Wytwarzał olejek z konopi indyjskich dla chorej żony. Łagodniejsza kara dla Andrzeja Sadowskiego

Po poprzednim wyroku, jaki zapadł wobec Andrzeja Sadowskiego, odwołał się on od orzeczenia sądu uznając go za zbyt surowy. Podobnie uczyniła prokuratura, jednak śledczy żądali wyższej kary. Sąd stanął po stronie oskarżonego.

We wtorek przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie zapadł wyrok w sprawie Andrzeja Sadowskiego. Mieszkaniec Cycowa był oskarżony o uprawę konopi indyjskich oraz przetwarzanie marihuany w celu uzyskania z niej olejku.

W połowie grudnia ub. roku Sąd Okręgowy zastosował wobec mężczyzny nadzwyczajne złagodzenie kary i skazał go na rok pozbawienia wolności. Jej wykonanie zostało zawieszone na okres próby wynoszący cztery lata. Dodatkowo mężczyzna został zobowiązany do zapłaty grzywny oraz 3 tys. złotych nawiązki na rzecz stowarzyszenia pomocy osobom uzależnionym MONAR.

Andrzej Sadowski nie zgodził się z wyrokiem, jak wyjaśniał, czuł się poszkodowany w całej tej sprawie. Z jednej strony cieszył się, że nie trafił do więzienia, jednak jak dodawał, nie był świadomy, iż za pomaganie bliskim spotkają go tak surowe konsekwencje. Miał pełną świadomość, że wytwarzanie olejku z konopi jest nielegalne, jednak spodziewał się za to grzywny, a nie więzienia. Zapewniał jednak, że gdyby jego żona umierała, to nie zawahał by się założyć plantacji jeszcze raz.

Od wyroku odwołała się też prokuratura. Podczas dzisiejszego posiedzenia Andrzej Sadowski nie pojawił się w sądzie. Pomimo tego sędzia uznał, że poprzednia kara jest zbyt surowa. O ile wyrok w postaci roku pozbawienia wolności utrzymał w mocy, to jednak okres próby skrócił do dwóch lat. Zwolnił też oskarżonego z obowiązku zapłaty nawiązki na rzecz MONAR-u.

Przypomnijmy, sprawa dotyczy zdarzenia ze stycznia ub. roku, kiedy to rodzony brat Andrzeja Sadowskiego powiadomił policję, że zajmuje się on hodowlą konopi indyjskich. Niebawem do domu 44-latka zapukali policjanci. Mundurowi zarzucili mężczyźnie, że w zlokalizowanym na posesji tunelu foliowym, oprócz ziół i warzyw, uprawiał konopie indyjskie, które następnie przetwarzał. W trakcie przeszukania zabezpieczono w tej sprawie dowody. Mężczyzna nie ukrywał, że zarówno uprawa, jak też znalezione rzeczy należą do niego. Złożył obszerne wyjaśnienia, w których tłumaczył, dlaczego ją założył.

Mianowicie jedynym jego celem była chęć niesienia pomocy swojej żonie. Kobieta ciężko zachorowała, słysząc o licznych właściwościach leczniczych olejku z marihuany, postanowił jej pomóc. Ze względu na polskie prawo, nie mógł jednak legalnie go zdobyć, dlatego też zasadził krzewy konopi. Olejek podawał żonie, jak też przekazał go swojemu przyjacielowi, dla jego matki. Kobieta bowiem miała zaawansowanego raka i specyfik ten pomagał jej przetrwać ostatnie chwile uśmierzając ból.

Pomimo tego, że nic nie ukrywał, a świadkowie potwierdzili jego wersję, śledczy skierowali do sądu wniosek o zastosowanie wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Przebywał tam aż do sierpnia. Prokurator w akcie oskarżenia żądał zaś kary czterech lat pozbawienia wolności i 30 tys. złotych grzywny.

(fot. archiwum)

26 komentarzy

 1. Dzielna prokuratura…

  • pewnie któremuś z tych śledczych kiedyś zachoruje bliska osoba….nie jestem zawistna…ale życzę im tego, wtedy sie przekonają co znaczy idiotyczne prawo…a jeszcze nadgorliwe przestrzeganie tej głupoty…
   a juz grzywna na rzecz zapobiegania narkomanii…to w tym wypadku po prostu kpina z choroby…jak trzeba być głupim żeby nie widzieć różnicy w uśmierzaniu bólu i narkomanii…

   • ci śledczy powinni spojrzeć w oczy tym chorym, którym ten człowiek pomagał…ale pewnie już nie żyją…

 2. „Prokurator w akcie oskarżenia żądał zaś kary czterech lat pozbawienia wolności i 30 tys. złotych grzywny.”

  Szkoda, że ku*** nie żądają takich kar dla pijaków zabijających ludzi na ulicach, albo doprowadzających do śmierci przez pobicie. Ten kraj jest całkowicie upośledzony. Nie ma nawet tego jak skomentować.

 3. Pewnie jednym z oskarżycieli był ZUS. Gdyby płacił haracz tej rządowej/prywatnej bandzie zostałby uniewinniony. Cokolwiek robisz w życiu: pomagasz innym, ratujesz, wspierasz itp… masz płacić ZUS!!! Nikt inny nie zadba o ciebie jak banda darmozjadów!!!

 4. Kraj stoi na głowie….
  Bandytów i gwałcicieli wypuszczają o ile w ogóle zamkną…
  A nieszkodliwego człowieka, niosącego pomoc bliskiej osobie ciąga się po sądach.
  Wstyd być oskarżycielem w takiej sprawie.

 5. 4 lata pozbawienia wolności to jakaś prokuratorska kpina. Ciekawe co ten dzielny prokurator powie jak ktoś z jego rodziny będzie umierał na raka..a z drugiej strony ta sama dzielna prokuratura wnioskowała o 5 lat dla zabójcy chłopaka na deptaku.. to ma być ten nowy wymiar sprawiedliwości.. Myślę, że nie jedymym rozwiązaniem byłoby wywalenie wszystkich pseudosprawiedliwych. Zapakowanie do łodzi dla uchodźców i niech na sawannie zajmują się swoją niezłomną ideologia.. Myślę, że gdyby gość miał odpowiednią legitymację to dawno sprawa byłaby umorzona.

 6. Super brat.
  Żałosny skur… l. Tyle.

 7. Ahh ta komuna w wymiarze sprawiedliwości ma się dobrze. Dziwi mnie fakt iz komuniści wypuścili takiego przestępcę

 8. Gotuje sie jak cxytam o tych 4 latach za ratowanie zony a podobnym wyroku dla klienta z bmw co zabil przez szalencza jazde ojca jadacego na skuterze. Kpiny.

 9. Tu prokuratura szaleje i wykazuje się bo to uczciwy człowiek pomagający innym.
  Jednak jak przyjdzie prowadzić sprawę przestępcy to woli umorzyć.
  I tak” morzy” ile się da

 10. Oburza komentujących wyrok i samo prawo? No ale przecież na takie prawo się godzicie – jeżeli macie prawo wyborcze i głosujecie na ludzi, którzy tym krajem rządzą od 30 lat to nie dziwcie się, tylko spróbujcie to zmienić. Nie przeszkadza Wam głupie prawo dopóki nie dotknie kogoś Wam bliskiego? No to wtedy będzie już za późno.

  I nie – nie dotyczy to tylko marihuany, ale dowolnej innej rośliny, środka chemicznego – czegokolwiek. Najlepszy przykład to mak – uprawiany kiedyś masowo, ale przez idiotów zakazano upraw.

  Albo ludzie są wolni i mogą robić ze swoim życiem co chcą – choćby pić alkohol (bo mają taki kaprys), albo są bezwolnym bydłem, które trzeba bić kijem bo nie wie co ma robić.

  Dalej się okłamujcie, że ktoś dla Was chce dobrze. Tu macie taki przykład. 4 lata za uprawianie rośliny… Żyjemy w chorym Państwie.

 11. Jak któremuś ze śledczych zachoruje bliska osoba i będzie musiał kombinować z ziołem to już będzie ok ? To jak z aborcją… najbardziej krzyczą przeciwko Ci którzy sami to robili albo w tym pomagali. Kiedyś był o tym świetny artykuł. Hipokryzja sięga zenitu! Coś jak pewna posłanka która tak krzyczy za zakazem handlu w niedziele a sama w niedziele chodzi na zakupy.

  • puknij się w łeb, o aborcji to najgłośniej krzyczą baby których nikt ze względu na ich wygląd nie chciałby nawet ruchać

 12. To chore prawo , każdy kto miał do czynienia z umieraniem bliskiej osoby wie do czego można być zdolnym aby choć trochę uśmierzyć ból .Nawet morfina już nie działa …Jak można karać za pomoc umierającemu ? Niech ten brat co ”podkablował ” wstydzi się

 13. Brat… jaki brat to szuja a nie brat. W takiej sytuacji gdzie facet ma chorą żonę której chce pomóc donieść…. Szok ale karma lubi wracać .

 14. tak działa państwo opiekuńcze, ty głupi tępy niewolnik masz robić jak karzą i nie myśleć i nic samemu nie robić! posłusznych tępaków hodować co mają tyrać dla elit i władzy u koryta to jest ich cel! pracować za grosze w zadłużeniu abyś nie mógł uciec z systemu co ci gwarantuje miskę kartoflanki na emeryturze – obudźcie się narodzie kochany i przejrzyjcie na oczy – idźcie głosować mądrze a nie na utopijnych unijnych socjalistów!

 15. przede wszystkim to nie jest polskie prawo,tylko prawo koncernowe. prawo pisze sie pod czyjs konkretny initeres. sądy nie widzą ilosci pokrzywdzonych po spozyciu alkoholu przez napastnika.nie widzą ilosci chorób po paleniu narkotyku zwanego papierosem. tutaj wszystko jest ok. interes farmaceutyczny i akcyzowy sie kreci.

 16. Takie prawo zgotowali nam Tusk i Kaczyński. Takich prokuratorów z taką mentalnością też strach się bać. Stworzenia pozbawione empatii. Roboty ze sztuczną inteligencja mają więcej empatii. I taki mamy wymiar sprawiedliwości.

  • Masz rację. Za pomocą kartki wyborczej wyp….olić tą hołotę! Tylko, że gro narodu jest za głupie, aby mądrze zagłosować!

 17. ale ch** z tego brata

 18. To już dawno nie jest moje państwo mn przez takie prawo

 19. Będziesz pomagał umierającej osobie dostaniesz 4 lata, ksiądz zgwałci ci dziecko będziesz wykluczony ze społeczeństwa, a jego najwyżej przeniosą do innej parafii. To jest K.RWA PISsowski kraj ze swoją kukiełkową katoreligią i prymitywny patriotyzmem.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8475zł 0.44%
  • GBP 5.0381zł 0.14%
  • EUR 4.2461zł -0%
  • CHF 3.9629zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   W Lublinie rozpoczyna działalność Akademia Mentora
   Zaproszenie na spektakl charytatywny
   „Lodowata Krew z Gorących Serc” – Zimnolubni będą oddawać krew
   VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie 2020
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.