Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wojsko Polskie otrzyma kolejne zestawy Piorun (wideo, zdjęcia)

Minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę w sprawie pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun. – Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Polskie władze wyciągają wnioski z wojny. Dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne, dlatego wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt – powiedział szef resortu obrony.

W czwartek 23 czerwca br. w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę zwiększającą liczbę zamówionych dla Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Pierwsze zestawy trafią na wyposażenie żołnierzy jeszcze w tym roku. Dostawy będą kontynuowane w następnych latach.

– To produkt polskiej myśli technicznej, to broń produkowana w naszym kraju. To także broń, która została sprawdzona podczas wojny na Ukrainie. Jeszcze przed wybuchem wojny przekazaliśmy Ukraińcom właśnie te zestawy. Okazało się, że były skuteczne, że są skuteczne, a Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed inwazją rosyjską. Dlatego postanowiliśmy aneksować umowę z 2016 roku i zwiększyć wolumen zamówienia zestawów dla Wojska Polskiego. Trafią one do żołnierzy Wojska Polskiego jeszcze w tym roku. Dlaczego tak jest? Dlatego, że wymaga tego sytuacja międzynarodowa i jest to konsekwencja naszych decyzji, rządu Prawa i Sprawiedliwości uzgodnionych ze zwierzchnikiem Sił Zbrojnych panem prezydentem Andrzejem Dudą – podkreślił wicepremier.

Zamówienie kolejnych zestawów w fabryce Mesko wpisuje się w konsekwentne wzmacnianie pozycji polskiego przemysłu zbrojeniowego w procesie modernizacji Wojska Polskiego. Aneksowana umowa podpisana została w grudniu 2016 roku, a termin jej realizacji przypada na 2023 r.

Wicepremier Błaszczak przypomniał, że podstawą dla modernizacji Wojska Polskiego są wydatki na obronność, które są konsekwentnie zwiększane.

– Wydajemy ponad 2% PKB na obronność. W analizach, które dotyczą ubiegłego roku, jesteśmy na trzeciej pozycji w Sojuszu Północnoatlantyckim. To jest ponad 2,3 % PKB wydanego w roku ubiegłym na obronność. W tym roku, będą to jeszcze większe kwoty, a już od przyszłego roku będzie to przynajmniej 3%. Jeżeli dodamy do tego jeszcze fundusze pochodzące z uruchomionego właśnie funduszu wsparcia sił zbrojnych to wydatki będą jeszcze wyższe. To jest inwestycja w bezpieczeństwo naszej Ojczyzny oraz jest inwestycja w bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział.

Czym jest PIORUN?

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

PIORUN jest zmodernizowaną wersją ppzr GROM, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.

Wojsko Polskie otrzyma kolejne zestawy Piorun (wideo, zdjęcia)

Wojsko Polskie otrzyma kolejne zestawy Piorun (wideo, zdjęcia)

Wojsko Polskie otrzyma kolejne zestawy Piorun (wideo, zdjęcia)

Wojsko Polskie otrzyma kolejne zestawy Piorun (wideo, zdjęcia)

Wojsko Polskie otrzyma kolejne zestawy Piorun (wideo, zdjęcia)

(fot. wideo MON)

6 komentarzy

 1. Nie lepiej dać te pieniądze emerytom na przejedzenie w postaci: 15, 16, czy 17-tej emerytury?

 2. To jest jakieś rozsądne posunięcie. Może nas nie obroni ale utrudni życie ewentualnemu agresorowi. No i made in Poland. To chyba najważniejsze

 3. Brawo PiS.

 4. XD brawo pis. będziemy mieli pioruny, ale żeby piechotę wyposażyć to po co. będziemy mieli bayraktary, ale obsługiwać ich bedą żołnierze w mundurach sprzed 10 lat i w dziurawych butach.

  pis ma zwiększać ilość wojska, super tylko po co?? jak większość obecnego składu jest nie wyposażona.
  ale no tak bajki ludziom trzeba opowiadać.

  jak narazie to doposażone są jednostki WOT, a nie regularne wojsko. ale co tam wam dzbany mówic, pokaże jeden z drugim jaka wyrzutnie, to motłoch uważa ze polska jest potęgą militarną.
  o sprzecie starym któy trzeba ciagle „regenerowac” nie wspomnę. ale tak BRAWO PIS XD hahaha ciemnota pisowka nie zna granic

 5. Piorunem to rosną koszty życia.