W trakcie wtorkowej burzy ucierpiały również lubelskie zabytki

Wiadomo już, że z zabytkowej zieleni w centrum miasta najbardziej w trakcie ostatniej burzy ucierpiały Ogród Saski oraz cmentarz przy ul. Lipowej. Dokonano już wstępnej inwentaryzacji zniszczonych drzew.

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dokonali oględzin drzewostanu rosnącego w obrębie największych i najcenniejszych enklaw zabytkowej zieleni w centrum miasta. Chodzi głównie o Ogród Saski, Park Bronowicki a także cmentarz przy ul. Lipowej. Związane jest to z licznymi zniszczeniami drzew w trakcie nawałnicy, jaka przeszła nad Lublinem we wtorek nad ranem.

Wiadomo już, że burza spowodowała straty również wśród starych i cennych drzew. W obrębie Ogrodu Saskiego nieodwracalnemu uszkodzeniu uległo 10 drzew. Wśród nich jest ogromna topola biała, która została powalona na plac zabaw powodując również znaczne straty materialne. Dodatkowo wiele innych drzew zostało uszkodzonych, lecz w tym przypadku uda się je uratować. Będą one wymagały jedynie działań pielęgnacyjnych.

– Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej całkowitemu uszkodzeniu uległo 11 drzew. Na szczęście, dzięki regularnie prowadzonym zabiegom pielęgnacyjnym uszkodzeniu nie uległ najcenniejszy, rodzimy drzewostan. Niemniej jednak, powalone żywotniki spowodowały znaczne zniszczenia wielu nagrobków – tłumaczy Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.

Aby zapobiec dalszym stratom materialnym, podjęta została decyzja o wydaniu zezwolenia na wycinkę dwóch drzew. Ma to nastąpić w trybie interwencyjnym, co ma związek również ze znacznym zagrożeniem bezpieczeństwa, jakie one powodują. Chodzi tu m.in. o kasztanowca, który uszkodził cenny zabytkowy nagrobek. Najmniej ucierpiał Park Bronowicki, gdzie uszkodzeniu uległo tylko jedno drzewo.

(fot. WUOZ)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. Deweloperzy już imprezują

 2. Drzewo zabytkiem… Świat stanął na głowie…

  • Nieważne, że wewnątrz spróchniałe, i że w zasadzie w pionie trzymała go kora, ale cenne.
   , a może nawet bezcenne.

 3. No szok !
  Jakbym wiedział że si przewrocie , to bym się położył .

  • Przewrócisz się wcześniej, czy później. Twoim osiągnięciem jest zrobienie jak najwyższej liczby kroków. Największą radość sprawiają pierwsze kroki, a smutek ostatnie, ale próbujesz je robić za pomocą podpór. Jak długo będziesz wygrywać, zależy od otoczenia, które oceni Twoją potrzebną obecność. Jesteś niepotrzebnym ciężarem, zagrożeniem- do wycinki. To z litości, już się nie męczysz.

 4. drzewa trzba sadzić albo przynajmniej nie wycinać ich a nie liczyć

 5. Drzewa cenniejsze od nagrobków…

 6. No i w, że starożytne drzewa zasadzone za Sasów w połowie XVIII wieku szlag trafił.

 7. Takie zabytkowe drzewo,zawsze można zawieźć do Kozłówki i położyć pod płotem obok pana towarzysza prezydenta Bieruta (nomen omen, Bolka).

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!