Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

W piątek rozpocznie się Jarmark Jagielloński. Tym razem królować będą instrumenty tradycyjne

Na tegorocznym Jarmarku Rzemieślniczym i podczas występów artystycznych Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie królować będą instrumenty tradycyjne. Wydarzenie startuje w najbliższy piątek.

W najbliższy piątek 20 sierpnia, już po raz piętnasty, na Starym Mieście w Lublinie rozpocznie się Jarmark Jagielloński. Tegoroczne święto tradycji i kultury ludowej potrwa do niedzieli 22 sierpnia. W tych dniach staromiejskie uliczki wypełni tradycyjna muzyka i rzemiosło, a artyści z całej Polski zaprezentują swoją twórczość. Nie zabraknie również koncertów, warsztatów, spotkań czy wystaw.

Tym razem tematem przewodnim wydarzenia będą instrumenty tradycyjne. Festiwal skupi się wokół ich rola w kulturze ludowej, która polegała na tym, że towarzyszyły wielu sytuacjom życia rodzinnego, obrzędowego i społecznego mieszkańców wsi. Grające na nich kapele i orkiestry były uczestnikami wesel i pogrzebów, zabaw i spotkań społeczności. Jednak rola instrumentów była i nadal jest zdecydowanie większa.

W trakcie Jarmarku odbędą się spotkania z artystami ludowymi. To okazją do rozmów o sztuce, poznania tajników rzemiosła, zgłębienia tradycji. W piątek zaplanowano spotkanie Trombity i rogi pasterskie – o tradycjach Żywiecczyzny”. Ich twórca, pochodzący z Beskidu Żywieckiego Stanisław Piwowarczyk, wprowadzi we wszystkie tajniki związane z życiem danego instrumentu. Z kolei spotkanie z multiinstrumentalistami Bartem Pałygą i Sebastianem Wielądkiem pn. „Na strunach świata” będzie okazją do podróży po różnych zakątkach świata poprzez dźwięki niezwykłych instrumentów i opowieści z nimi związane.

W trakcie spotkania z opowieścią o drzeworycie płazowskim, odtwarzający je Józef Lewkowicz opowie o technice ich wykonania oraz o własnych doświadczeniach z tym związanych. W niedzielę Andrzej Bieńkowski przedstawi opowieść „Wieś – Miasto od Kolberga do zatracenia”. Jej tematem będą problemy w tradycyjnej muzyce wiejskiej w postaci jej zderzenia z kulturą
miasta. Wyjaśni też jakimi drogami muzyka miasta docierała na wieś oraz jak wobec tego zachowywali się tradycyjni muzykanci.
Wszystkie spotkania odbędą się w Warsztatach Kultury przy ul. Grodzkiej, wstęp na nie jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona, dlatego też decyduje kolejność przyjścia.

Organizatorzy przygotowali też program skierowany do dzieci. Na Jarmarkowym Podwórku najmłodsi odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. W trakcie festiwalu nadarzy się okazja, by wprawić w ruch drewniane zabawki wykonane przez Jana Puka, lasowiackiego twórcę ludowego, ułożyć klockowe puzzle z obrazami wybitnego lubelskiego malarza, Stanisława Koguciuka czy spróbować zagrać na kaszubskich burczybasach i diabelskich skrzypcach przygotowanych przez Tadeusza Makowskiego. Oprócz
tego znajdą się też specjalne stoły do gry w pchełki, tory do zabawy w kapsle, grę w gumę, tradycyjne ludowe zabawki, takie jak klepoki czy kurki na pochylni. Zlokalizowane na Błoniach pod Zamkiem Jarmarkowe Podwórko będzie czynne w piątek w godz. 12.00-19.00, a w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00.

Dla dzieci stworzono też specjalny cykl warsztatów „Kim jesteś? Jesteś MUZYKĄ!”, które odbywać się będą codziennie na Błoniach pod Zamkiem. Przewodniczką po świecie tradycyjnych instrumentach będzie Marta Urban-Burdalska, która przy wsparciu Filipa
Majerowskiego, Marty Graban-Butryn i Krzysztofa Butryna przybliży uczestnikom wspaniały świat muzyki. Spektakl interaktywny „Region kozła – Śladami alfabetu tradycji” to zaproszenie dzieci w region znajdujący się na pograniczu województwa wielkopolskiego i lubuskiego, który wyróżnia wciąż żywa tradycja gry na instrumencie ludowym – koźle. To rodzaj dud nie występujący nigdzie indziej w Polsce. Będzie można poznać unikalne zwyczaje tego obszaru, tańce i zabawy taneczne, jak również stroje ludowe i elementy gwary, a przede wszystkim instrumenty: kozła białego, kozła czarnego, skrzypce i mazanki.

Najmłodsi będą mogli wziąć udział także w koncertach. „Opowieści z walizki i Przyjaciele, Wyliczanki – Wydzieranki” to propozycja ożywienia i opowiedzenia na nowo podwórkowych, niegrzecznych historii. Niedzielny koncert „Małe Instrumenty” jest skierowany do miłośników nietypowych instrumentów do tworzenia własnej muzyki. Jednym ze sposobów na odkrywanie unikalnych barw jest własnoręczna budowa instrumentów, bardzo często istniejących tylko w jednym egzemplarzu.Wstęp na koncerty jest wolny, ale obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność przybycia.

W trakcie Jarmarku Jagiellońskiego będzie również coś dla miłośników kina. W trakcie spotkanie pt. „Osobne i Osobliwe”, uczestnicy zobaczą dwa filmy: „Święci nie chcą mówić do mnie” i „Kalwaria Marii Wnęk”. W sobotę odbędzie się pokaz filmu „Agonia”, jest to niezwykła wyprawa w świat muzyki tradycyjnej widzianej oczami charyzmatycznego narratora Adama Struga. To ciekawa podróż przez temat śmierci muzyki przekazywanej drogą ustną. Niedziela to zaproszenie na pokaz filmu „Krajobraz Artura Pastora”. Opowiada on o tej nieoczywistej postaci, dzięki której możemy dziś poznawać świat transformacji, którym w XX wieku podlegała Portugalia – jej wioski i miasta, życie zawodowe i codzienne jej mieszkańców.

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. Wydarzenie dla ludzi, których nie stać na samochód. ŁAŹCIE sobie, ale nie PRZEŁAŹCIE się za wolno przez ulicę, bo Kierowcom się spieszy.

  2. To chyba ktoś pod Frania się podszył albo Franio odleciał ?