Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

W lubelskich kościołach zostanie przeprowadzona zbiórka na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

W Syrii i w Turcji – krajach, które najbardziej ucierpiały w poniedziałkowym trzęsieniu ziemi – trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Tysiące osób potrzebują bezpiecznego schronienia i żywności, dlatego w pomoc włączyła się Caritas Polska, przekazując na rzecz poszkodowanych pierwszą transzę w wysokości 100 tys. dolarów. Z kwoty tej już zakupiono m.in. 1200 materaców. W niedzielę w kościołach Archidiecezji Lubelskiej prowadzona będzie zbiórka funduszy na pomoc poszkodowanym.

Sytuacja mieszkańców południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii wciąż jest bardzo trudna. Ludzie nie mogą wrócić do domów, są przerażeni, obawiają się wstrząsów wtórnych. Z powodu traumatycznych wydarzeń wiele osób potrzebuje pomocy psychologicznej. Sytuację pogarszają niskie temperatury oraz padający deszcz i śnieg.

Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik podjął decyzję o zorganizowaniu w Archidiecezji Lubelskiej zbiórki na rzecz osób poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Zbiórka do puszek na ten cel odbędzie się we wszystkich kościołach Archidiecezji w tę niedzielę, 12 lutego.

Zebrane w parafiach ofiar – jak i ofiary indywidualne – należy wpłacać:
– do kasy Caritas w Kurii Metropolitalnej
– bezpośrednio na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej –
nr konta: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 z dopiskiem „pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii”.

W Syrii i w Turcji – krajach, które najbardziej ucierpiały w poniedziałkowym trzęsieniu ziemi – trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Tysiące osób potrzebują bezpiecznego schronienia i żywności, dlatego w pomoc włączyła się Caritas Polska, przekazując na rzecz poszkodowanych pierwszą transzę w wysokości 100 tys. dolarów. Z kwoty tej już zakupiono m.in. 1200 materaców.

Na miejscu cały czas pracują polscy strażacy ze specjalnie wyszkolonymi psami. Naszym ratownikom udało się wydobyć spod gruzów 12 osób, a 13 została zlokalizowana i cały czas ratownicy próbują do niej dotrzeć. Szczególną rolę w poszukiwaniach odgrywają psy ratownicze, ich opiekunowie i lekarze, którzy robią wszystko, aby nasze „czworonożne sensory” mogły „działać” na pełnych obrotach, pomimo doznawanych kontuzji i okaleczeń podczas akcji i niesprzyjających warunków atmosferycznych. To dzięki psim zmysłom, umiejętnościom i zaangażowaniu oraz ich kompilacji z możliwościami technicznymi zabranego przez ratowników sprzętu, działania są tak skuteczne.

(fot. PSP)

25 komentarzy

 1. Brawo PiS brawo kościół katolicki.

  • Szkoda ze pis i kk nie pomagają tak ochoczo swoim obywatelom.

  • I ile z swoich ciężko zarobionych i opodatkowanych i oZusowanych pieniędzy przekazali?

  • Do niby Doroty – ty gościu dziś jesteś Dorotą??? Jak tak można płeć ciągle zmieniać? Zdaję się że twoja partia i wiara tego nie popiera. Co komentarz to zmiana płci.

 2. Może jąkaty milion by dorzucił z naszych zbiórek czy wszystko dla siebie weźmie?

 3. Kontynuacja skandalicznych dni islamu w KK?

 4. Dziadek ze "slamsowa" (nie mylić z dziadem)

  Nie jestem tak mocno zdesperowany, żeby pójść do kościoła i dać… I nie pytajcie mnie dlaczego, bo cenzura 112, nie przepuści odpowiedzi.
  Wolę zrobić przelew na PCK.

 5. Nie warto płacić na Caritas !!!!! Jeszcze nigdy nie rozliczyli się z pieniędzy, jak np pewna” checa” której logo jest we wszystkich szpitalach w Polsce. Czekam ,aż służby tekturowej republiki się tym zajmą.

  • U. Bezpieczyciel

   Życia ci na to nie starczy. Przecież wszyscy jasnowidze paplają, że PiS wygra.

  • Krzysztof Muszczyk

   „Checa” jak piszesz (nie wiem w jakim to języku) rozliczała się tak, że parę lat temu (jeszcze za rządów PO) Jurij musiał zakładać nowe spółki typu „Jasna Sprawa” etc, w miejsce „ZłotegoMelona i Mrówki Całej”, .żeby zbierać na nie hajs i mieć wszystko w miarę przejrzyste. 🙂

 6. Po co te głupie komentarze nie chcesz nie dawaj ,tam jest prawdziwa tragedia!

  • Ja obca krajowca być, tzw. innostranna to wiedzieć...

   A czy ktoś tu napisał, że w Turcji tragedia jest nieprawdziwa ?

   • Prawdziwa jest tylko „w Ukrainie”. Do tego stopnia, że cała tamtejsza bandyterka w wieku poborowym przyjechała do Polski i o chwilę daje o sobie znać, jak np. kilka dni temu w Gdańsku.

 7. kk & sip ćabej

  Ciekawe ile ten wspanilomyslny i transparenty katolicki i pisowski kościółek przytuli kaski z tych zbiórek ? Strzyżenie owieczek a zwłaszcza baranów mają we krwi a dach nadal przecieka !

 8. Kk odda tace?

 9. Na Caritas ani grosika