Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

W niedzielę możliwe kolejne gwałtowne burze. Groźne prognozy na poniedziałek

W niedzielę na obszarze województwa lubelskiego należy spodziewać się burz. Będzie ich mniej niż w sobotę, ale nieść będą ze sobą intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr.

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem niżu znad południowych Niemiec. We wschodniej połowie skraju utrzymuje się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Dalej napływa do nas bardzo ciepłe i wilgotne powietrze z południowego-wschodu Europy. Na termometrach w regionie będzie od 18°C do 21°. Prognozowany jest rozwój burz, które punktowo będą gwałtowne.

Dzisiaj na obszarze województwa lubelskiego będzie najprawdopodobniej mniej zjawisk burzowych niż w sobotę. Obecnie w naszej części Polski zalega zachmurzenie chmurami niskimi. Na przeważającym obszarze regionu powinno rozpogodzić się w drugiej części dnia.

Główna aktywność burzowa prognozowana jest na godziny popołudniowe i wieczorne. Warunki dzisiaj sprzyjać będą powstawaniu superkomórek prawoskrętnych i burz pulsacyjnych, w mniejszym stopniu struktur wielokomórkowych, przemieszczających się wzdłuż strefy zbieżności wiatr. W czasie przechodzenia burz spodziewać się przede wszystkim wystąpienia punktowych, intensywnych opadów deszczu do 25-30 mm, lokalnie nawet więcej, dlatego prawdopodobne są podtopienia. Dodatkowo wystąpią opady gradu o średnicy 2-4 cm, zwłaszcza w superkomórkach. Warunki sprzyjać będą silnym prądom zstępującym z chmur Cumulonimbus, możliwe silniejsze porywy wiatru do 80-90 km/h. Nie można wykluczyć wystąpienia zjawiska trąby powietrznej związanej z mezocyklonem lub niezwiązanej z działalnością rotującego prądu wstępującego. W nocy burze mają słabnąć i powoli zanikać.

Modele numeryczne prognozują dziś powstanie kilku gwałtownych burz w województwie lubelskim. Prawdopodobnie na południu regionu uformuje się po południu silna, izolowana superkomórka, bądź superkomórki burzowe. Niewykluczone, że burze pojawią się w innych częściach regionu. Dużo jednak zależeć będzie od zachmurzenia, jak i też zasięgu lokalnych stref zbieżności wiatru.

Zdecydowanie groźniej na przeważającym obszarze Polski wschodniej może być w poniedziałek, gdy przez nasze województwo prawdopodobnie przejdzie gwałtowny układ burzowy z silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem oraz dużą ilością wyładowań. Więcej informacji podamy jednak jutro rano, dysponując najnowszymi wyliczeniami modeli numerycznych.

Prawdopodobieństwo dzisiejszych gwałtownych burz ocenia się na 70%.

Najnowsze wieści pogodowe
Bieżące położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

8 komentarzy

 1. Witam szanowna redakcjo kto pisał ten artykuł to niech przetłumaczy na nasz polski:)

 2. i tak dalej i dalej:) „Główna aktywność burzowa prognozowana jest na godziny popołudniowe i wieczorne. Warunki dzisiaj sprzyjać będą powstawaniu superkomórek prawoskrętnych i burz pulsacyjnych, w mniejszym stopniu struktur wielokomórkowych, przemieszczających się wzdłuż strefy zbieżności wiatr. W czasie przechodzenia burz spodziewać się przede wszystkim wystąpienia punktowych, intensywnych opadów deszczu do 25-30 mm, lokalnie nawet więcej, dlatego prawdopodobne są podtopienia. Dodatkowo wystąpią opady gradu o średnicy 2-4 cm, zwłaszcza w ….”

  • Aby przetłumaczyć muszą sami to rozumieć teraz redaktorem zostaje ten co maturę z polskiego oblał

   • Które to słowo (słowa) aż tyle problemu przysparza (przysparzają) :)?

    • Redakcjo, nie przejmujcie się komentarzami „inteligentów” mających IQ na poziomie kury hodowlanej.

 3. Wszystko jest grozne ostatnio…ten świat robi się zły.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo