Piątek, 17 maja 202417/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wskazania do USG tarczycy. Na czym polega badanie?

Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, które umożliwia wykrycie ewentualnych dysfunkcji i nieprawidłowości w zakresie konkretnego narządu wewnętrznego. Tak jest również w przypadku tarczycy, dlatego często jest to podstawowe i pierwsze badanie zlecane pacjentom, którzy skarżą się na dolegliwości wskazujące na ewentualne problemy zdrowotne w tym obszarze. Kiedy należy poddać się takiemu badaniu? Jak wygląda jego przebieg?

Kiedy pacjent może otrzymać skierowanie na USG tarczycy?

Wstępna konsultacja z lekarzem prowadzącym ma bardzo duże znaczenie w przypadku wykrywania jakichkolwiek dolegliwości i nieprawidłowości, których podłoża można doszukiwać się właśnie w tarczycy. Jeżeli istnieje podejrzenie, że istnieją w jej obszarze pewne nieprawidłowości i schorzenia, lekarz może zalecić wykonane USG tarczycy, aby potwierdzić lub zaprzeczyć ewentualnym występującym w tym organie zmianom chorobowym.

Zazwyczaj pierwsze niepokojące symptomy dotyczą spadku masy ciała bądź jej sporemu przyrostowi w stosunkowo krótkim czasie. Pacjenci mogą zauważać również tendencję do nadmiernego wypadania włosów bądź ich szybkiego wzrostu i pojawiania się w miejscach, w których dotychczas nie występowały.

W okolicy tarczycy pojawiają się również charakterystyczne dla osób chorych wole, a sama tarczyca ulega powiększeniu, co można stwierdzić na podstawie badania manualnego wykonywanego przez specjalistę w gabinecie lekarskim. Tego typu powiększenie może również powodować problemy z przełykaniem pokarmu.

Na USG tarczycy zapisywani są również pacjenci, u których wykryto chorobę Hashimoto bądź istnieje podejrzenie, że na nią chorują. Także wtedy, gdy istnieją przesłanki ku temu, iż chory boryka się z nowotworem tarczycy, zostanie skierowany na ultrasonograf.

Warto pamiętać, iż w zależności od tego, czy pacjent choruje na nadczynność, czy niedoczynność tarczycy, poszczególne objawy będą się od siebie różnić i przykładowo nawiązywać do nadmiernej potliwości bądź jej całkowitego braku.

Jak wygląda badanie USG tarczycy?

Pacjenci, którzy otrzymali od lekarza skierowanie na badanie tarczycy, nie muszą martwić się o żadne specjalne przygotowanie się do tej procedury. Wystarczy jedynie odsłonić fragment szyi poddawany badaniu.

W procedurze wykorzystywana jest specjalna głowica USG, na którą aplikowany jest w pierwszej kolejności żel, który zmniejsza tarcie i dyskomfort podczas przesuwania tegoż urządzenia wzdłuż szyi. Zdarza się, iż pacjenci skarżą się na niewygodę podczas badania, szczególnie gdy ich tarczyca jest już powiększona bądź na szyi zarysowują się charakterystyczne, wspomniane wyżej wole.

W trakcie całej procedury wykonywane są zdjęcia, dzięki którym obrazowo można przyjrzeć się ewentualnym zmianom w zakresie tego organu wewnętrznego. Takie zdjęcia są następnie opisywane przez specjalistę wykonującego badanie. Opis wraz ze zdjęciami otrzymuje się jeszcze tego samego dnia po wykonaniu badania, zazwyczaj w ciągu godziny od jego przeprowadzenia.