Wyższe mandaty dla kierowców, pieszych i rowerzystów. Zaparkujesz na kopercie, zapłacisz 800 zł

Wczoraj weszły przepisy dotyczące wysokości nowych grzywien za wybrane rodzaje wykroczeń.  Kierowca, który zaparkuje na kopercie lub miejscu zastrzeżonym zapłaci 800 zł.

Od soboty 11 kwietnia obowiązuje nowy taryfikator mandatów za część wykroczeń drogowych. Głównie zmiany dotyczą parkowania na miejscach z zakazem lub na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Kierowca, który zaparkuje na kopercie i będzie dodatkowo posługiwał się kartą parkingową wystawioną na osobę niepełnosprawną otrzyma mandat do 1000 zł, zaś kierowca parkujący na kopercie lub miejscu zastrzeżonym musi liczyć się z karą 800 zł.

Zmiany dotyczą także kierowców aut ciężarowych. 500 zł będzie kosztowało kierowcę pojazdu ciężarowego złamanie zakazu dotyczącego wjazdu pojazdów o masie większej niż określona w zakazie. Do tej pory była to kara 350 zł.

Nowy taryfikator dotyczy także pieszych. Ci, którzy będą poruszać się bez odblasków po drodze po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym muszą liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł.

100 zł zapłacą również motocykliści, motorowerzyści i kierowcy czterokołowców za jazdę bez kasków. Taka sama kara dotyczy przewożenie pasażera bez kasku, na wspomnianych pojazdach. Kara 100zł  grozi rodzicom, którzy bez uprawnień, będą przewozić dzieci coraz popularniejszym wózkiem rowerowym.

Zmienia się również taryfikator kar dla nietrzeźwych rowerzystów. Od soboty nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł; natomiast za stan po użyciu alkoholu grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu. Podobne kary mają być stosowane w przypadku osób pod wpływem „środków działających podobnie do alkoholu.

2015-04-12 11:10:57
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

28 komentarzy

 1. Co to jest wózek rowerowy i jakie uprawnienia trzeba posiadać do jego prowadzenia?

  • Przepisy dotyczące wózków rowerowych:

   47a) wózek rowerowy – pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

   Dokument uprawniający do kierowania rowerem i wózkiem rowerowym

   Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat: rowerem i wózkiem rowerowym – jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy (art. 96 ust. 1);
   Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej. (art. 96 ust. 2)

   • A na taczkę z napędem odrzutowym wystarczy zaświadczenie od proboszcza?
    Co za ku**** kraj na wszystko przepis.

    • zaświadczenie od proboszcza, że poświęcony?

     • Pan Cieć z Alei Lubartowskiej w Lublinie k/Świdnika

      Tak, tak – poświęcony musi być koniecznie (byle by nie chińską podróba wody święconej), ale w widocznym miejscu powinien być naklejony, stosowny certyfikat ze wzmianką o wpłaceniu stosownej „cołaski” oraz polskie znaki akcyzy skarbowej.

   • no i jak ma się ten przepis do rzeczywistości? W artykule piszecie o coraz popularniejszych wózkach dla dzieci podczepianych do roweru. Przepis mówi zaś o pojazdach poruszanych siłą mięśni osoby JADĄCEJ TYM POJAZDEM. TYM POJAZDEM, czyli wychodzi na to że silą mięśni dziecka, natomiast dziecko przecież nie pedałuje, ba , pojazd taki nie posiada nawet pedałów. Wyraźnie przepis jest napisany w taki sposób, jakby chodziło o napęd własny wózka: „wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny…” Skoro może mieć elektryczne wspomaganie w pedałach, to znaczy że może mieć tez zwykłe pedały. Ludzie, i to są właśnie nasze polskie NIEJEDNOZNACZNE PRZEPISY. Złapie mnie policjant jak będe jechał z dzieckiem w doczepianym wózku i będzie robił ze mnie bandytę. Niby wychodzi że do podczepienia wózka bez papieru wystarczy ukończone 18 lat, ale znając naszych mądrych polycyantów to się jakiś trafi mundry i będzie mierzył szerokość i szukał pedałów. Taki sam debilizm jak z bagażnikami rowerowymi montowanymi z tyłu pojazdu. Zasłaniają rejestrację, ale nie można tablicy zamontować na bagażniku, bo to nie jest pojazd, nie można sobie dorobić kawałka tektury z numerem bo fałszerstwo, trzeciej blachy też nikt nie wyda. Niedługo na sanki trzeba będzie uprawnień.

    • Jeśli to Twoje dziecko to zakładam, że masz skończone 18 lat. W takim wypadku wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Czy to problem?

   • Tak ale ten przepis nie dotyczy przyczepki tylko wózka rowerowego(ryksza i inne wynalazki)
    przyczepek nie zalicza się do wózka!!!!

 2. Policjant za jedno wykroczenie może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 zł. Wszystkie wykroczenia zagrożone wyższą karą będą trafiać prosto do sądu.

 3. Trzeba czymś upchać budżet 🙂

 4. Co za chory kraj… zabierzcie przeciętnemu polakowi 2/3 wypłaty. kto tym zarządza…. Sprawdźcie lepiej ile skarg wpłynęło od niepełnosprawnych ze miejsce dla nich zostało zajęte przez osobę w pełni sprawną. Przypuszczam ze to się zdarza częściej przez osoby niepełnosprawne.. Lepsze rozwiązanie to zwiększenie ich ilości a nie zwiększanie kar… chory kraj chory..

  • Zapewne jesteś zwolennikiem parkowania na krzywy ryj na kopertach. Po weryfikacji kart parkingowych dla inwalidów od lipca stracą ważność stare karty. Liczba uprawnionych do otrzymania nowej karty również została ograniczona ( odciski na palcach nie wchodzą w rachubę ). Miejsc parkingowych dla uprawnionych inwalidów wystarczy a dla zwolenników twojego pokroju będzie po prostu drożej.

   • Jak widzę co drugiego „inwalidę” to rzygać mi się chce na koperty… tak samo wszyscy „chorzy” pobierający świadczenia z ZUS – w pierwszej kolejności powinno się dobrać do tyłka orzecznikom z ZUS za bezprawne przyznawanie świadczeń cwaniakom po znajomości albo być może za łapówki bo kiedy spotykam osoby teoretycznie chore a robią na boku jak zupełnie zdrowi to szlag mnie trafia, podczas gdy w rodzinie miałem ciężki przypadek po operacji że człowiek w asyście ledwo dokuśtykał do orzecznika który prosto w twarz wypalił mu „niech pan nie udaje”… jego szczęście że nie byłem w tej asyście bo zbierałby śmieć zęby po całym pokoju a ja miałbym sprawę karną za pobicie… Karty parkingowej po śmierci nie oddaliśmy

    • Więc opraw w ramki i powieś na ścianie jako pamiątka. Jeżeli jest to karta wydana w/g nowych przepisów straci ważność po 5-ciu latach od wydania. Za nie uprawnione posługiwanie się kartą osoby zmarłej lub kogoś innego ustawodawca przewidział grzywnę w wysokości 2000zł. Wygodnictwo cwaniaków będzie bardzo drogie.

 5. Dobrze ze nie ma jeszcze kar śmieci za złe parkowanie.

 6. Ciekawe jakie mandaty będą płacić osoby niepełnosprawne parkujące na miejscach dla pełno sprawnych. Brzydko mówiąc napierd…. się inwalidów i teraz są pretensję. Rozumiem tych co naprawdę potrzebują ale są tacy co ząb im wypadł i załatwili sobie grupę inwalidzką, syn jest karłem tatuś ma prawo inwalidzkie, to jest chory ustrój i prawo. Niech wezmą się za parkowanie samochodów przez inwalidy i ich uprawnienia posprawdzają a później mandaty.

  • Bardzo słuszna uwaga na temat inwalidów zajmujących zwykłe miejsca a obok koperta wolna. Dla takich praponuje karę 10 000 złotych.

 7. Zaparkujesz pod urzędem w miejscu zastrzeżonym dla wyskokiego urzędnika, to też zapłacisz 800 zł. Jak się ma zajęcie miejsca dla urzędnika do zajęcia miejsca dla niepełnosprawnego?

 8. Czegoś tu nie rozumiem. Przecież kierowca, który podwozi osobę niepełnosprawną do np szpitala ma prawo zaparkować na kopercie. Do tej pory prawo na to pozwalało. Czy teraz mam się bać mandatu jeśli zaparkuję na kopercie i będę odprowadzał osobe niepełnosprawną do szpitala? Dodam, że ta osoba ma wydaną kartę parkingową.

 9. Czy osoby które wymyslają to i zatwierdzają też będą to płacić ? czy imunitet ich ochroni ?

 10. te osoby co to wymyślają to naprawdę majo naje…e w głowie. Aby mandaty podnoszą a zarobki te sam szukają tylko kasy to najlepiej na mandatach a bronisław tylko podpisuje

 11. Pan Cieć z Alei Lubartowskiej w Lublinie k/Świdnika

  A cóż my moi mili i mniej mili przedmówcy możemy w tej sprawie zrobić, prócz narzekania ?
  Trzeba będzie to przyjąć na klatę i dostosować się. 🙂

 12. Nie no to już jest przesadne sku……stwo w tym naszym chorym kraju,Żyjemy w najbardziej ku…skim kraju w całej europie gdzie przywileje mają nieroby z policji K..wa i złodziej a nam zostanie za jakiś czas areszt domowy bo nawet do sąsiada na kielicha nie wyjdziemy bo z tyłu D..Y będziemy mieć policję

 13. A jak to prawo się ma do rowerów miejskich? Za brak kasku 100zl . A kto wypożyczając rower czesto spontanicznie mysli o kasku?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online