Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zamieszanie z egzaminami na prawo jazdy. Niektóre zostały odwołane

Przez brak opublikowanego odpowiedniego rozporządzenia o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców, część ośrodków egzaminowania została sparaliżowana. Nie przeprowadzano w nich egzaminów.

O północy wygasło dotychczas obowiązujące rozporządzenie dotyczące szkolenia i egzaminowania kierowców. Ze względu iż Ministerstwo Infrastruktury nie opublikowało nowego w Dzienniku Ustaw, na co miało półtora roku, w ośrodkach egzaminowania zapanowała dezorientacja. Dyrektorzy niektórych z nich, obawiając się, że przeprowadzone egzaminy nie będą miały mocy prawnej, zwiesili egzaminowanie przyszłych kierowców.

W Białej Podlaskiej odwołano zarówno egzaminy praktyczne jak i teoretyczne. Kilkadziesiąt osób, które miały na dzisiaj wyznaczony termin, zostało powiadomionych o przełożeniu egzaminów na inny dzień. Podobnie było również w Łukowie, gdzie osobom, które przyszły zdawać egzamin, oznajmiono o zmianie terminu. W pozostałych ośrodkach w naszym regionie egzaminy przeprowadzano, jednak nie obyło się bez opóźnień.

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie poinformowano nas, że żadna z osób, która ma na dzisiaj zaplanowane zdawanie egzaminów, nie zostanie odesłana. Pracownicy pomimo wątpliwości swoich kolegów z innych ośrodków mieli pewność, że rozporządzenie dzisiaj się pojawi. -Egzaminy odbywają się bez problemów, pracujemy normalnie – tłumaczono nam dzisiaj rano.

W związku z zamieszaniem, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wydało komunikat, w którym poinformowało, że nowe przepisy nie wpływają na zakres egzaminu lecz tylko doprecyzowują warunki, w jakich egzamin powinien być przeprowadzony. Dlatego też egzaminy na prawo jazdy powinny odbywać się na dotychczasowych zasadach. Wyjaśniono również przyczynę opóźnienia opublikowania rozporządzenia. Miało nią być: „konieczność dostosowania rozporządzeń do zmian w systemie CEPIK 2.0 oraz konsultacje międzyresortowe i aprobata zmian przez MSWiA, a także MON”.

Po godzinie 10 rano rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że jutro już nigdzie nie powinno być problemów z przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.

(fot. lublin112)
2016-02-25 21:02:28

8 komentarzy

 1. #dobrazmiana -może mniej niedouczonych matołów będzie na drogach

  • Zapomniał wół jak cielęciem był

   • Jak 20 lat temu robiłem prawo jazdy to egzamin był ze znajomości przepisów, a nie wymiarów tablicy rejestracyjnej i położenia korka wlewu płynu do spryskiwaczy.
    A po mieście na egzaminie jeździłem godzinę dwadzieścia (bo jako jedyny zdałem „plac”) i narzekać nie wolno było. Teraz wszystko ponad 25 minut to już „obraza kursanta”.
    Trochę opacznie mnie drogi „Małolacie” rozumiesz – ja po prostu uważam, że system szkolenia i egzaminowania w tym kraju należałoby zaorać i wymyślić od nowa.
    Powiedz sam – wyjechałeś na kursie choć raz za miasto? Wyprzedzałeś samochód lub (najlepiej) ciężarówkę na jednojezdniowej, dwukierunkowej drodze poza zabudowanym? Jechałeś choć raz po drodze szybkiego ruchu?
    „Jazdę zamiejską” odwalają kursanci na wielopasmowych drogach w mieście (stąd tyle L-ek na Witosa i Tysiąclecia), wymaga się od was znajomości wymiarów tablicy rejestracyjnej, przez co zapominacie nieraz podstawowe przepisy PoRD.
    Z jednej strony za wiele bzdur (nierówne parkowanie, jazda „nieekologiczna”, nieznajomość prędkości maksymalnej jaskółki*) można oblać, z drugiej strony wymaganie bzdur nie łączy się z wymogiem praktycznej umiejętności prowadzenia samochodu.
    Do tego jeden samochód egzaminacyjny. Ja przepraszam, czy prawo jazdy jest na Fabiedę, Swifta, Punto czy inną Corsę, czy na samochód? Ja uczyłem się na maluchu, ale na egzaminie na miasto pojechałem Uno, bo akurat ostatni maluch w WORD-zie na Wojciechowskiej wziął był i padł. Siedziałem w Uno pierwszy raz w życiu i zdałem (ciesząc się, że mi się Poldas nie trafił, bo te słynęły z ciężko chodzących i nieprecyzyjnych skrzyń biegów).

    * Prawidłowa odpowiedź na pytanie dotyczące prędkości maksymalnej jaskółki brzmi: „chodzi o jaskółkę europejską czy afrykańską?” – ale tego też nie zrozumiesz 🙂

 2. WORDy=mafia która wyłudza kasę,roz…..bali taki beton jak dawny PZPN teraz czas żeby i z tym ktoś zrobił porządek.

 3. 1,5 roku mieli i nie zdążyli? Na całe szczęście POstkomuniści już nie u koryta

 4. Banda zlodzieji jak zus

 5. ale 112 szybcy i wściekli to wiadomo od wczoraj chyba nie czytają internetu bo z wiadomościami są w tyle