Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wkrótce na Felinie pojawi się nowa sygnalizacja

Miasto podpisało umowę na budowę sygnalizacji świetlnej w dzielnicy Felin. Nowe „światła” powstaną za rok na skrzyżowaniu ulic: Franczaka „Lalka”, Skalskiego i Jagiellończyka.

– Podpisana w ostatnich dniach umowa kończy procedurę przetargową i rozpoczyna realizację inwestycji – pierwszym etapem jest sporządzenie dokumentacji w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy. Zadanie współfinansowane z funduszy europejskich jako rozszerzenie projektu unijnego, znacznie poprawi bezpieczeństwo i płynność ruchu w dzielnicy Felin – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Na skrzyżowaniu ulic Franczaka „Lalka”, Skalskiego i Jagiellończyka drogowcy zbudują sygnalizację świetlną, dwie zatoki autobusowe oraz chodniki. Powstanie także nowa infrastruktura przystankowa – biletomat i punkt dynamicznej informacji pasażerskiej. Inwestycję przewidziano w formule zaprojektuj i wybuduj.

Wykonawca będzie miał łącznie rok na realizację zadania. Pierwszych 6 miesięcy potrwa projektowanie, a kolejne pół roku roboty budowlane. Termin zakończenia inwestycji upływa 6 października 2023 r. Prace projektowe i budowlane zrealizuje firma Eksam-Budownictwo Marek Suszek spółka jawna, a ich wartość to ponad 2 mln zł brutto.

Prace na skrzyżowaniu to dodatkowe elementy projektu unijnego pn. „Rozbudowa i udrożnienie sieci komunikacji zbiorowej dla obszaru specjalnej strefy ekonomicznej i strefy przemysłowej w Lublinie”. Rozszerzenie jego zakresu było możliwe dzięki powstałym oszczędnościom na zrealizowanych już zadaniach.

Trwa również postępowanie na wybór wykonawcy przebudowy zbiegu al. Witosa z ul. Doświadczalną. Otwarcie ofert nastąpi jutro (14 października).

(fot. źródło UM Lublin)

20 komentarzy

 1. Dalsze korkowanie miasta czas zacząć!

  • Teraz będziesz stał

   Trzeba było jeździć przepisowo, a nie 90km/h na 50. Teraz jest ograniczenie do 30km/h i dalej jeździsz tam 90.

   • Biedaruski ma rację. Jazda 50km/h po mieście to stwarzanie zagrożenia poprzez to, że prowokuje się innych Kierowców do wyprzedzania. Wyprzedzania także np. na PdP.

  • To miasto sprowadza te dziesiątki złomów każdego dnia do miasta? Będzie podatek od każdego grata, to korki się szybko skończą. Ale to nie prędko. Może ceny paliwa załatwią tę sprawę szybciej.
   Taki tego minus, że chodniki, place, drogi pożarowe, trawniki, nadal będą zastawione samochodami.

   • tato,rośnie cena paliwa.Czy to znaczy że będziesz mniej jeździł. Nie synu.To znaczy że będziesz mniej jadł.

 2. przecież na tym skrzyżowaniu roboty trwaja już od kilku miesięcy. Skoro dopiero podpisano umowę to do tej pory co i kto robi?

 3. I będzie tak jak w Niemcach lub na wylocie na Kraśnik. Ostatnio nie działała sygnalizacja świetlna na JP2 z Nadbystrzycką i był cud! po godzinie 16tej nie było tam żadnych korków z żadnego kierunku.. no CUD!!

  • Gdyby zlikwidować światłą na rondzie to ruch byłby płynny nawet w godzinach szczytu. Nawet wiadukt za miliony nie byłby potrzebny, bo wystarczyłoby zwykłe rondo 🙂
   Za tę „potrzebną” inwestycję to należy podziękować po równo: urzędnikom – bo łatwo wydawać nie swoje. I kierowcom, co powodowali wypadki, bo nigdy nie powinni otrzymać prawa jazdy.

   • „abc” kiedyś w Kołbieli było właśnie takie zwykłe rondo.
    I teraz pewnie płaczesz bo komu ono przeszkadzało? 🙂

   • Bredzisz. Jedź tam i podejmij próbę wyjazdu z osiedla w lewo.

   • Gdyby zlikwidować światła na rondzie to ogromny odsetek kierowców nie potrafiłaby jeździć po rondach. Można to zaobserwować na rondach na których nie ma świateł… zastanawia mnie tylko to jak ci „kierowcy” zdaja egzaminy…

 4. No i się zakorkuje

  • Nie zakorkuje się. W znaczeniu, że samo się nie zakorkuje. Lecz kierujący samochodami zakorkują. Skrzyżowanie zostanie zakorkowane przez kierujących samochodami.

  • No i żeby nie było, że się czepiam tylko Nas Kierowców. To skrzyżowanie będzie korkowane także przez rowerzystów. Tzw. przez tych którzy rowerami poruszają się wiosną i latem, a w pozostałe okresy roku jeżdżą własnymi samochodami.

 5. taniej będzie postawić dla tych z Felina nakaz skrętu w prawo i niech nawracają na rondzie przy Franczaka

 6. czy będzie miała funkcję specjalną żeby puszczała powietrze a samochody trzymała

 7. Ta przebudowa jest też z inicjatywy mieszkańców. Osiedle się rozrasta ruch jest spory, wyjechać w lewo lub na wprost przestrzeliś to męczarnia. Dzieci chodzą do szkoły a takie cyrki tam widziałem że skóra cierpnie na plecach. Wszystko tędy jedzie do LSW i pobliskich licznych domków. Mnie skręcając w Skalskiego wyprzedził w tym miejscu bardzo rozpędzony samochód, zrobił to na skrzyżowaniu i na 2 przejściach dla pieszych, matka z wózkiem lub dzieciak idący do szkoły nie miałby szans. Jak będą światła to może część kierowców pojedzie inną drogą.

 8. A wystarczyło by rondo by ułatwić wyjazd z obu stron. No ale na światłach można więcej zarobić (ukręcić). Pół roku projektowanie, drugie pół wykoananie. A przez cały rok będzie rozkopane to skrzyżowanie tak jak teraz.

 9. Największe zagrożenie to pustaki na lsw śpieszący do noclegowni i teraz im się wydłuży czas powrotu oj będą jeździć na czerwonym a wypadków przybędzie