690 680 960

W ramach protestu planowali zablokować drogę krajową. Przyjechał do nich minister (foto)

Zaplanowana na dzisiaj akcja protestacyjna mieszkańców Zofianki Górnej została zawieszona. Miejscowość odwiedził bowiem minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zapewnił, że w przyszłym roku wyczekiwany przez nich ciąg pieszo – rowerowy zostanie zbudowany.

W środę rano w Janowie Lubelskim miał się rozpocząć protest mieszkańców miejscowości Zofianka Górna, którzy od lat walczą o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 74 Kraśnik – Zamość. Chodzi dokładnie o niewielki odcinek od Janowa Lubelskiego do Zofianki Górnej, na którym wciąż dochodzi do wypadków. Tymczasem mieszkańcy, którzy poruszają się pieszo czy też rowerami, ze względu na brak przeznaczonej dla nich infrastruktury, muszą korzystać z jezdni, która nie ma nawet pobocza. To stwarza dla nich bardzo duże zagrożenie.

Dlatego też od kilkunastu lat zabiegają o budowę ciągu pieszo – rowerowego. Jak wyjaśniają, chodzi tylko o 1600 metrów chodnika i ścieżki rowerowej. Kolejne, wysyłane gdzie się tylko da prośby czy też apele, jak do tej pory nie przyniosły skutku. W tym czasie kolejne osoby odnosiły w wypadkach obrażenia ciała czy też traciły życie. W połowie sierpnia miał miejsce kolejny tragiczny w skutkach wypadek, w którym zginęła 18-letnia rowerzystka. Dlatego też w akcie desperacji postanowili zaprotestować poprzez blokadę trasy.

– Domagamy się budowy ciągu pieszo – rowerowego, przy drodze krajowej nr 74 od Janowa Lubelskiego do Zofianki Górnej. Zbyt dużo nas tu ginie, chcemy chodnika i ścieżki rowerowej. Domagamy się tego od kilkunastu lat. Ile osób ma jeszcze zginąć, ile ponieść uszczerbek na zdrowiu, ile ludzkich tragedii ma się wydarzyć, aby ktoś nas chciał wysłuchać – wyjaśniali organizatorzy protestu.

Zgodnie z planem od godziny 8:00 mieszkańcy mieli na jednym z przejść dla pieszych cały czas chodzić z jednej strony ulicy na drugą. W ostatniej chwili akcja jednak została odwołana. Komitet protestacyjny otrzymał bowiem informację, że odwiedzi ich minister infrastruktury i postara się znaleźć rozwiązanie problemu. W trakcie spotkania Andrzej Adamczyk zapewnił mieszkańców Zofianki Górnej, że w najbliższym czasie zostanie zawarte porozumienie pomiędzy burmistrzem Janowa Lubelskiego a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, mające na celu określenie udziału obu stron w kosztach budowy ciągu pieszo – rowerowego. To zaś pozwoli na szybkie rozpoczęcie prac zmierzających do realizacji inwestycji.

Jeżeli chodzi o deklaracje, to jeszcze w tym roku ma powstać dokumentacja techniczna, a wraz z początkiem przyszłego roku powinny ruszyć prace. Wszystko aby do końca 2020 roku inwestycja została zakończona. Mieszkańcy z zadowoleniem przyjęli owe zapewnienia, jednak zastrzegli, że będą na bieżąco kontrolować postępy w ich realizacji. Jeżeli zaś pojawią się opóźnienia, wznowią swoją akcję protestacyjną.

(fot. MI)

8 komentarzy

 1. obieca co chcecie a nie zrobi nic

  • bo swnie przed wy6borami obiecaja wszystko oby utrzymac koryto oplacane z naszej kasy ! Dadza 500+ a zabiora 1500 ale repy polski lod to akceptuje

  • Brecha. Szkoda, że nie rządzi PO bo w końcu „nikt wam tyle nie da co Platforma obieca”. Pozdro soczki buraki i brejziaki 🙂

 2. Nic tam nie zrobią. Tj.kiełbasa wyborcza.

 3. Ścieżko i rowerowe też nie są bezpieczne bo krzyżując się z drogami poprzecznymi rowerzyści zapominają uważać.

 4. że przed wyborami obieca

  • Możesz sprawić, żeby obietnice się nie spełniły; nie głosuj na PIS 😉 Zmiana władzy, anuluje wszystko!

  • nie zagłosuje bo ich nie popieram,jeśli chcą coś rozdawać niech dają ze swoich a nie z naszych pieniędzy chyba smalec ze słonina jesz,jeśli nie zauważyłeś galopujących cen warzyw ,nabiału,pieczywa czy dobrego mięsa

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas