lubelskiego na dofinansowanie inwestycji drogowych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Środki na inwestycje pochodzą z oszczędności, jakie pozostały po przetargach na budowy dróg w ramach tzw. schetynówek. Dzięki temu, projekty, które nie złapały się w pierwszym etapie i pozostawały na liście rezerwowej, mają szansę na realizację.

Nowe drogi powstaną na terenie powiatu łęczyńskiego oraz gmin: Konstantynów, Wólka, Urszulin, Ulhówek i Tyszowce. – Łączna wartość inwestycji, które zostaną zrealizowane na podstawie podpisanych dziś umów wyniesie 7.887 tys. zł, w tym dotacja z budżetu państwa – 3.678 tys. zł. W ramach udzielonej dotacji zostanie przebudowanych 11,3 km dróg lokalnych – wyliczał wojewoda Wojciech Wilk.

W gminie Wólka wybudowane zostanie alternatywne połączenie osiedla Borek z drogą krajową nr 82. Nowa droga połączy osiedle z drogą Wólka- Świdnik Duży. W gminie Konstantynów utwardzony zostanie 600 metrowy odcinek drogi w miejscowości Zakanale. Z kolei powiat łęczyński za otrzymane środki wykona 1700 m drogi pomiędzy miejscowościami Kaniwola – Nadrybie – Wólka Cycowska. Droga ta przebiega przez teren dwóch gmin, Ludwin i Cyców. Stanowi ona ważne połączenie nie tylko dla mieszkańców, lecz również dla turystów.

Z pewnością wielu kierowców ucieszy inwestycja w gminie Ulhówek. Miejscowość ta doczeka się bowiem obwodnicy. Mająca 5 kilometrów droga z Tarnoszyna do Rzyczyca, której budowa już się rozpoczęła, pozwoli na ominięcie tej gminnej miejscowości. Odetchną także mieszkańcy, którzy niejednokrotnie narzekali na spory ruch pojazdów. Dwie osiedlowe drogi powstaną także w gminie Urszulin. Oprócz tego, że korzystać z nich będą mieszkańcy, którzy wygodniej dojadą np. do biblioteki czy tez ośrodka zdrowia, to skorzystają również turyści. Mianowicie inwestycja ułatwi dotarcie do dróg prowadzących do Poleskiego Parku Narodowego.

– Już dziś mogę powiedzieć, że podpisywane dzisiaj umowy nie są ostatnimi w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w tym roku – zapowiedział jednocześnie wojewoda.

(fot. archiwum)
2015-06-18 20:40:41

16 komentarzy

 1. Brawo! Więcej takich inicjatyw.

 2. Ciekawe na czym polegają te oszczędności, materiale czy jakości?
  Współczesny asfalt jeszcze nie oddany do użytku publicznego a już krzywy
  a na wiosnę dziurawy.
  Nowy chodnik oddany do użytku a po zmierzchu można skręcić kostkę.

 3. „… 7.887 tys.” a co to za forma zapisu bo wygląda jak co najwyżej niecałe 8 tysięcy złotych???

  • Forma zapisu jak najbardziej prawidłowa…pozdr

  • NIedorzecznik prasowy służb niespecjalnych.

   Niecałe 8 tysięcy złotych to jest po „hamerykańsku” (siedem całych i osiemset osiemdziesiąt siedem setnych tysiąca złotych). W dawnych czasach (gdzieś do pierwszej połowy lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku), gdy ludzie pisali teksty z elementami sprawozdawczości finansowej na maszynach do pisania i tam, gdzie nie mieli maszyn z tabulatorami „ułatwiali” sobie pisanie (jednocześnie utrudniając czytanie innym) rozdzielając każde trzy cyfry wieloczłonowych liczb nie ówczesnym odstępnikiem (dzisiaj nazywanym spacją – wtedy spacja była czymś innym) lecz właśnie kropkami. Pomiędzy 1973 a 1983 rokiem polskie normy zaczęły taką „radosną” twórczość tępić. WordStar, WordPerfect i TAG takich „kwiatków” domyślnie nie robiły ale gdzieś w początku lat dziewięćdziesiątych Microsoft zlecił polonizację swoich produktów „fachowcom”, którzy rozpropagowali coś takiego i obecnie taką dawną patologię niektórzy uważają za normę. No i teraz jest to norma, bo „normę określa ogół, a nie margines”. A normy, zarówno te polskie, jak i te ISO mają w nosie (albo jeszcze niżej).

 4. Poproszę nową drogę do Bełżyc.

  • w ciagu ostatnich kilku lat dostalismy 4 nowe „drogi do belzyc” wiec nie ma co nazekac. Jednak fakt faktem ze odcinek belzyce – niedrzwica duza powinien zostac naj naszybciej odnowiony

 5. Ile to jest 7.887 tyś zł ?? Nie prościej napisać prawie 7,887 mln zł ?? Kto to pisał brak interpunkcji zdania mało logiczne. Czytał to ktoś przed wystawieniem?

  • NIedorzecznik prasowy służb niespecjalnych.

   Oj czepiasz się, po pierwsze nie „tyś zł” tylko „tys. zł”, po drugie redaktorom się przecinek z kropką pomylił i tysiąc z milionem, ale z kontekstu jednoznacznie wiadomo, że chodzi o „trochę” więcej niż o dwie średnie krajowe pensje. Jakby to był biznes plan, to po trzecim takim „kwiatku” bym taki „dokument” wyrzucił do kosza a jego twórcę wpisałbym na moją krótką czarną listę ludzi, z którymi współpracy należy unikać, bo kompetencjami to oni nie grzeszą, ale tu, w krótkiej wiadomości podrzędnego portaliku lokalnego takie trzeciorzędne błędy ortograficzne w wymiarze 3 sztuk na 500 znaków jednego akapitu mnie nie rażą. Poza tym to Twoje „prawie” też sprawiłoby problemy. Prawie 8 mln.? Prawie 7,9 mln? Prawie 7 887 000 zł? Pierwsze za dużo, ostatnie za mało Najbliżej to „prawie 7,9 mln zł” lub Twoje 7,887 mln zł (już bez prawie, bo podanie kwoty w milionach z dokładnością do jednego tysiąca czyli trzech miejsc po przecinku zaokrągla samo w sobie).

   • Niedorzecznik bawi się w Bralczyka ^^

    • NIedorzecznik prasowy służb niespecjalnych.

     Może Bralczyka, może Miodka, może Markowskiego. Tak się w klimaty próbowałem wstrzelić swoimi dwoma wpisami żeby naświetlić sprawę, bo jedni czepili się kropki zamiast spacji i podwójnego krotnościowania słowno-liczbowego a inni naskoczyli na nich i próbują udowadniać, że takie „kwiatki” to oczywista poprawność językowo-matematyczna. Dobrze, że to forum internetowe bo chłopaki w realu albo w tesco czy innym e.leclercu by się pozabijali chyba.

     • No ja to bym chciala miec tylko takie problemy jak co niektorzy z krotnosciowaniem autora tekstu;)

 6. toź to w podstawówce uczą już matematyki,a ty gimbusie gdzie byłeś

 7. super!!! droga PIĘKNA, ale chyba jednokierunkowa. jak sie minac na czyms takim? wjedzie taki MAN i dziękuje.

  • Takie drogi gminy budują. 3m szerokości i 1km długości a o mijankach co 200 m zapominają. Inna sprawa, że jak mijanki nawet są to ludzie nie umieją z nich korzystać.

   • NIedorzecznik prasowy służb niespecjalnych.

    A widzisz ten żółtawy tłuczeń szeroki na jakieś pół metra na poboczu? Obawiam się, że to to wg inżynierów drogowców ma robić za mijankę.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo