690 680 960

Jest wykonawca przebudowy skrzyżowania al. Solidarności i Sikorskiego. Ratusz sporo zaoszczędzi

Jest już wykonawca i jeszcze w tym miesiącu powinny ruszyć prace związane z przebudową skrzyżowania al. Solidarności i Sikorskiego w Lublinie. O ile konkurencyjne firmy nie złożą odwołania.

Rozstrzygnięty został przetarg na planowaną od wielu lat przebudowę skrzyżowania al. Solidarności i Sikorskiego w Lublinie. Zgodnie z projektem, skrzyżowanie ma być dwupoziomowe. Estakada, jaka powstanie w tym miejscu, będzie przebiegała al. Solidarności, na dole zaś powstanie rondo. Połączy ono wszystkie dotychczasowe ulice jakie krzyżują się w tym miejscu a ruchem będzie sterowała sygnalizacja świetlna.

Do ogłoszonego w listopadzie przez Zarząd Dróg i Mostów przetargu swoje oferty złożyło osiem firm. Ratusz przeznaczył na tą inwestycję 86 mln złotych, jednak nie wszystkie oferty mieściły się poniżej tej kwoty. Najniższa opiewała na niecałe 66 mln zaś najdroższa na blisko 95 mln złotych, gdyż tyle za wykonanie prac zażyczyło sobie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Zgodnie z zapisami przetargu, najwięcej punktów przyznawano za cenę wykonania inwestycji, dlatego też zwyciężyła najtańsza oferta wynosząca 65 mln 859 tys złotych. Złożyła ją firma Skanska, a to oznacza że miasto zapłaci za przebudowę skrzyżowania około 20 mln mniej, niż planowało wydać. Jeżeli żadna z konkurencyjnych firm się nie odwoła, wykonawca będzie mógł przejąć plac budowy i rozpocząć prace.

A z tymi musi się śpieszyć, gdyż konieczne będzie wycięcie 1,7 tys drzew w tym rejonie a zgodnie z przepisami, musi to zostać wykonane do końca lutego. O ile pogoda pozwoli, rozpoczną się także prace ziemne. W zakres zadania wchodzi przebudowa al. Solidarności na odcinku o długości blisko 900 m, przebudowa 425 m ul. Generała Ducha wraz z budową 898 m drogi serwisowej oraz modernizacja al. Sikorskiego na odcinku 160 m. Ponadto, inwestycja obejmuje budowę obiektów inżynieryjnych m.in. dwóch równoległych estakad wzdłuż al. Solidarności, o długości 100 m każda, które podbiegną nad skrzyżowaniem oraz kładki dla pieszych i rowerzystów o długości 172 m na wysokości ul. Kosmowskiej.

Wszystkie roboty mają być wykonywane bez zamykania dla ruchu którejkolwiek z ulic. Jednak kierowców i tak czekają spore utrudnienia. Przez dwa lata, gdyż prace mają się zakończyć pod koniec 2017 roku, z pewnością przepustowość skrzyżowania zostanie znacznie ograniczona. Wyznaczone będą objazdy dla kierowców, pozwalające ominąć to miejsce.

(fot. lublin112)
2016-01-12 22:10:18

26 komentarzy

 1. najtańsza oferta wygrywa bo przecież prezydent i jego świta też muszą coś z tego mieć

 2. powinni realizować jeden z wcześniejszych projektów – most Sikorskiego – Poligonowa.
  Ducha i północna zostały by na dole ze ślimakami, trochę więcej wyburzania ale infrastruktura idealna czyli pozbawiona świateł i korków.
  Rozwiązanie identyczne jak w przypadku mostu Poniatowskiego – Smorawińskiego, mają gotowe rozwiązania i nie potrafią skorzystać…

 3. a tak z innej beczki czy jeśli inni oferenci mogą oprotestować przetarg to mieszkańcy również mają do tego prawo ??
  oczywiście w celu zablokowania debilnego rozwiązania tego skrzyżowania które tylko zwiększy korki w tym miejscu….

 4. Skanska wezmie podwykonawcow i da sobie rade kto zna temat to wie o co chodzi….

 5. Chyba wymagania by estakada była wzdłuż Solidarności powstały kiedy nie było obwodnicy. Teraz jest potrzebny w Lublinie bezkolizyjny przejazd północ południe. W tym miejscu powinno powstać rozwiązanie podobne do Warszawskiego na skrzyżowaniu przy Galerii Mokotów (Marynarska-Wołoska-Wilanowska). Dla Lublina był by to bezkolizyjny przejazd dołem lub górą w ciągu z Solidarności w Sikorskiego oraz oba kierunki Ducha-Sikorskiego.

 6. Marco Antonio Canalette

  Po ce te światła przy tym rondzie na dole, trzeba będzie tylko stać na daremnie.

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin