690 680 960

Wichura pojawi się w poniedziałek na obszarze woj. lubelskiego. Możliwe częste opady przelotne, a nawet lokalne burze

W poniedziałek Polska jest pod wpływem niżu barycznego o imieniu DINO z centrum znajdującym się na wschodzie Europy. Cyklon jest ulokowany na pograniczu Białorusi i Rosji i będzie miał duży wpływ na przebieg pogody dzisiaj. Płynie do nas chłodna, wilgotna i słabo chwiejna masa pochodzenia polarnomorskiego.

Dziś dominować ma na ogół zachmurzenie duże i całkowite, miejscami i okresami zdarzyć mogą się większe przejaśnienia, być może nawet z krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Występować będą przelotne opady o charakterze konwekcyjnym o natężeniu słabym, miejscami umiarkowanym i silnym.

Termometry pokażą od zaledwie 10°C do 12°C w najcieplejszym momencie, ale silny, porywisty wiatr z zachodu, północnego-zachodu potęgować ma wyraźnie odczucie chłodu.

Wiatr na ogół umiarkowany, okresowo silny w województwie lubelskim. Porywy wiatru sięgną do 50-85 km/h na ogół z kierunków zachodnich, czasami z północnego-zachodu i północy. Najsilniejsze w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych i opadów przelotnych. Nie można wykluczyć lokalnych szkód wiatrowych. Najsilniejszy wiatr wystąpi w drugiej części dnia, zacznie słabnąć wieczorem i w pierwszej części nocy.

Bliskość niżu oraz odpowiednia kinematyka zapewnią wspomaganie tworzącym się strukturom konwekcyjnym. Lepiej wypiętrzone chmury kłębiasto-deszczowe (Cb) mają generować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Jednak co należy podkreślić ryzyko wystąpienia zjawisk burzowych w poniedziałek ma być niewielkie. Zarówno komórkom opadowym, jak i burzowym mogą towarzyszyć silne porywy wiatru oraz opady drobnego gradu/krupy śnieżnej. Ewentualne burze będą przemieszczać się z północy na południe kraju. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka formacji konwekcyjnych, skutkując większą akumulacją opadów.

We wtorek prędkość wiatru zmniejszy się, gdyż wyraźnie mniejsza okaże się różnica ciśnienia. Od zachodu, południowego-zachodu rozbudowywać ma się klin wyżowy, opady będą rozproszone, lecz ryzyko burz będzie marginalne. Termometry pokażą od 12 °C do 14 °C.

Już w środę cały region znajdzie się pod wpływem wyżu barycznego. Zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite, wystąpią jednak przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Temperatura wyniesie od 15 °C do 17 °C.

W czwartek na termometrach od 17°C do 19°C. Nie zabraknie chwil ze słońcem, wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Będziemy pod wpływem wyżu z południa Europy, płynąć ma do nas cieplejsze i suchsze powietrze.

W piątek i sobotę temperatura w województwie lubelskim sięgnąć może nawet 20°C. Nie będzie padać, dodatkowo nie zabraknie chwil ze słońcem. Rozgości się więc na kilka dni od czwartku złota polska jesień. Niedziela z temperaturą do 18°C, ale może pojawić się więcej chmur. Początek przyszłego tygodnia jeszcze z wysokimi temperaturami, ale mogą pojawić się opady, w okolicach środy temperatura może wyraźnie spaść.

Prawdopodobieństwo lokalnych burz ocenia się na 50% w poniedziałek.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i lokalnych, rozproszonych burz

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. Jak się nie sprawdzi to synoptyk powie ” to była tylko prognoza”.

 2. Dziadek Slamsonowicz

  Wczorajsze przepowiednie „nostradamusów” od pogody nie bardzo się sprawdziły, zobaczymy jak będzie dziś.
  Trzymam za was kciuki !

 3. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  Ja tam wolę przepowiednie najstarszych góroli spod samiućkich Tater.
  Przynajmniej sprawdzalność mam na poziomie 50/50%

 4. Czyli swoją prognozą o 120% sprawdzalności dajecie pewność że nie będzie dziś w lubelskim ani jednego wyładowania. Osobiście chciałem podziękować za wasze prognozy. Dzięki Wam jest super i bezpiecznie w naszej okolicy. Zawsze gdy jest alert że burze pojawia się w województwie nigdy nie pojawiają się u nas. Fakt że burza to zwykle jest to zjawisko lokalne ale coś w tym musi być. Żadna z kilkunastu ostatnich prognoz nie 'siadła’ Pozdrawiam

 5. Jak czytam Wasze prognozy pogody dla „regionu” to jakbym słuchał przemówienia samego premiera Morawieckiego: słów dużo, a prawdy znacznie mniej.

  • Jak czytamy niektóre komentarze odnosimy wrażenie, że komentujący nie czytają treści ze zrozumieniem. Co więcej, nie potrafią korzystać z dostępnych darmowych narzędzi pogodowych. Miłego dnia.

   • Potrafią korzystać z dostępnych darmowych narzędzi pogodowych, ale jak otrzymuj takie prognozy jak powyżej, to spodziewają się, że otrzymają takie konkrety jak w tych darmowych narzędziach pogodowych bez ich poszukiwania. Miłego dnia.

    • Nie odpowiadamy za brak rozumienia prognoz. Zwłaszcza przez osoby, które notoryczne piszą takie same komentarze 🤣, o podobnej treści, niemal pod każdą prognozą, zmieniając tylko nicka 🤣🤣.

 6. Dziadek ze Slamsowa

  Kilka razy już otrzymywałem od Was informację o dostępnych darmowych narzędziach pogodowych, równolegle do publikowanej w 112 prognozy.
  Bywało tak, ze prognoza ostrzegała przed wyładowaniami elektrycznymi (w „regionie”), a jak zajrzałem na radar burz to wypadało, że pioruny biły w „regionie” ale Szczecina, Budapesztu, czy Kijowa.
  Stąd moja niewiara co do przepowiedni jasnowidzów.

  • Słabo były analizowane te dane przez szanownego komentującego. Piszącego w kółko to samo z kilku nicków 🤣🤣. Słaby trolling.

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.1887zł -0.18%
 • GBP 5.2109zł -0.04%
 • EUR 4.479zł -0.25%
 • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas