Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na drogach w kraju rozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu

W czwartek 23 stycznia rozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu na sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Pomiary będą wykonywane w 2285 punktach w całej Polsce, także w woj. lubelskim.

W czwartek na drogach krajowych i wojewódzkich rozpoczął się Generalny Pomiar Ruchu, który wykonywany jest co pięć lat. Przeprowadza go Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz zarządcy dróg wojewódzkich.

Dlaczego jest wykonywany pomiary ruchu?

W trakcie pomiarów zbierane są dane dotyczące pojazdów z podziałem na kategorie. Pozwolą one obliczyć średni dobowy ruch roczny na sieci dróg krajowych. Wyniki GPR stanowią jedną z najbardziej istotnych informacji o zarządzanej przez GDDKiA sieci. Na ich podstawie podejmowane są decyzje dotyczące budowy i przebudowy nowych dróg: ich przekroju, geometrii i skrzyżowań.

Ponadto określane są wskaźniki ekonomiczne decydujące o realizacji inwestycji, remontach oraz ich zakresie. Na podstawie wyników podejmowane są też decyzje związane z klasyfikacją dróg, ustalaniem ciągów dróg i priorytetów w ramach krajowej i międzynarodowej sieci drogowej. Wyniki GPR 2020 będą dostępne na początku 2021 roku.

W jaki sposób liczone są pojazdy?

Pomiary odbywają się automatycznie, za pomocą zlokalizowanych przy drogach zarządzanych przez GDDKiA stacji ciągłego pomiaru ruchu oraz metodą wideorejestracji, za pośrednictwem kamer. Generalny Pomiar Ruchu nie obejmie odcinków dróg krajowych w miastach na prawach powiatu, które nie są administrowane przez GDDKiA.

Terminy pomiarów

Liczenie pojazdów odbywa się w piętnastu wybranych terminach w ciągu roku, w wyznaczonych i oznakowanych punktach na drodze. Przeprowadzanych jest dziewięć pomiarów w ciągu dnia (od godz. 6 do 22) i sześć w nocy (od godz. 22 do 6). Dla każdego dnia pomiarowego wyznaczone są dwa terminy rezerwowe. Częstotliwość pomiarów uzależniona jest od typu punktu pomiarowego.

Jakie pojazdy są liczone?

W trakcie pomiarów liczone są podstawowe kategorie pojazdów: motocykle, samochody osobowe, lekkie samochody ciężarowe (dostawcze), samochody ciężarowe bez przyczep, samochody ciężarowe z przyczepami lub naczepami, autobusy, ciągniki rolnicze i rowery.

Mapa z lokalizacją stanowisk pomiarowych

(fot. MI)

4 komentarze

  1. Dlaczego w ferie, kiedy ruch jest mniejszy? Jak ktoś policzy średnią to będzie niewspółmierna, do wyniku który wyjdzie, gdy policzymy pojazdy od przyszłego poniedziałku.
    Zaraz wyjdzie, że w lubelskim nie ma co budować lub remontować dróg bo jest mały ruch. Nie to co w Polsce A.

  2. I co z tego liczenia? Niemce od 15 lat są wąskim gardlem i do tej pory droga nie jest zrobiona. Wszystkie odcinki 19stki ,tylko nie najwazniejszy dla utrzymania jej plynnosci ruchu.

    • Projektowanie, budowa dróg to nie jest prosta, szybka, ani tania sprawa. Jak to sobie wyobrażasz? Że kilka lat przed resztą inwestycji, gdzieś w szczerym polu (na prywatnych działkach – bo być może jeszcze nie jest wszystko uzgodnione, zatwierdzone) powstanie odcinek ekspresówki bez łączności ze starą DK19? Drogi dojazdowe (by-pasy) byłyby dłuższe niż przejazd przed Niemce, więc przejazd być może jeszcze by się wydłużył.