Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie powstaną dwa nowe skwery – „Gaj nad skarpą” oraz „Skwer Marzeń” (zdjęcia)

Miasto zamówiło projekty koncepcyjne i wykonawcze dla urządzenia dwóch nowych skwerów – „Gaju nad skarpą” oraz „Skweru Marzeń”. Są to kolejne „Miejsca dla Ciebie”, które trafiły w ręce architektów krajobrazu.

– Nowe skwery przy ul. Cyprysowej i ul. Długiej to dwie spośród 12 propozycji „Miejsc dla Ciebie” zgłoszonych przez mieszkańców. Tworzenie takich przestrzeni w Lublinie jest motywem przewodnim tegorocznej, tematycznej edycji Zielonego Budżetu. Chcemy, by nowe zielone zakątki, które powstaną, stanowiły nie tylko miejsca odpoczynku, ale też wyróżniały się indywidualnymi rozwiązaniami w miejskim krajobrazie i były zgodne z aktualnymi trendami w projektowaniu zieleni. Przede wszystkim jednak najważniejsze jest, żeby „Miejsca dla Ciebie” były atrakcyjne dla samych mieszkańców dzielnic – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

„Skwer Marzeń” powstanie przy ul. Długiej 33a i stanie się punktem integracji oraz spotkań mieszkańców najstarszej i najmłodszej części dzielnicy Kośminek. Już teraz jest to miejsce, gdzie odbywają się warsztaty dla dzieci oraz organizowane są wydarzenia dla lokalnej społeczności. Z kolei „Gaj nad skarpą”, który powstanie na skarpie przy ul. Cyprysowej, to według wnioskodawców miejsce o ogromnym potencjale. Główną funkcją tego „Miejsca dla Ciebie” będzie przede wszystkim odpoczynek, czemu posłuży wyposażenie terenu w wygodne meble miejskie sprzyjające spotkaniom wśród skomponowanych nasadzeń zieleni.

Projektanci krajobrazu zostali zobowiązani m.in. do wykonania analizy zaproponowanych lokalizacji obu „Miejsc dla Ciebie”, opracowania wstępnych koncepcji z uwzględnieniem podstawowych funkcji i elementów wyposażenia, takich jak mała architektura (ławki, leżaki, hamaki, pergole, altany), urządzenia zabawowe, nawierzchnie, alejki, rabaty, roślinność niska, drzewa, a następnie ich zaprezentowania podczas konsultacji społecznych. Po uwzględnieniu uwag mieszkańców mają również opracować w formie graficznej projekty koncepcyjne i wykonawcze zawierające m.in. wizualizacje, zestawienia zastosowanych mebli, urządzeń i roślin, opis prac i materiałów oraz kosztorysy.

„Skwer Marzeń” zaprojektuje firma ARBRE Architekci Krajobrazu, zaś „Gaj nad skarpą” – ProGreen Architekci Krajobrazu. Koszt obu zamówień łącznie to kwota 15 tys. zł. Projektanci zobowiązani są do wykonania projektów do połowy listopada.

Pozostałe projekty V edycji Zielonego Budżetu: Czuby Południowe / „Roślinna Wyżynna”, Czuby Południowe / „Zielony azyl na Szczytowej”, Czuby Północne / „Skwer Seniorów i osób niepełnosprawnych na osiedlu Błonie”, Dziesiąta / „Skwery kieszeniowe na dzielnicy Dziesiąta – kontynuacja (2 lokalizacje)”, Felin / „Parki kieszonkowe Felin”, Stare Miasto / „Skwer bł. ks. A. Zawistowskiego” (w realizacji), Szerokie / „Green Point on Sławin”, Węglin Płn / „Ławeczka”, Za Cukrownią / „Krochmalna/Bystrzyca/Skate park – Nasadzenie krzaków od strony wiaduktu”.

(fot. UM Lublin)/źródło UM Lublin)

15 komentarzy

  1. Gdzie peło tam beton i szambo.

  2. Brawo na Długiej będzie jeszcze jedno miejsce by posiedzieć, browara wypić, szluga zajarać. Czyli miejsce dla tutejszej elyty.

  3. Drzewa usychaja miasto nie podlewa

  4. kolejny rewelacyjny pomysł żuka i jego ekipy, kolejny płac dla żuli i zachlanej gimbazy jak płac Kaczyńskich , a betonoza na krakowskim jak była tak jest, jak chcesz żuk betonować to zacznij od poprawy dróg w mieście bo Lublin już może brać udział w camel trophy

Z kraju