Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie odbędą się obchody 83. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir

W najbliższy piątek (10 lutego) w Lublinie odbędą się obchody upamiętniające masowe zsyłki Polaków przez władze sowieckie na Sybir.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.15 przy Pomniku Matki Sybiraczki na Skwerze Dzieci z Pahiatua przy Centrum Kultury. Tam odbędą się: odegranie hymnu Sybiraków, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Główne uroczystości poprzedzi msza św. w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6.

Uroczystościom towarzyszyć będzie premiera gry miejskiej „Przeszliśmy niepokonani”, której uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miejsc pamięci związanych z Zesłańcami Sybiru. Spotkanie odbędzie się w piątek (10 lutego) o godz. 8.30 w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2.

Dodatkowo, w czwartek (9 lutego) o godz. 9.00 w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru przy ul. Biedronki 13 odbędzie się prezentacja wystawy „Zbrodnia nieukarana – łagry sowieckie” oraz finał VII edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru”.

Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków Oddział Lublin we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Wojewodą Lubelskim i Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie oraz Lubelskim Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru.

Szczegółowy program obchodów znajduje się w załączniku.

(fot. LUW)

8 komentarzy

 1. Trzeba przyznać, że obchodzenie jakichkolwiek rocznic (bywa, że miesięcznic) Polakom nadzwyczaj się udaje.
  Polak potrafi .

 2. I znowu Pani Augustyniak będzie na obchodach czy prezydent nie ma innej osoby

  • Może ryży szwab przyjedzie.

   • Albo bandyta i niszczyciel Polski kaczyński TW balbina. Potomek kacapskiego żołnierza? Słabo znasz historię miłosierny katoliku.

    • Tak, tak – TW Balbina i znany gej, najbardziej znienawidzony człowiek w kraju, na którego nadal nie ma żadnego kwitu. Wyląćz TVN, odstaw Wyborczą, Fakty i mity i poczytaj choćby o TW Oscarze i finansowaniu KLD. 🙂

 3. Darek Izydorczyk

  LEWICA lubi to. ❤️ Pamiętajcie, drogie dzieci: TO NIE BYŁ PRAWDZIWY SOCJALIZM! ?

 4. I teraz cisza kremloboty?!

 5. Proponuję aby osoby które nie mają nic ciekawego na temat tych że obchodów nie udzielały się ponieważ tu chodzi o dramat setek tysięcy ludzi których to wywożono tylko dlatego że byli POLAKAMI i nikogo nie interesowało jakiej orientacji politycznej byli. Kto miał być z władz to był P.S czy redakcja nie może ograniczyć komentarzy nie dotyczących wydarzenia, ciągle tylko wycieczki słowne pod różnymi adresami .

Z kraju

Sport