Jest wykonawca przebudowy skrzyżowania al. Solidarności i Sikorskiego. Ratusz sporo zaoszczędzi

Jest już wykonawca i jeszcze w tym miesiącu powinny ruszyć prace związane z przebudową skrzyżowania al. Solidarności i Sikorskiego w Lublinie. O ile konkurencyjne firmy nie złożą odwołania.

Rozstrzygnięty został przetarg na planowaną od wielu lat przebudowę skrzyżowania al. Solidarności i Sikorskiego w Lublinie. Zgodnie z projektem, skrzyżowanie ma być dwupoziomowe. Estakada, jaka powstanie w tym miejscu, będzie przebiegała al. Solidarności, na dole zaś powstanie rondo. Połączy ono wszystkie dotychczasowe ulice jakie krzyżują się w tym miejscu a ruchem będzie sterowała sygnalizacja świetlna.

Do ogłoszonego w listopadzie przez Zarząd Dróg i Mostów przetargu swoje oferty złożyło osiem firm. Ratusz przeznaczył na tą inwestycję 86 mln złotych, jednak nie wszystkie oferty mieściły się poniżej tej kwoty. Najniższa opiewała na niecałe 66 mln zaś najdroższa na blisko 95 mln złotych, gdyż tyle za wykonanie prac zażyczyło sobie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Zgodnie z zapisami przetargu, najwięcej punktów przyznawano za cenę wykonania inwestycji, dlatego też zwyciężyła najtańsza oferta wynosząca 65 mln 859 tys złotych. Złożyła ją firma Skanska, a to oznacza że miasto zapłaci za przebudowę skrzyżowania około 20 mln mniej, niż planowało wydać. Jeżeli żadna z konkurencyjnych firm się nie odwoła, wykonawca będzie mógł przejąć plac budowy i rozpocząć prace.

A z tymi musi się śpieszyć, gdyż konieczne będzie wycięcie 1,7 tys drzew w tym rejonie a zgodnie z przepisami, musi to zostać wykonane do końca lutego. O ile pogoda pozwoli, rozpoczną się także prace ziemne. W zakres zadania wchodzi przebudowa al. Solidarności na odcinku o długości blisko 900 m, przebudowa 425 m ul. Generała Ducha wraz z budową 898 m drogi serwisowej oraz modernizacja al. Sikorskiego na odcinku 160 m. Ponadto, inwestycja obejmuje budowę obiektów inżynieryjnych m.in. dwóch równoległych estakad wzdłuż al. Solidarności, o długości 100 m każda, które podbiegną nad skrzyżowaniem oraz kładki dla pieszych i rowerzystów o długości 172 m na wysokości ul. Kosmowskiej.

Wszystkie roboty mają być wykonywane bez zamykania dla ruchu którejkolwiek z ulic. Jednak kierowców i tak czekają spore utrudnienia. Przez dwa lata, gdyż prace mają się zakończyć pod koniec 2017 roku, z pewnością przepustowość skrzyżowania zostanie znacznie ograniczona. Wyznaczone będą objazdy dla kierowców, pozwalające ominąć to miejsce.

(fot. lublin112)
2016-01-12 22:10:18

26 komentarzy

 1. O oszczędnościach mówmy dopiero, gdy prace będą zakończone, rozliczone i gdy nie będzie reklamacji…

 2. wreszcie to zrobią !!!!

 3. Skończy się tak jak z wiaduktem kolejowym na ul.Kunickiego.Urzędnicy wiedzą ile będzie kosztować budowa i wraz wybierają najniższą ofertę.Prace będą prowadzone przy użyciu najtańszych materiałów i byle jak.

  • Zgadzam się z powyższym !

  • Zwłaszcza, że Skanska tempem nie grzeszy, Armii Krajowej partolili przez długie miesiące, a „robotnicy ninja” cały czas byli niewidoczni, albo pracowali tak szybko, że nie było ich widać.

 4. Zielonym do góry

  Obawiam się o stan umysłu „projektantów” skoro estakadę chcą robić wzdłuż Solidarności a po nią rondo, ukształtowanie terenu wskazywało by na odwrotne rozwiązanie ale to taka odosobniona subiektywna opinia.

  • Niekoniecznie odosobniona. Szczytem idiotyzmu i niegospodarności jest budowanie estakady wzdłuż Solidarności. Tak jak piszesz – idealnie byłoby przerzucić estakadę nad Solidarności w ciągu Sikorskiego i Gen. Ducha, tym bardziej, że kierunek w stronę Warszawy nie generuje praktycznie korków – a jeżeli są to tylko dlatego, że blokują pas cwaniaczki, którzy próbują się z niego wcisnąć w stronę na Sikorskiego.
   Kiedyś spotkałem się z komentarzem, że ewentualna estakada w ciągu Sikorskiego i Ducha wygenerowałaby jeszcze dłuższe korki na Rondzie Krwiodawców. Tyle, że tak by się stało gdyby poprzestać jedynie na estakadzie przy McDonaldzie. Uważam, że budowa estakady w poprzek Solidarności dałaby większe oszczędności niż te wynikające z rozstrzygniętego przetargu – z uwagi na ukształtowanie terenu i tym samym łatwiejszą i tańszą do realizacji inwestycję. a uzyskane oszczędności należałoby przeznaczyć na przebudowę Ronda Krwiodawców – też na bezkolizyjne skrzyżowanie z rondem na górze (też z uwagi na ukształtowanie terenu, dość łatwe do realizacji). Całość usprawniłaby ruch zarówno na Solidarności jak i na Sikorskiego.
   A tak w 2018 r. korki jak były tak będą – wypadków nie ubędzie (wszak nasi kierowcy nie umieją jeździć po rondach) – ale w miejskiej kasie nie będzie 66 mln zł (albo i więcej). Rajcy miejscy odtrąbią sukces – tak jak po wdrożeniu centrum (nie)sterowania ruchem, budowie świateł w Konopnicy lub uruchomieniu estakady przy Arena Lublin 🙁 Wszędzie tam (po tych inwestycjach) są o wiele większe i gorsze korki niż wcześniej…

   Wielkim problem naszego miasta jest to, że pomysły na usprawnienia są mocno wybiórcze (nie ma spojrzenia całościowego), sprawiają wrażenie nieprzemyślanych, chaotycznych i niedopilnowanych. Jak na to jeszcze nałoży się konieczność ich realizacji w przetargach, gdzie głównym czynnikiem jest cena (a nie jakość) – to otrzymujemy obraz miasta, w którym rozwiązania komunikacyjne są coraz mniej wydolne.

   • Niestety ale tak dokładnie będzie, zupełnie nie przemyślana i bezsensowna koncepcja.

   • Masz 100% racji. Ja osobiście uważam, że takie projekty wykonują ludzie, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia, nie jeżdżą samochodem i pewnie byli może tylko raz w danym miejscu. Jedno jest pewne ta inwestycja nie zmniejszy korków w tym miejscu, a może nawet będą jeszcze większe.

 5. Mieszkaniec Lublina

  Skanska, i niska cena… no to wiadomo jaka jakość będzie tej drogi. Przykład wykonania to remont ulicy Zemborzyckiej pełno studzienek i wszystkie pozapadane były raz naprawiane i znowu się zapadły, a przy skrzyżowaniu z Krzuczkowskiego też ulica zapadnięta. Może jakby przy odcinkach stawiali jakieś tablice z informacją kto wykonał i kto odpowiada za przetarg to mieszkańcy by wiedzieli przez kogo nasze miejskie środki są wyrzucane w błoto, takie tablice byłyby jak metka jeżeli wykonawca będzie robił taki syf to zepsuje sobie renome marki, co w przyszłości spowodowałoby, że takie firmy przestaną wygrywać w przetargach. Kiedy ludzie zrozumieją że „najniższa cena” w dłuższym okresie nie oznacza najtaniej… za kilka lat będzie trzeba ponownie wydać tyle kasy żeby wykonać kolejny remont i wyjdzie 120 a tak wydaliby te 80 i droga służyłaby 20 lat… Dlaczego najważniejszym kryterium jest cena a nie referencje przedstawiające zrealizowane projekty i ich stan aktualny, czyż to nie jest najważniejsze?

  • Wszystko dlatego, że u nas sie myśli krótkoterminowo. Po co było wydawać pieniądze na wprowadzenie nowej sygnalizacji w tym miejscu w zeszłym roku, skoro planowana jest przebudowa skrzyżowania mająca się rozpocząć najdalej kwartał później. To samo było na ul. Wileńskiej. Najpierw były namalowane pasy dla rowerzystów, a potem wymieniane studzienki kanalizacyjne. Jaki to sens wykonywać prace w takiej kolejności, szczególnie, że nie było presji w postaci utraty budżetu? Szkoda słów…

  • Tak brawo – jak ktoś nie ma pojęcia o rynku budowlanym to pisze takie pierdoły. Gdyby wygrywało się za ilość referencji to akurat Skanska by miała większe szanse wygrać, jak każdy inny koncern budowlany. Wykluczyłoby to jedynie mniejsze firmy, nie realizujące budowy w całej Polsce i Europie. Ostatecznie te mniejsze bez możliwości wygrania przetargu skończyłyby jako podwykonawcy za jeszcze mniejsze pieniądze.

   • Mieszkaniec Lublina

    Małe firmy powinny walczyc o projekty lokalnych dróg gminnych albo stać się podwykonawcą takie są prawa rynku, a takie projekty zostawiać porządnym firmom, a skanska gdyby pokazała jak wykonała niektóre projekty którymi nawet na własnej stronie się nie chwalą bo jakby pokazali stan zemborzyckiej po 2 latach to nikt nie wybrałby ich oferty… nie mówie że referencje mają decydować w 100%, a tylko w połowie… i wypowiadam się tu z punktu widzenia użytkownika drogi a nie wykonawcy

 6. widziałem wiele budów

  Skanska…. Ale będzie rozpoerducha…

 7. 1,7 tys drzew do wycięcia ? !

 8. mieszkaniec Lublina

  Jeżeli mamy ominąć korki to nam mieszkańcom będzie ciężko, natomiast przejezdnym wystarczy przejechać obwodnicą Lublina ale niestety oni wolą wybrać krótszą drogę przez lublin i sygnalizacje świetlne niż zrobić parę kilometrów więcej i przejechać spokojnie obwodnicą.

 9. o cho jak skanska znowu jak na armi krajowej w tamtym roku ja się nie wybieram juz w tamte okolice

 10. „Zielonym do góry” i „jerry” maja całkowita rację. Taka przebudowa nic nie zmieni , bo udrożni najmniej oblegany kierunek – do i z Warszawy . Tymczasem cały ruch,przynajmniej do czasu uruchomienia obwodnicy w kierunku Kraśnika jest w kierunku Ducha i Sikorskiego, więc rondo niczego nie zmieni. Teren sam podpowiada,jak to powinno być zrobione..

 11. najtańsza oferta wygrywa bo przecież prezydent i jego świta też muszą coś z tego mieć

 12. powinni realizować jeden z wcześniejszych projektów – most Sikorskiego – Poligonowa.
  Ducha i północna zostały by na dole ze ślimakami, trochę więcej wyburzania ale infrastruktura idealna czyli pozbawiona świateł i korków.
  Rozwiązanie identyczne jak w przypadku mostu Poniatowskiego – Smorawińskiego, mają gotowe rozwiązania i nie potrafią skorzystać…

 13. a tak z innej beczki czy jeśli inni oferenci mogą oprotestować przetarg to mieszkańcy również mają do tego prawo ??
  oczywiście w celu zablokowania debilnego rozwiązania tego skrzyżowania które tylko zwiększy korki w tym miejscu….

 14. Skanska wezmie podwykonawcow i da sobie rade kto zna temat to wie o co chodzi….

 15. Chyba wymagania by estakada była wzdłuż Solidarności powstały kiedy nie było obwodnicy. Teraz jest potrzebny w Lublinie bezkolizyjny przejazd północ południe. W tym miejscu powinno powstać rozwiązanie podobne do Warszawskiego na skrzyżowaniu przy Galerii Mokotów (Marynarska-Wołoska-Wilanowska). Dla Lublina był by to bezkolizyjny przejazd dołem lub górą w ciągu z Solidarności w Sikorskiego oraz oba kierunki Ducha-Sikorskiego.

 16. Marco Antonio Canalette

  Po ce te światła przy tym rondzie na dole, trzeba będzie tylko stać na daremnie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka