W tym roku Włodawa zamieni się w plac budowy. Będzie rewitalizacja rynku, budowa promenady i wiele innych inwestycji

Rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją zabytkowego centrum miasta oraz budową promenady nadbużańskiej zaplanowano w tym roku we Włodawie. Do tego dojdzie przebudowa i naprawa ulic w mieście i modernizacja oświetlenia drogowego.

Ambitne plany inwestycyjne ma na ten rok Włodawa. Najważniejsze z nich to rewitalizacja zabytkowego centrum miasta oraz parku przy cerkwi. Ta jednak z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji kosztować będzie ponad 8,6 mln zł. Na jej realizację miasto uzyskało dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wśród zaplanowanych na ten rok przedsięwzięć jest również zapowiadana od dłuższego czasu budowa promenady. Połączy ona ulicę Mostową z ulica Okunińską.

Przewidziano również termomodernizację budynków socjalnych przy ulicach: Spokojnej, Sztabowej i Sybiraków. Na ten cel miasto zarezerwowało blisko 1,3 mln zł, z czego 85% pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Kontynuowana będzie również rozbudowa i modernizacja oświetlenia ulicznego na lampy w technologii LED. W tym przypadku koszty prac zostaną pokryte z oszczędności na rachunkach za prąd, jakie miasto uzyskało wymieniając już wcześniej część lamp na LED-owe. Nie zabraknie oczywiście remontów ulic.

– Ponad 2,3 mln zł przeznaczymy na przebudowę ulicy Rynek. Drogowcy pojawią się również na ulicy Suchawskiej, której przebudowa kosztować będzie 800 tys. zł. Na realizację obu inwestycji chcemy uzyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 50%. Przewidujemy również mniejsze remonty i bieżące naprawy pozostałych ulic w mieście. Ponadto miasto włączy się w remont powiatowej ulicy Długiej. W budżecie zaplanowano 500 tys. zł na wsparcie tej inwestycji – wylicza burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Miasto będzie również realizować program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Włodawy. Będą one mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Burmistrz wyjaśnia, że jest to jeden z najważniejszych projektów w ostatnich latach. Wszystko dlatego, że nie ma bowiem nic cenniejszego od zdrowia. Ponadto kontynuowany będzie Program Polityki Zdrowotnej obejmujący szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego u 13-letnich dziewczynek.

Miasto zrobiło też prezent dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą we Włodawie mogą korzystać z pierwszej w historii ulgi podatkowej. Zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości ma być zachętą do realizowania nowych inwestycji w mieście. Spowoduje zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, a miastu da wymierne korzyści w postaci utworzenia nowych miejsc pracy. Co więcej zmniejszenie obciążeń podatkowych ma poprawić atrakcyjność Włodawy jako dobrego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

Zobacz również

12 komentarzy

 1. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk pochodzi pośrednio z Włodawy.

  • To bardzo ważna informacja, jak zresztą większość twoich wpisów. Ja tylko skromnie przypomnę, że promenada czy kolejne hektary kostki brukowej to nie inwestycja, tylko koszt. Nie da to bowiem zysków. Termomodernizacja jedynie ograniczy wydatki miasta. Inwestycja ma z założenia przynosić zysk.

   • Kaska z UE sie nie podoba –> oddaj.

   • masz tu definicję z prawa budowlanego ty internetowy mądralo: Inwestycje budowlane to ciąg wielu następujących po sobie czynności i działań, prowadzący do realizacji i ukończenia przedsięwzięcia budowlanego.

  • jedno jak i drugie miasto powinno się oddać w obszar graniczny najbliższego sąsiada.

   • Białorusini to moi kochani bracia słowianie, tak jak Niemcy, lub Węgrzy lub mieszkańcy Estonni. Ale na pewno osoba wpisująca sie żydowskim imieniem nie będzie brana pod uwagę przez żadna ze stron. jak chcesz to swoich ”braci” szukaj w Warszawie . Bo tutaj na naszą pomoc liczyć nie możesz.

    • głupszy jesteś od swojego protoplasty, nie żydowskie a sumeryjskie imie, głąbie, wróć do szkoły i tym razem traf do sali na lekcje.

   • Co więcej chciałbym dodać, że ty jako osoba podpisująca sie żydowskim imieniem. Wpisujesz na Polskim portalu tematy nawołujące do rozerwania tego kraju, dobrze zrozumiałem ze Polskie miasto Włodawa ma być oddana w juryzdykcje Białorusi ?. Powiem więcej, że na podstawie takich wpisów można śmiało założyć jaki masz podły charakter. jakbyś siedział tam za Bugiem w Białorusi, to by pan pisał że Białoruś rozerwać pomiędzy Polskę i Rosję. Ale tak się dla Nas wszystkich nic złego nie stanie.

    • tak mam podły charakter i dobrze mi z tym, nie wiem tylko co zniewieściały poplecznik berlińsko-moskiewski z po niemieckiego miasta które defa kto założyli Polacy wypowiada się na lubelskim forum często obrażając nas od cebulaków, więc ci nie odpuszczam chłopczyku od biedronia. tak rozdarł bym Polskę oddając szkopom twoje tęczowe miasto i włodawe białorusi by odzyskać Wilno i Lwów. i nie żydowskie tylko sumeryjskie imieniem się podpisuję ćwierćinteligencie, poducz się z historii.

 2. *** *** jeszcze na ciepłym czerwonym stołku w mpgk?

 3. Tylko dwa razy byłem we Włodawie i miałem wrażenie, że Bóg opuścił to miasto. Rynek wygląda tragicznie ale popieram opinię mieszkańców, aby nie dopuścić do zabetonowania placu. Chyba są jakieś służby architektoniczne w Urzędzie.

 4. Ile drzew do wycięcia? Wszystkie, czy jakieś jednak zostają – te w donicach, oczywiście 😀

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!