Dlaczego piesi giną na pasach? Ten film jest odpowiedzią

Nieodpowiedzialne zachowanie pieszej mogło doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Nasz czytelnik zarejestrował moment, jak piesza przebiegała przez przejście na czerwonym świetle, przed jadącymi pojazdami.

Dużo szczęścia miała piesza, która przebiegała przez przejście dla pieszych na ul. Narutowicza w Lublinie. Nasz czytelnik zarejestrował moment, jak kobieta przebiega po pasach, na czerwonym świetle.

W momencie kiedy była już na przejściu pojazdy na wszystkich pasach były w ruchu. To cud, że nie została potrącona przez żaden z nich.

 

Bezpośredni link do wideo – kliknij!

2017-05-05 15:23:29
(fot. wideo nadesłane fu3i)

21 komentarzy

 1. słabe, auta wolno jechały, w korku. Jak odjeżdża mój autobus też mi się tak zdarza

  • Do czasu, aż młoda idiotka z filmu wyżej lub Ty wbiegnie komuś pod samochód powodując niewinnemu kierowcy problemy

   • Jakie problemy ma niewinny kierowca przy potrąceniu pieszego? Musi od pieszego wyciągnąć pieniądze za pogniecioną maskę, jeśli nie ma AC? Czy też wstawić się na przesłuchanie/do sądu kilka razy.
    Jak to ma się do śmierci/kalectwa pieszego, który znacznie częściej staje się ofiarą z winy wg Ciebie niewinnego kierowcy.
    Co ty porównujesz? Posiadasz jakikolwiek system wartości?

    • Ola walnij się w łeb zdrowo. Lala robi slalom na czerwonym i niewiele brakowało aby komuś zniszczyła maskę i narobiła problemów . O jaką wartość ci chodzi , mega głupoty na własne życzenie . Wracaj do bru.

     • System wartości? Z jednej strony idiota / idiotka z premedytacją wbiegające pod samochód (może samobójstwo) z drugiej kierowca strony kierowca, który przez ów zdarzenie z być może psychiczną traumą będzie miał przez wiele kolejnych lat?
      Tym wpisem z potencjalnego sprawcy (bezmyślnego pieszego) próbujesz robić ofiarę.

 2. Pieszy na pasach to święta krowa nie ważne biegnie czy idzie ważne kogo brać za cztery litery oczywiście kierującego bo to on miał pieszego na pasach i to kierujacy powinien ustąpić.Zmienic to prawo pieszego.

  • Kiedyś się zmieni. Ale w przeciwną stronę niż postulujesz. Puki co pozostaje Ci przestrzegać prawa obowiązującego, albo przenieść się do jakiegoś kraju z Trzeciego Świata.

 3. Faktem jest, że film przedstawia niewłaściwe zachowanie pieszego – nie ma tu z czym dyskutować. Zmanipulowany mocno zaś jest tytuł filmu, bo sugeruje on, że takie przebieganie na czerwonym jest główną przyczyną wypadków z pieszymi, a tak nie jest, bo:
  Statystyki mówią co innego:
  Na skutek wejście na jezdnię przy czerwonym świetle zginęło w 2016 roku 21 pieszych.
  Ogółem w 2016 roku zginęło 864 pieszych, z czego 264 pieszych zginęło na przejściach dla pieszych.
  Z pośród 264 pieszych, którzy zginęli w 2016 roku na przejściach dla pieszych, zdecydowana większość, bo 206 osób (78%) zginęło na skutek: „Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych”.

  Źródło: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

  • Zgadzam się, tytuł sugeruje odkrycie tajemnicy zgonów wszystkich pieszych na pasach, niestety znam też przypadki, i jest ich znacznie więcej że pieszy ginął na pasach gdyż kierowcy sie nie zatrzymują.

  • Jan , dzieki za te statystyki. Dla odmiany jestem pieszym , mało jest dni aby mi kierowca nie przejechał przed nosem na zielonym już zapalonym dla pieszych. Notorycznie ,na przejściach bez świateł kierowcy nie specjalnie respektują prawo pieszego do pierwszeństwa . Ja się na to nie zgadzam i informuję że nie będę grzecznie stac i czekać.

   • Gratuluje myślenia. Ja natomiast informuję, że na nagrobku później będzie napisane „Miał/a pierwszeństwo”. Pomijając cały problem między kierowcami a pieszymi/rowerzystami, gdzie tu jakikolwiek instynkt samozachowawczy, dbanie o swoje życie lub zdrowie. Nie od dzisiaj wiadomo, że na drodze trzeba myśleć nie tylko za siebie ale i za innych. Ja bym wolał dotrzeć do celu (czy to pieszo, czy samochodem) 5 minut później, ale jednak dotrzeć.

 4. może ktos ja gonił i to taka zabawa ….zdąży czy nie

 5. pieszy jest nieśmiertelny na pasach i tyle w tym temacie !!

 6. SYTUACJA:
  Jadę… 40km/h (czechów, koncertowa). Zbliżam się do przejścia dla pieszych (ok. 20-30m) i patrzę… idzie pieszy, słuchawki na uszach, plimpa w telefonie i… WPIE*DALA SIĘ na ulicę i idzie. Oczywiście klakson, zatrzymuję się, otwieram szybę i tłumaczę CHAMOWI, że: „to było wtargniecie”, na co on, że „ma pierwszeństwo”. Na co ja „że owszem masz pierwszeństwo jak już wejdziesz na jezdnię ALE! zanim na nią wejdziesz masz się upewnić czy możesz na nią wejść”… dołączą się jakiś świadek zdarzenia, dziadek.. i zaczyna piać, że „pieszy ma pierwszeństwo a my bandyty na drogach nie szanujemy pieszych i jak my mamy chodzić jak non stop auta jadą”..
  PYTANIE MAM: Czy kodeks drogowy się zmienił? Czy pieszy ma pierwszeństwo jak zbliża się do przejścia ale na nim nie jest?
  Z tego co wiem to się nie zmienił ale mogę się mylić. Nawet dzieciom w przedszkolu się tłumaczy aby zatrzymać się przed jezdnią, spojrzeć w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo, jak nic nie jedzie to wchodzimy i pewnym krokiem przechodzimy na 2gą stronę ulicy.
  NO ALE PRZECIEŻ TŁUKĄ TE TVN`y POLSAT`y siano do łba, że się ma pierwszeństwo no to tego właśnie taki efekt.

  • Skoro pytasz, chętnie odpowiem:
   1. Dzieciom inaczej się tłumaczy zasady drogowe, bo mogą nie potrafić właściwie ocenić odległości i prędkości nadjeżdżającego pojazdu. Wg zasad, które napisałeś nie ma też rozróżnienia czy przejście następuje po, czy poza przejściem dla pieszych – a to podstawowa różnica.
   2. Gdyby było tak jak piszesz w przykładzie z dziećmi, to po co by były przejścia dla pieszych. Wg „zasad przedszkolnych” piesi mogą przechodzić w dowolnym miejscu (o ile inne przepisy tego nie zabraniają), czyli także poza przejściami dla pieszych.
   3. W mojej ocenie samochód osobowy jadący 40km/h (w normalnych warunkach pogodowych, droga nieoblodzona, dostateczna widoczność itd.) będący 20 metrów od przejścia dla pieszych może bezpiecznie i dość łagodnie zwolnić/zatrzymać się celem ustąpienia pierwszeństwa, do czego kierowca jest zobligowany. Nie można w takiej sytuacji powiedzieć, że nastąpiło wtargnięcie pieszego.
   4. Tym bardziej nie można powiedzieć, że pieszy wtargnął, jeżeli piszesz, że wcześniej go widziałeś jak zbliżał się do przejścia dla pieszych.
   Nie zaszła taka przykładowa sytuacja, że: widzisz stojących przed przejściem pieszych i zakładasz, że nie wejdą na jezdnię, bo Ciebie przepuszczają. W ostatnie chwili, gdy jesteś 3 metry przed przejściem, pieszy gwałtownie rusza, a Ty w niego uderzasz, bo nie mogłeś tego uniknąć. Takie coś to jest dopiero tzw. wtargnięcie. czyli sytuacja, gdy kierowca nie może już nic zrobić. Wg Twojego opisu było inaczej. Z daleka widziałeś, i powinieneś założyć, że pieszy wejdzie na przejście. Miałeś okazję się bezpiecznie zatrzymać, co wg opisu uczyniłeś.

   Miałeś do wyboru:
   -przejechać przed pieszym, jeżeli było na to miejsce
   -przejechać przed pieszym, jeżeli byłeś pewien, że pieszy Cie przepuszcza, bo np. zwolnił krok, zatrzymał się
   -zwolnić/zatrzymać się i przejechać za nim

   Nie ma innej możliwości. Wszystko inne to wykroczenie, a nawet przestępstwo drogowe, gdyby doszło do wypadku.

   Wniosek:
   Nie możesz zmuszać pieszego, żeby czekał, zwalniał, lub przyspieszał, bo to wtedy jest nieustąpieniem pierwszeństwa.

   „ustąpienie pierwszeństwa – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku”

   • Kierowca nie jest zobligowany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu zbliżającemu się do przejścia!!!! Jakiś czas temu głośno było w mediach o planie wprowadzenia takiego zapisu do Prawa o ruchu drogowym, ale do tego nie doszło. Niestety,nie wszyscy są tego świadomi bo wydaje im się, że skoro tak mówili „w telewizorze” to tak jest. Nadal obowiązuje przepis art. 13 ust. 1 zdanie drugie PRD „pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem oraz art. 14 pkt. 1 lit. a: „Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych”. Zatrzymanie się kiedy pieszy dopiero dochodzi do przejścia jest tylko kwestią dobrej woli kierowcy (ewentualnie ostrożności kiedy widać że pieszy nawet nie zamierza się zatrzymać).

   • KODEKS DROGOWY SIĘ NIE ZMIENIŁ. Poczytaj sobie zamiast bawić się w filozofa pseudo znawcę.

 7. W Polsce pieszy ma pierwszeństwo kiedy jest na przejściu, nie w przypadku kiedy znajduje się przed

 8. ale sensacja, może coś komuś skroiła, to i się śpieszyła

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9621zł 0.16%
  • GBP 5.1113zł -0.66%
  • EUR 4.2789zł 0.13%
  • CHF 4.0308zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Maraton Teatralny w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” w Gardzienicach
   Dwie wystawy Stanisława Baja zaplanowano w Galerii Gardzienice
   Zgromadzenie Noworoczne w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
   Wyprzedaż garażowa stała się już lokalną tradycją
   XI Dzień Historyka na UMCS
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.