Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

W kopalni w Bogdance pojawił się kolejny problem z wodą. Nie zakłóciło to wydobycia

Pomimo zwiększonego napływu wody, kopalnia pracuje prowadząc wydobycie na dotychczasowych poziomie. Spółka zapewnia, że sytuacja nie stwarza zagrożenia dla górników jak też sprzętu.

Po ostatnich problemach, które doprowadziły do wstrzymania eksploatacji jednej ze ścian w polu Stefanów, kopalnia węgla kamiennego Bogdanka znów zmaga się ze zwiększonym napływem wód dołowych. Tym razem sytuacja wystąpiła na polu wydobywczym Nadrybie. Jak zapewniają władze spółki, sytuacja hydrologiczna znajduje się pod kontrolą kopalnianych służb.

Obecnie trwają prace związane z ujęciem dopływającej wody oraz jej odprowadzeniem do instalacji głównego odwadniania. O zdarzeniu, zgodnie powiadomiono też Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie. Władze Bogdanki zapewniają, że napływ wody nie stwarza zagrożenia dla górników jak też sprzętu.

Kopalnia cały czas prowadzi też wydobycie węgla. W przypadku, kiedy wody będzie przybywało, rozważana będzie możliwość tymczasowego wstrzymania eksploatacji w tym rejonie, na czas jej odpompowania.

– Od początku Bogdanka prowadzi zarówno dokładny monitoring dopływu wody, jak i realizuje stałe spotkania zespołu technicznego, który analizuje na bieżąco sytuację hydrologiczną. Obecna sytuacja nie ma wpływu na aktualny roczny plan wydobycia 8,3 mln ton węgla handlowego – dodają przedstawiciele spółki.

W Lutym kopalnia podjęła decyzję o wstrzymaniu eksploatacji nowej ściany w polu Stefanów. We wrześniu ubiegłego roku doszło do jej zaciśnięcia a następnie gwałtownego napływu wód dołowych. Ostatecznie spółka postanowiła zaprzestać wydobycia w tym miejscu, aby chronić kolejne części kopalni przed zalaniem wodą.

(fot. LW Bogdanka/zdjęcie ilustracyjne)

25 komentarzy

 1. No tak, trzeba będzie zamknąć…

 2. Które jezioro tym razem wyschnie?

  • Najbliżej jest Głębokie, ale może pociągnie z tych na północ – Dratów, Nadrybie, Cisacin. Okaże się za kilka lat.

 3. Ale wiadomość! Teraz będziecie pisać która rura w kanalizacji się zapchała i co MPWiK z tym zrobi? Chociaż jak ścieki wybiją to będzie jakiś news ale to w mieście gdzie mieszka 350 tysięcy ludzi. A w Bogdance ile mieszka?

  • Ale to nie dlatego o tym pisali, tylko dlatego że poseł Wcisło się tam wcisła i chciała „ratować”. Poza tym już piszą o wywrotkach na rowerach i innych tego typu katastrofach w ruchu lądowym więc powinieneś być przyzwyczajony 🙂

 4. Czekam na kolejny NEWS jak nasi POlitycy z regionu będą skandować dlaczego znowu Bogdanka nie wydobywa i dlaczego tak się dzieje. No cóż wybory się zbliżają to co niektóre osoby się zaczynają pojawiać na szklanym ekranie. 😀

 5. kopalnia pisu to i woda swiecona zalala wszystkich i wszystko

  • Taki komentarz buahah mógł napisać tylko przygłup lewacki.

  • Drożyzna w całej Europie to wina pisu, warunki pogodowe i hydrotechniczne to też wina PiS. PiS wybawiciel Europy, którego obwinia się, że jak ostrzegał to mało skutecznie i teraz jego wina, że zgodził się na pakiet klimatyczny (Niemcy likwidują kopalnie atomowe a budują węglowe). Wojna w Rosji też wina PiS bo nie zablokowali NS.

 6. XXX dla takich prostaków nie ma już ratunku łeb całkowicie sprany tefauenem do tego jeszcze nienawiść komunistyczna wyssana wraz z mlekiem matki.

 7. Jesteście wszyscy chorzy z tymi komentarzami . Nic poza pis i po nie istnieje? Biedne matoly

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo