Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wyjątkowe pomysły uczniów z województwa lubelskiego docenione. Otrzymali środki na ich realizację

Pomysły uczniów z czterech szkół z Lublina i Świdnika zostały docenione w 10. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”. Pomysłodawcy otrzymali środki finansowe na realizacje swoich projektów.

Uczniowie trzech szkół w Lublinie i szkoły podstawowej w Świdniku zdobyli łącznie granty finansowe na realizację swoich pomysłów edukacyjnych, zgłoszonych do 10. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Wśród finalistów I etapu konkursu znaleźli się uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej, XIV Liceum Ogólnokształcącego przy ZSO Nr 1 im. Zbigniewa Herberta oraz Szkoły Podstawowej Nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, a także Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku.

Konkurencja była ogromna. W 10. edycji konkursu “Projektanci edukacji”, wzięła udział rekordowa liczba 24 tysięcy uczniów. Spośród 887 zgłoszeń jury konkursu wybrało 60 zwycięskich zespołów, które otrzymają granty finansowe na realizację swoich pomysłów. Dodatkowe 15 grantów powędruje do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów – oddano w nim aż 207 tysięcy głosów. W ten sposób zakończył się pierwszy etap konkursu “Projektanci edukacji”, w którym łączna pula nagród finansowych wyniosła do tej pory 75.000 zł.

– Co roku obserwujemy pewne trendy wśród uczniów zgłaszających swoje pomysły do konkursu. Podczas tej edycji bardzo dużo projektów dotyczyło walki ze smogiem, bardzo popularny był również temat “zero waste” i sprawy recyklingu, co pokazuje że dzieci i młodzież starają się stawić czoła globalnym zmianom, jakie zachodzą teraz na świecie. Niezależnie od tego, czy zgłoszone inicjatywy były związane z popularyzacją matematyki, programowania, czy z naukami humanistycznymi, widać że uczniowie chcą przede wszystkim wykorzystywać swoją wiedzę w realnym życiu. Bardzo ważne jest dla nich poczucie, że mogą wpływać na świat wokół nich i oddziaływać pozytywnie na innych ludzi. W swoich działaniach są bardzo odważni i pomysłowi, a my jako organizator konkursu jesteśmy z nich po prostu dumni – komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu “Projektanci edukacji”.

“Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu” to ogólnopolski konkurs przeznaczony dla nauczycieli i uczniów, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. Zwycięskie projekty uczniów z naszego regionu to: Platforma edukacyjna dostosowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych wymyślona przez wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, historyczna gra szkolna “Gra o rakietę. Szkoła konspiracji” zgłoszona przez uczniów XIV Liceum Ogólnokształcącego przy ZSO Nr 1 im. Zb. Herberta w Lublinie, projekt interaktywnej mapy Lublina “Zwiedzamy z robotem” autorstwa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 38 im. H. Sienkiewicza w Lublinie, oraz przewodnik po miejskich muralach, którego pomysł powstał w Szkole Podstawowej nr 5 im. J. Kusocińskiego w Świdniku.

20 stycznia rozpoczął się drugi etap konkursu “Projektanci edukacji”, który polega na realizacji wcześniej zgłoszonych pomysłów. Mogą wziąć w nim nie tylko uczniowskie zespoły projektowe nagrodzone grantami finansowymi w I etapie konkursu, ale także wszyscy pozostali uczestnicy 10. edycji konkursu. Na realizację projektów i przedstawienie wyników jury konkursowemu, uczniowie mają czas do 6 maja tego roku. 20 maja jury ogłosi zwycięzców 2 etapu konkursu i przyzna im 5 złotych grantów po 2.000 zł każdy, ufundowanych przez organizatora konkursu – wydawnictwo Nowa Era. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: “Budujemy relacje”, “Stosujemy nowe technologie”, “Myślimy nieszablonowo”, “Działamy z sercem” i “Prezentujemy projekt”. Dodatkowo spośród uczestników drugiego etapu konkursu miesięcznik Focus i serwis Focus.pl wybiorą jeden najlepszy według nich projekt. Redakcja przeprowadzi wywiad z członkami zwycięskiego zespołu i zaprezentuje ich projekt w specjalnym materiale opublikowanym na łamach miesięcznika Focus.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Komentarze wyłączone

Z kraju