Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Spacer z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym. Tym razem będzie o nazwach róż i historiach ich powstawania

W niedzielę 10 lipca Ogród Botaniczny UMCS zaprasza do udziału w kolejnym spacerze z przewodnikiem pt. „Nazwy róż i historie ich powstawania”. Całość rozpocznie się o godz. 11:00.

Lublin
2022-07-10, 11:00

Róża od wieków jest uosobieniem piękna i szlachetności. To nie tylko roślina o urodziwych kwiatach i często wyjątkowym zapachu, ale także intrygującej nazwie i historii. Nadawane nazwy zależą od pomysłowości i „potrzeby” autora, są zupełnie zwyczajne albo bardzo oryginalne i wyjątkowe.

Często hodowcy dedykują nową odmianę swoim bliskim czy znanym politykom, upamiętniając wielkich ludzi i zasłużone osobistości, np. Mister Lincoln, The Queen Elizabeth, Marie Curie, Jan Paweł II, ale też przywołują miejsca, nadając odmianom nazwy miast, np. Bonn, Dortmund, Lublin.

Wśród wielu odmian róż są również odmiany polskich hodowców, np.: Magda Lucjana Kurowskiego, Mazowsze Leopolda Grąbczewskiego, Fryderyk Chopin, Jarocin, czy Św. Tereska z Lisieux Stanisława Żyły lub Dzika Północ, Różowe pantofelki, Cicha Noc Łukasza Rojewskiego.

Uczestnicy spaceru poznają także przedstawicieli gatunków dzikich, porozmawiają o ich znaczeniu i wszechstronnym wykorzystaniu przez człowieka.

Przewodnik – dr inż. Krystyna Rysiak będzie czekała od godz. 10:45 przy wejściu do Ogrodu od strony ul. Willowej. Rozpoczęcie spaceru o godz. 11.00, czas trwania – około 2 godz.

Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 7 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.

(fot. Marta Sapko)

Dodaj komentarz

Z kraju