Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

W końcu można jeździć nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 747 (zdjęcia)

Osiem miesięcy czekali kierowcy na otwarcie nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 747, którym od mostu w Kamieniu można dojechać do Lipska na Mazowszu. Trwają już przygotowania do kolejnej inwestycji, jaką będzie budowa kolejnego odcinka tej trasy, tym razem do Iłży.

We wtorek w godzinach popołudniowych usunięte zostały znaki zakazujące ruchu i kierowcy w końcu legalnie mogą korzystać z nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 747. Łączy on most na Wiśle w Kamieniu z Lipskiem. Budowa drogi została ukończona 31 sierpnia 2018 roku jednak przez dokładnie osiem miesięcy trwały procedury związane z odbiorem inwestycji i uzyskiwaniem zgody na użytkowanie trasy.

Okazało się bowiem że podczas prac w niektórych miejscach wprowadzone zostały inne rozwiązania niż przewidywał projekt. Dlatego Nadzór Budowlany zażądał ujęcia ich w dokumentacji. Pomimo tego i tak wielu kierowców nie przejmowało się zakazami ruchu i korzystało z nowej trasy.

Choć droga znajduje się po stronie województwa mazowieckiego, to realizacja inwestycji jest rezultatem współpracy samorządów wojewódzkich Lubelszczyzny i Mazowsza. Wszystko dlatego, że po wybudowaniu mostu na Wiśle w Kamieniu, trasa ta stanowi dla mieszkańców naszego regionu znacznie szybsze połączenie z miastami zarówno na Mazowszu, jak też w województwie świętokrzyskim lub łódzkim.

– Droga 747 ma strategiczne znaczenie dla rozwoju województwa mazowieckiego. Z jednej strony będzie służyła mieszkańcom okolicznych miejscowości a z drugiej – ma znaczenie ponadregionalne. Droga otwiera Mazowsze na Lubelszczyznę i odwrotnie. Inwestycja poprawiła dostępność komunikacyjną regionu, jak i atrakcyjność inwestycyjną Lubelszczyzny i południowej części Mazowsza. Nowy przebieg drogi zdecydowanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu na terenie gmin Solec nad Wisłą i Lipska – wyjaśnia Monika Burdon z Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Mający ponad 8,5 km odcinek wiedzie nowym śladem omijając zlokalizowane przy starej trasie miejscowości. Wzdłuż całej długości drogi powstały drogi serwisowe niezbędne do obsługi przylegających nieruchomości. W ramach inwestycji wybudowano też dwa wiadukty: trójprzęsłowy i pięcioprzęsłowy. Łączy się z drogą krajową numer 79. Teraz w planach jest budowa kolejnego odcinka, tym razem z Lipska do Iłży. Ponad 30 km trasy również zostanie zbudowane od podstaw. Obecnie prowadzone są prace projektowe, które powinny się zakończyć jeszcze w tym roku.

W końcu można jeździć nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 747 (zdjęcia)

W końcu można jeździć nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 747 (zdjęcia)

(fot. lublin112, nadesłane – Monika)

4 komentarze

  1. To ten który wybudowali już jakiś rok temu ale nie mogli go oddać do użytkowania bo się kłócili ?

  2. Prawdziwe otwarcie to będzie jak pierwszy śmiertelny wypadek się wydarzy .
    Oby barierki na moście w Kamieniu wytrzymały , bo tam daleko jest do lustra wody.??

    • mostek działa już kilka lat i , odpukać, nikt jeszcze barierek nie zaatakował. Bardziej bedą groźne lokalne skrzyżowania tak jak po prawej stronie Wisły w Chodlu, Bełżycach itd

  3. dlaczego nie ma mapki?

Z kraju