Jest wniosek o ekstradycję Michaela K. 98-latek odpowiada za śmierć 44 mieszkańców naszego regionu

Do amerykańskich śledczych trafił wniosek o aresztowanie i przekazanie stronie polskiej obywatela USA Michaela K. Jak ustalono, w 1944 roku wydał on rozkaz wymordowania mieszkańców kilku wsi na Lubelszczyźnie.

Prokuratura Krajowa skierowała do kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Waszyngtonie wniosek Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję obywatela USA Michaela K. Obecnie 98-letni Michael K. pochodzi z Ukrainy. Jest on podejrzany o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, stanowiącej jednocześnie zbrodnię wojenną.

Jak ustalono, 23 lipca 1944 roku, będąc dowódcą kompanii pozostającego w służbie niemieckiej Ukraińskiego Legionu Samoobrony (ULS), wydał rozkaz podległym sobie żołnierzom, dokonania zabójstw mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin w gminie Żółkiewka oraz spalenia zabudowań tych miejscowości.

Jak wyjaśnia IPN, żołnierze Ukraińskiego Legionu Samoobrony, którymi dowodził Michael K., dokonali pacyfikacji tych miejscowości, w trakcie której zamordowano 44 mieszkańców a następnie spalono znajdujące się tam zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Michael K. był również podejrzewany o udział w tłumieniu powstania warszawskiego.

Michael K. vel Mychajło K. w 1949 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Aby dostać się do Ameryki miał zataić fakt, iż służył w wojsku. Tłumaczył, że ostatnie lata wojny spędził jako jeniec w obozie pracy. Obecnie mieszka w Minnesocie.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2017-07-04 20:21:19

17 komentarzy

 1. Z tego co pamiętam to USA swoich obywateli nie wydaje na ekstradycję

 2. USA nie wyda swojego obywatela na ekstradycję 🙂 Poza tym krzywda mu się nie stanie, obecny Rząd prowadzi bardzo pro-ukraińską politykę. Pan Kaczyński przecież również ma korzenie Ukraińsko-żydowskie, po matce, która notabene pochodzi z Odessy. Pozdrawiam zdrowo myślących!

 3. „USA nie wyda swojego obywatela na ekstradycję ” jak odsiedzi z grupą afro-amerykanów to powodów do płaczu nie widzę. Już mu emeryturę godną prawdziwego aryjczyka zgotują…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8208zł -0.41%
  • GBP 5.2393zł -0.5%
  • EUR 4.5414zł -0.37%
  • CHF 4.1265zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja