Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wspólne czynniki towarzyszące depresji

Depresja często współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi – jest to zjawisko znane jako współwystępowanie. Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które samo w sobie może być bardzo wyniszczające.

Jakie choroby psychiczne często współwystępują z depresją?

Nierzadko zdarza się, że u kogoś diagnozuje się duże zaburzenia depresyjne wraz z innymi zaburzeniami psychicznymi. Do najczęstszych chorób współwystępujących z depresją należą

  • zaburzenia lękowe, takie jak uogólnione zaburzenie lękowe
  • zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
  • zaburzenia stresowe pourazowe

Zaburzenia lękowe

Lęk jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym występującym razem z depresją. Niektóre dane wskazują, że około 60% osób cierpiących na lęk lub depresję ma również objawy drugiego zaburzenia. Istnieje kilka teorii na temat tego, dlaczego te zaburzenia występują razem. Mają podobne mechanizmy biologiczne, mają pokrywające się objawy (takie jak zamartwianie się lub problemy ze snem) www.mamtoo.pl

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne

To zaburzenie psychiczne związane z powtarzającymi się cyklami niepożądanych natręctw i kompulsji. Istnieje silny związek między OCD a depresją. Nawet połowa osób z OCD spełnia kryteria diagnostyczne poważnego epizodu depresyjnego. Badania pokazują, że osoby z ciężką depresją często mają objawy obsesyjno-kompulsyjne. Niektóre dowody wskazują na to, że objawy depresyjne są silniej związane z objawami obsesyjnymi niż kompulsywnymi OCD.

Zaburzenia stresowe pourazowe

To zaburzenie psychiczne, które może wystąpić, jeśli doświadczyłeś lub byłeś świadkiem traumatycznego wydarzenia lub serii traumatycznych wydarzeń. Około połowa z tych osób cierpi również na depresję. Niektóre objawy nakładają się na siebie, co utrudnia rozdzielenie tych dwóch zaburzeń. Symptomy występujące w obu zaburzeniach to m.in: anhedonia (zmniejszona zdolność do odczuwania przyjemności), zaburzenia snu, trudności z koncentracją.

Czynniki ryzyka współwystępowania depresji

Występowanie depresji w rodzinie może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji współistniejącej. Przewlekły stres osobisty, związany z pracą, finansami lub relacjami, może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji. Wcześniejsze epizody depresji zwiększają szanse na jej ponowne wystąpienie. Choroby fizyczne, takie jak choroby serca, udar, nowotwory i cukrzyca, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji. Nadużywanie substancji, w tym uzależnienie od alkoholu i narkotyków, jest częstym czynnikiem ryzyka wystąpienia depresji. Brak wsparcia społecznego, np. posiadanie niewielu przyjaciół, rodziny lub innych sieci wsparcia, może zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji.