Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

W tym miejscu będą produkować 100 tysięcy litrów spirytusu na dobę. Nowa gorzelnia powstaje w Lublinie (zdjęcia)

Zgodnie z planem idą prace związane z budową nowoczesnej gorzelni, jaka powstaje w Lublinie. Wstępna data uruchomienia obiektu to początek 2023 roku.

Trwają zaawansowane prace związane z budową nowej gorzelni na terenie firmy Stock przy ulicy Krochmalnej w Lublinie. Nowoczesny obiekt ma mieć wydajność 100 tysięcy litrów spirytusu na dobę. Produkowany w nim będzie surowy alkohol, z którego powstawać mają m.in. wódki czyste i smakowe oraz likiery, jednak znaczna jego część trafi na potrzeby medyczne i farmaceutyczne, a także rolnicze. Całość została określona jako jedna z największych w ostatnich latach inwestycji przemysłowych na Lubelszczyźnie.

Roboty ruszyły w październiku ub. roku i jak zapewniają przedstawiciele inwestora, realizacja obiektu przebiega zgodnie z planem. Na placu budowy już stoi zbiornik buforowy oczyszczalni ścieków, dostarczono także sześć tzw. kolumn destylacyjnych i instalację wyparną, które stanowić będą kluczowy element powstającej gorzelni. Te wielkogabarytowe urządzenia zostały wyprodukowane w Indiach, po czym przez Antwerpię i Gdańsk, przetransportowano je do Lublina.

Jak wskazują pracownicy, zarówno proces transportu jak też rozładunku tak dużych elementów konstrukcyjnych był dość skomplikowany. Przy przenoszeniu kolumn z ciężarówek na teren budowy brały udział dwa specjalistyczne dźwigi. Teraz przed nimi równie złożony i technologicznie wymagający proces pionizacji kolumn. Zaplanowano go na koniec czerwca. Na dostarczenie czeka jeszcze wielkogabarytowa suszarnia, która zostanie zamontowana na płycie fundamentowej budynku.

– Obecnie trwa prefabrykacja zamówionych elementów konstrukcji stalowej, których dostarczenie zaplanowano na koniec czerwca i początek lipca. Gdy tylko się pojawią, ruszą prace montażowe konstrukcji estakady oraz budynku suszarni. W tym samym czasie rozpoczną się prace budowlane w budynku socjalno-technicznym. Kolejne etapy to dokończenie montażu chłodni wentylatorowych, budowa nowej kotłowni, dalsza budowa oraz dostawy zbiorników procesowych, oraz proces stawiania konstrukcji głównej – mówi Mateusz Kiedrzyński, kierownik projektu budowy gorzelni STOCK w Lublinie.

Największym elementem zespołu budynków nowej gorzelni będzie tzw. budynek procesowy, czyli hala, gdzie odbywać się będą wszystkie etapy produkcji alkoholu: od mielenia zboża, poprzez fermentację aż po destylację. W drugim budynku znajdzie się kosz przyjęciowy – gdzie będzie dostarczane zboże do produkcji spirytusu oraz odbierany susz poprocesowy wykorzystywany do produkcji pasz dla zwierząt. Powstanie także pięć silosów zbożowych, dobowe zbiorniki miksujące, budynek suszarni, oczyszczalnia ścieków i budynek biurowo-techniczny, w którym znajdować się będzie laboratorium i główna sterowania.

Koszt budowy i wyposażenia nowej gorzelni szacowany jest na ponad 120 milionów złotych. Inwestycja w całości jest realizowana ze środków własnych Stock Polska. W gorzelni znajdzie zatrudnienie około 30 nowych pracowników. Zyskają także rolnicy z Lubelszczyzny, ponieważ produkcja odbywać się będzie przy wykorzystaniu kukurydzy, żyta, pszenżyta, jęczmienia oraz pszenicy pozyskiwanej w większości od lokalnych producentów. Już teraz większość prowadzonych prac budowlanych realizowanych jest w oparciu o pracowników i poddostawców z Lubelszczyzny. Wstępna data uruchomienia nowej lubelskiej gorzelni to początek 2023 roku.

W tym miejscu będą produkować 100 tysięcy litrów spirytusu na dobę. Nowa gorzelnia powstaje w Lublinie (zdjęcia)

W tym miejscu będą produkować 100 tysięcy litrów spirytusu na dobę. Nowa gorzelnia powstaje w Lublinie (zdjęcia)

W tym miejscu będą produkować 100 tysięcy litrów spirytusu na dobę. Nowa gorzelnia powstaje w Lublinie (zdjęcia)

W tym miejscu będą produkować 100 tysięcy litrów spirytusu na dobę. Nowa gorzelnia powstaje w Lublinie (zdjęcia)

(fot. materiały inwestora/nadesłane)

Autor: redakcja

22 komentarze

 1. Przygotowania na waloryzacje 500+. Jednak naród spragniony a benefity przy inflacji coraz cieńsze.

 2. wódą człowiek się nie pożywi pinokio…

 3. No nie wiem czy to dobry pomysł. Za blisko granicy. Ruscy będą mieli konkretny pretekst żeby na nas najechać. Takiemu skarbowi nie będą mogli się oprzeć.

 4. Zbudowali fabryki
  Opracowali maszyny
  Produkują wódkę
  Tak, dużo, dużo wódki
  Bo im tylko o to chodzi, abyś sam sobie szkodził
  Abyś sam nie mógł myśleć
  Abyś sam nie mógł chodzić

  • Dokładnie. Chcą napoić społeczeństwo aby w pijackim widzie dało się dalej zniewalać. Na jesień namordniki i małpiokorono zniewolenie… A lud przyklaskuje za 500 nic nie warte plusy i inne pseudoprofity.

  • Właśnie miałem zacytować Kult, takie skojarzenia jeszcze z komuny… Nie to, że jestem wrogiem napojów wyskokowych… A ci oni to nie tylko pis ale wszyscy nasi politycy a przede wszystkim wielcy tego świata… Tak jak u ruskich, łatwiej się rządzi głupimi i pijanymi… U nas też… Zdrówko! A może jeszcze rozchodniaczek?

 5. 100 000 litrów dziennie ? To chyba raczej błąd

 6. Tak, tak wina PiSu bo to on buduje nowe fabryki wódy i (zapomnieliście) fabryki tego moczu z pianką.
  Rozumiem że myślący nie komentują tylko płatne trole po i kacapów z konfy.

 7. Cześć i chwała bohaterom !!