Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wiatrak z lubelskiego skansenu ma już 99 lat. W niedzielę odbędzie się jego święto

W najbliższą, majową niedzielę, w lubelskim skansenie będzie królował wiatrak. Wiatraczni młynarze zaprezentują wybrane prace młynarskie, a gospodynie upieką podpłomyki.

Podczas niedzielnego wydarzenia, 14 maja, w Muzeum Wsi Lubelskiej można będzie zwiedzić wnętrze niemal 100-letniego wiatraka z Zygmuntowa. Wiatraczni młynarze zaprezentują wybrane prace przygotowujące zboże do przemiału takie jak oczyszczanie ziarna w wialni, ważenie i transport zboża.

W zagrodach zaprezentowana będzie „droga do chleba”, czyli ile pracy trzeba było dawniej włożyć w przygotowanie pieczywa. W stodole zobaczymy jak młócono zboże za pomocą cepów, a w chałupach jak mielono na żarnach ziarno na mąkę i pieczono podpłomyki oraz co dalej działo się ze słomą. Dla dzieci zorganizowane będą konkursy i zabawy o tematyce „wiatracznej”, a dla najmłodszych przejażdżki na kucyku.

Wiatrak z Zygmuntowa jest typu holenderskiego. To pierwszy obiekt jaki został przeniesiony do muzeum, było to w 1976 r. i również jako pierwszy udostępniony został zwiedzającym w 1979 r. Przed przeniesieniem do lubelskiego skansenu należał do Stanisława Grudnia.

Pierwszym właścicielem wiatraka był Wincenty Warda, rolnik z Zygmuntowa koło Pilaszkowic. To właśnie dla niego w 1918 r. Ludwik Pastuszak – majster z Czystej Dębiny – wybudował ten obiekt. W 1926 r. wiatrak nabył Stanisław Grudzień z Zakrzewa. Podczas okupacji przemiału dokonywał również jego syn Stanisław. Początkowo wyrabiał w nim mąkę żytnią oraz śrutę jęczmienną i owsianą na paszę.

W 1939 r. zainstalowano jagielnik, który służył do produkcji kaszy, a także wialnię do oczyszczania ziarna przed mieleniem. Wiatrak czynny był przez cały rok, szczególnie intensywnie pracował od października do marca. Przeciętna zdolność przemiału wynosiła 200 – 300 kg ziarna w ciągu godziny, przy dobrym wietrze nawet do 400 kg.

Świętu wiatraka towarzyszyć będą dźwięki muzyki ludowej. Bilet wstępu do Muzeum Wsi Lubelskiej wynosi 12 zł normalny oraz 6 zł ulgowy.

40

(fot. nadesłane)
2017-05-12 08:00:32

4 komentarze

  1. Dziękuję za takie informacje. Chętnie skorzystam 🙂

  2. plastusiowy pamietnik

    Może mu w końcu skrzydła naprawią, bo na razie stoi taki czopek …

  3. plastusiowy pamietnik

    Swoją drogą kto komu posmarował, że na części parkingu przed skansenem jest obecnie budowa ? Zaparkować tam w trakcie jakiejkolwiek imprezy to cud, ale przecież ktoś miał pomysł wybudować tam jakieś wielce potrzebne coś… Kto wziął w łapę pytam?

    • Atrakcyjne działki w mieście się skończyły to parkingi Żuk z ratuszowymi sprzedaje. Może być ciekawa historia tej działki po objęciu przez PO rządów w Lublinie. Jest w necie gazetka która tak Prezydenta Koziego Grodu zbulwersowała?

Z kraju