Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie mają zamieszkać owce, będą też lubelskie oscypki. Kolejne plany parku na Górkach Czechowskich

Owczarnia ze stadem ponad stu owiec, które zastąpią kosiarki do trawy a jednocześnie staną się atrakcją parku. Inwestor zdradził kolejne szczegóły dotyczące jego planów związanych z Górkami Czechowskimi.

W piątek lubelska spółka TBV Investment przedstawiła szczegóły kolejnych swoich planów związanych z terenem Górek Czechowskich. Chodzi o zagospodarowanie tego ponad 100 ha terenu poprzez budowę 75-hektarowego parku naturalistycznego, a w jego sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego z niezbędną częścią usługową. Aby jednak inwestycja mogła ruszyć, konieczne jest wprowadzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obecnie 30 ha terenów inwestycyjnych przeznaczonych jest bowiem na np. pawilony, biurowce czy halę sportową z dużym parkingiem.

Przed zbliżającym się referendum właściciel terenu zaprezentował, co jeszcze planowane jest w ramach inwestycji. W związku z pytaniami o niezbędną przy dużym skupisku ludzi infrastrukturę i obiekty zapowiedział, że w planowanych budynkach stworzone zostaną miejsca na przedszkole i żłobek. Z kolei na terenie samego parku mają powstać cztery place zabaw dla dzieci. Największy z nich, tzw. centralny, ma służyć również młodzieży i dorosłym, ponieważ tuż obok niego znajdą się boiska do gry zespołowej. Pozostałe place zabaw mają być podzielone tematycznie i nawiązywać do natury.

Leśny plac zabaw, zgodnie z nazwą, zaprojektowano na skraju zalesionej części Górek Czechowskich. Natomiast plac zabaw terenowy to dwupoziomowa przestrzeń wkomponowana w istniejące ukształtowanie terenu, przeznaczona do zabaw dla najmłodszych. Pomiędzy dwiema strefami – dolną i górną – zostały zaprojektowane różnego typu ścianki wspinaczkowe, a wokół nich umieszczono urządzenia zabawowe umożliwiające huśtanie, balansowanie, bujanie, wspinanie, ślizganie. Dodatkową atrakcję stanowi ogromna piaskownica, która umożliwi budowę nieskończonej liczby zamków z piasku.

Sporo czasu poświęcono również zaplanowanemu wybiegowi dla psów. Nie chodzi jednak o ogrodzony kawałek placu, gdzie zwierzęta mogą sobie pobiegać, lecz wydzieloną przestrzeń podzieloną na dwie części. Pierwsza to tzw. strefa wejściowa z podwójnymi bramkami, drewnianym pomostem widokowym i pagórkami. Druga zaś ma być wyposażona w tor przeszkód, a także rozległy trawnik i miejsce do zabaw z czworonogiem. W jej skład wchodzą też różnorodne przeszkody, śluzy, kładki, równoważnie, rozległe trawniki i piaskownice, mające tworzyć atrakcyjną, specjalnie wydzieloną strefę aktywności dla psów.

Jednak największe zainteresowanie wzbudził pomysł sprowadzenia na teren parku stada owiec, które zgodnie z założeniem, mogłyby zastąpić kosiarki do trawy. Jak policzono, roczny koszt koszenia terenu parku miałby wynosić ok. 500 – 600 tys. złotych. Tymczasem zastąpienie kosiarek stadem owiec ma obniżyć tą kwotę do ok. 200 tys. złotych. Zdaniem architekta krajobrazu dr Piotra Szkołuta, proponowana ekofarma, na której mogłoby zamieszkać to stado, byłaby interesująca zarówno dla dzieci, z uwagi na zwierzęta, jak i dorosłych, którzy mogliby wziąć udział w warsztatach ekologicznych czy przyjść na targi zdrowej żywności. Dodatkowo gospodarstwo ekologiczne można też wykorzystać do terapii poprzez organizowanie zajęć terapeutycznych czy uprawiania jogi w towarzystwie zwierząt oraz wszechstronnej edukacji przyrodniczej.

Pomysłodawcy nie ukrywali, że dużą rolę musiałoby tu spełnić miasto, jednak z uwagi na programy wspierające tego typu inicjatywy, owce można otrzymać za darmo. Zwłaszcza, że podobne rozwiązania są już stosowane w wielu dużych miastach w Europie jak też w Polsce. Mowa jest o stadzie ok. 100 – 120 zwierząt zaś sama Ekofarma ma zajmować teren 3,5 tys m kw, z czego 500 m kw to budynki owczarni. Wypas ma być zaś prowadzony na obszarze ok. 60 ha. Owcami mają się opiekować baca i dwóch juhasów oraz pies pasterski. W obiekcie ma też być prowadzona obróbka wełny oraz wyrób serów.

(fot. materiały inwestora)

71 komentarzy

 1. Wychowałem się na LSM’ie i jak patrzę na te wizualizację, a do tego widzę jeszcze słowo „park” to jedno z drugim się dość mocno wyklucza. Na tych grafikach jest właśnie typowy, współczesny krajobraz „po_deweloperowski”. Niby wszystko ładnie ma wyglądać, ale to wszystko jest totalnie przeorane. Ot beton tak jak na większości nowych osiedli, zero normalnych drzew… popatrzcie na Felin, Willową lub okolice Jana Pawła/Gęsiej. To na pewno nie jest ten kierunek, a stare osiedla i bloki z wielkiej płyty mają swój wielki urok. Budować mieszkania nowe – jak najbardziej, ale w symbiozie i z większym naciskiem na to co wokół nich.

 2. A w przyszłym roku sprowadzone zostanie stado koali…

 3. mogę kosić cały ten teren za 30 tys na rok, zgłaszam się na chętnego

 4. Co to za ch****ne pierdoły? Po przeczytaniu tego idziemy całą rodziną głosować przeciw. Czy inwestor ma ludzi za totalnych debili?

 5. Owce….. a po cholerę jak ludzie zachowują się nieraz gorzej niż barany. Co to za pomysł w ogóle i co jara ten co to wymyślił ? 😀

 6. kolejny poroniony pomysł. w miscie robia wies na wsi sie budują żeby do miasta dojezdać do pracy

 7. czytajmy o górkach ale na mądrych stronach bo to co oni wypisują to kpina.
  ,, trzeba być psycholem, żeby nie chcieć jakże pięknej, romantycznej betonowej urbanistyki, gdzie można okno w okno godzinami podglądać co robi somsiad, gdzie nie będzie przeszkadzać to cholerne świeże powietrze od którego spać się chce i ptaszyska nie będą darły mordy bo ich miejsce jest w lesie. Miejmy nadzieję że wyjdzie jak zawsze i będą woleli zapłacić karę niż robić jakiś park bo te cholerne ptaszyska brudzą mi passata. ps. Wreszcie będzie zatkany ten cholerny komin powietrzny dmuchający świeżym powietrzem z zachodu. Jestem z miasta, to widać …

 8. Pięknie te wizualizacje wyglądają. Mam cichą nadzieję że developer dotrzyma słowa i zrobi faktycznie ten park. 🙂

  • TBV niech zrobi park lub odda teren miastu pod park przy aktualnych warunkach zabudowy, a nie stosuje szantaż że albo park albo to co teraz ! Jezeli prezes jest takim idiotą i kupił coś co mu nie pasuje do rozrachunków to niech regres kieruje do sprzedawcy ECHO a nie do Żuka ! Chyba że to Żuk sam zadecydował pod TBV o referendum ?

 9. a były w tej bajce smoki? #NIEwReferendum

Z kraju

Sport