Zagrożony wyginięciem ptak, potrącony przez auto na parkingu przed hipermarketem w Lublinie

Niezwykle rzadki ptak zagrożony wyginięciem, którego nawet w naturalnym środowisku bardzo trudno zaobserwować, został potrącony przez auto na terenie Lublina. Doznał urazu skrzydła.

Nietypowe zdarzenie miało miejsce w miniony piątek w pobliżu hipermarketu przy ul. Orkana w Lublinie. Jeden z kierowców potrącił tam ptaka, który nagle wleciał przed auto. Na szczęście poruszał się z niewielką prędkością, więc uderzenie nie było silne, jednak ptak doznał urazu skrzydła.

Jak się okazało, ptakiem tym był bąk. Jest to gatunek silnie zagrożony wyginięciem, podlegający szczególnej ochronie. Ptaki te są niezwykle rzadko spotykane, gdyż prowadzą bardzo skryty tryb życia spędzając większość czasu w szuwarach. Ich naturalnym środowiskiem są jeziora, stawy hodowlane, glinianki, starorzecza oraz podmokłe trzcinowiska.

Jak nas poinformowała Ryszarda Bańka ze Straży Miejskiej w Lublinie, na miejscu interweniował EKO-Patrol. Strażnicy odłowili ptaka i przewieźli do Centrum Małych Zwierząt, gdzie została mu udzielona pomoc.

Usiłowaliśmy ustalić, skąd bąk mógł znaleźć się w mieście. Na to pytanie jednak nikt nie był w stanie nam odpowiedzieć. Jak wyjaśniali miłośnicy przyrody, zajmujący się obserwacją życia dzikich ptaków, w naszym regionie bąki występują na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Jednak nawet tam, jest bardzo trudno je zaobserwować.

W ostatnich latach poza terenem parku, było zaledwie kilka przypadków obserwacji bąków. Głównie w środowisku, w którym one żyją, czyli w pobliżu stawów w Siemieniu, czy też w Starym Brusie w powiecie włodawskim.

(fot. nadesłane)
2018-08-20 17:24:54

17 komentarzy

 1. Pytanie zadawane jest

  Kto puścił Bąka?

 2. To jedna z tych rzeczy których trudno się spodziewać na drodze, choć zdaniem „pogromców” na równi z pojawieniem się pieszego na PdP.

 3. Jak mają nie wyginąć skoro zamiast siedząc w szuwarach 🙂 robią sobie wycieczki do miast ! Ale co się dziwić w miejskich śmietnikach mają tyle „darmowego” żarcia że się przenoszą z terenów wiejskich do miast ( że już nie wspomnę o bezsensownym i szkodliwym dla ptaków dokarmianiem )

 4. no to bak czy ptak?

 5. Śpiew Bąka chociaż trudno go nazwać śpiewem łatwo usłyszeć w okolicach Nałęczowa. Nie ma potrzeby jechać na Polesie drodzy Miłosnicy 🙂 wystarczy cicho posiedzieć dłuższy czas i poprostu słuchać , a więc ptak ten równie dobrze może mieszkać gdzieś blisko miejsca w którym został potrącony tylko wypatrzeć go w jego naturalnym srodowisku jes nie lada wyczynem… Trochę mokradel , szuwary wysoka roślinność nad brzegiem wody wystarcza mu w zupełności.. pozdrawiam

  • Jest ich dużo. Co roku widzę ich kilkanaście. Do tego bączki, wodniki i inne zagrożone wyginięciem. Gdzie? 17 km od Lublina i nie jest to Siemień czy Stary Brus.

 6. Ptak na zdjęciu to bączek, mniejszy krewniak bąka;-)
  Można go spotkać praktycznie przy każdym większym stawie/jeziorze, głos przypomina szczekanie zachrypniętego psa. Polecam owym artykułowym miłośnikom ptaków trochę bardziej sie rozglądać i słuchać dokoła, a nie „puszczać bąki” o niespotykanej rzadkości tego gatunku.

 7. A tak poza nawiasem fajnie, że piszecie o takich sprawach, przyroda jest nieprzewidywalna 😉

 8. Ale co się dzieje teraz z tym ptaszkiem? Gdzie teraz trafił ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach