Jest wniosek o ekstradycję Michaela K. 98-latek odpowiada za śmierć 44 mieszkańców naszego regionu

Do amerykańskich śledczych trafił wniosek o aresztowanie i przekazanie stronie polskiej obywatela USA Michaela K. Jak ustalono, w 1944 roku wydał on rozkaz wymordowania mieszkańców kilku wsi na Lubelszczyźnie.

Prokuratura Krajowa skierowała do kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Waszyngtonie wniosek Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję obywatela USA Michaela K. Obecnie 98-letni Michael K. pochodzi z Ukrainy. Jest on podejrzany o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, stanowiącej jednocześnie zbrodnię wojenną.

Jak ustalono, 23 lipca 1944 roku, będąc dowódcą kompanii pozostającego w służbie niemieckiej Ukraińskiego Legionu Samoobrony (ULS), wydał rozkaz podległym sobie żołnierzom, dokonania zabójstw mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin w gminie Żółkiewka oraz spalenia zabudowań tych miejscowości.

Jak wyjaśnia IPN, żołnierze Ukraińskiego Legionu Samoobrony, którymi dowodził Michael K., dokonali pacyfikacji tych miejscowości, w trakcie której zamordowano 44 mieszkańców a następnie spalono znajdujące się tam zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Michael K. był również podejrzewany o udział w tłumieniu powstania warszawskiego.

Michael K. vel Mychajło K. w 1949 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Aby dostać się do Ameryki miał zataić fakt, iż służył w wojsku. Tłumaczył, że ostatnie lata wojny spędził jako jeniec w obozie pracy. Obecnie mieszka w Minnesocie.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2017-07-04 20:21:19

Zobacz również

17 komentarzy

 1. Dla 98-latka to nawet dożywocie brzmi śmiesznie – ile on jeszcze pożyje ?? czy dotrwa do końca procesu ??
  a może nawet nie doczeka początku .

  • BrawoTy-brakmózgunieprzeszkadzaCiwniczym

   Stefanek… Ty jesteś idiotą albo udajesz. Umówmy się tak: podaj mi swój adres, ja pod ten adres przyślę 98 latka, który zabawi się albo wybiję Ci całą rodzinę, a potem umówimy się we dwóch na piwko na mieście i będziemy sobie gadać że ten 98-letni dziad nie zasługuję na kare. Ty będziesz mówił że wybił Twoją rodzinę a ja wtedy powiem: „Dla 98-latka to nawet dożywocie brzmi śmiesznie – ile on jeszcze pożyje ?? czy dotrwa do końca procesu ??
   a może nawet nie doczeka początku” Z takim myśleniem jak Ty prezentujesz mam nadzieję że Twoja rodzina w tym roku wymrze do 10-tego pokolenia. Chociaż to i tak było by za mało

 2. Niech wiedzą inni oprawcy, że nawet po latach to oni są nadal mordercami i maja krew na rękach.

 3. Sim lekko Cię poprawię…
  Niech wiedzą inni oprawcy, że bez względu na wiek jak i lata które mineły po wojnie – Polacy zawsze bedą ścigac swoich oprawców.
  My nie wybaczamy takich okrucienstw – szukamy sprawiedliwosci nawet do dziś.
  Moze to przestroga dla innych!
  Tacy jak on, nawet niech na starosc zaznają strachu etc.
  ps. Chwała Naszym Polskim Bohaterom!!! oni nam dali za swe życie nasz kraj, teraz my jako żywi scigajmy ich oprawców – jestesmy im to winni !!!

 4. ZA ŁEB I PRZED SĄD

 5. Wątpię aby to doszło do skutku. Toż to stary dziad

  • Niech wie że nie zapomnieliśmy, niech ma koszmary na stare lata. Ludzie na starość stają się bogobojni – jeżeli on również stał się bogobojny to przypomni mu się że nic dobrego go nie czeka 🙂

 6. a na onecie bez ogródek: Polska wniosła o ekstradycję z USA Michaela Karkoca- byłego członka SS „Galizien”

 7. Wiek nie gra roli. Najważniejszy jest fakt, że to co zrobił nie jest mu zapomniane. Na pewno rodzina i wszyscy jego znajomi ucieszą się, że żyli z takim potworem.

 8. Szkoda, że Leszek jak został prezydentem to się za komuchów nie wziął. Ale co On mógł jak u gen. Wojtka w szafie teczka straszyła, a i tak na koniec go w h… zrobił. Brawo PIS za emerytury.

 9. Popieram! niech bliscy i rodzina a takze sasiedzi dowiedza sie o jego przeszlosci ktora jest powodem do wstydku i potepienia. Ilu jest na ukrainie w miejscowosciach przygranicznych dziadkow ktorzy opowiadaja pod sklepami przy piwie jak mordowali polakow osobiscie slyszalem taka rozmowe w Lubomlu…

 10. Wy naprawde wierzycie, ze USA wyda Polaczkom swojego obywatela?
  Komedia 🙂

 11. Z tego co pamiętam to USA swoich obywateli nie wydaje na ekstradycję

 12. USA nie wyda swojego obywatela na ekstradycję 🙂 Poza tym krzywda mu się nie stanie, obecny Rząd prowadzi bardzo pro-ukraińską politykę. Pan Kaczyński przecież również ma korzenie Ukraińsko-żydowskie, po matce, która notabene pochodzi z Odessy. Pozdrawiam zdrowo myślących!

 13. „USA nie wyda swojego obywatela na ekstradycję ” jak odsiedzi z grupą afro-amerykanów to powodów do płaczu nie widzę. Już mu emeryturę godną prawdziwego aryjczyka zgotują…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8359zł 1.04%
  • GBP 4.9195zł 0.89%
  • EUR 4.5055zł 0.57%
  • CHF 4.1902zł 0.82%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości
  Rusza nabór do drużyny Tytanów Lublin
  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki