690 680 960

W Wojciechowie znów słychać wielkie kucie. Ruszyły tegoroczne Warsztaty Kowalskie (zdjęcia)

Wtorek był dniem organizacyjnym, dzisiaj jednak już można oglądać zmagania kowali uczestniczących w tegorocznych warsztatach kowalskich w Wojciechowie. Wydarzenie potrwa do 11 lipca.

We wtorek w Wojciechowie rozpoczęły się tegoroczne Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Jest to już 28. edycja tego słynnego, oraz jedynego w całym kraju wydarzenia. W Warsztatach bierze udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski. Najmłodszy z nich ma 18 lat, najstarszy zaś 52 lata. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale także programista, dojarz czy biotechnolog. Przyjechali do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

Uroczyste rozpoczęcie warsztatów miało miejsce w Wieży Ariańskiej. Oprócz uczestników warsztatów, wzięły w nim udział Mistrzowie, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Agnieszka Gąska wraz z pracownikami, Wójt Gminy Wojciechów Artur Markowski oraz Prezes Stowarzyszenia Kowali Polskich Roman Czerniec. Następnie uczestnicy przeszli szkolenie BHP, po czym udali się do Muzeum Kowalstwa, gdzie poznali historię tego zawodu, a także obejrzeli bogatą kolekcję narzędzi i wyrobów artystycznych. Po południu stanęli już przy kowadłach, aby poznać zasady pracy z żelazem.

Warsztaty tak jak co roku, organizowane są przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich głównym celem, jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. Wojciechowska „Kuźnia Talentów” jest bowiem jedyną szkołą kowalstwa w Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat w warsztatach uczestniczyło ponad 450 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

Wydarzenie potrwa do 10 lipca i obejmować będą głównie szkolenia praktyczne. Zmagania kowali można oglądać przy Wieży Ariańskiej w godzinach od 8:00 do 18:00.

(fot. GOK Wojciechów)

6 komentarzy

  1. Jaki baran przeniósł te warsztaty pod wieźe

  2. Ciekawy jestem po ile teraz jest koks do paleniska ??? Jeśli węgiel jest 3tyś. tona a koks był zawsze duźo droźszy ?? Moźe gmina dołoźyła?

  3. Można tam kupić jakieś noże?

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas