690 680 960

W całym kraju ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego

Od środy w całym kraju obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego i zagrożenia w cyberprzestrzeni. Decyzja o jego ogłoszeniu związana jest m.in. z wizytą w naszym kraju prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło na terenie całej Polski pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Jak informuje resort, ma to charakter prewencyjny i jest związane z dwoma zbliżającymi się wydarzeniami.

Pierwsze z nich to uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, zaś drugi wiąże się z oficjalną wizytą w naszym kraju prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Stopień alarmowy obowiązuje od środy 28 sierpnia 2019 r. od godz. 00:01 do wtorku 3 września 2019 r. do godziny 23:59. Ministerstwo dodaje, że podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane również przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych. Chodzi m.in. o ministerialne spotkanie w Warszawie dotyczące budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stanowi on głównie sygnał dla służb odpowiadających za bezpieczeństwo kraju oraz jego mieszkańców do zachowania szczególnej czujności.
Chodzi o zwracanie uwagi na wszelkie sytuacje mogące stanowić potencjalne zagrożenie. Dlatego też można się spodziewać reakcji w przypadkach pozostawionych bez opieki toreb, pakunków czy też legitymowania osób zachowujących się nietypowo lub podejrzanie.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywać się będą w całym kraju głównie w niedzielę 1 września. Z kolei wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zaplanowana na trzy dni. Donald Trump przyleci do Polski w sobotę w godzinach wieczornych. W niedzielę w Warszawie spotka się m.in. z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. W poniedziałek odbędą się zaś rozmowy w cztery oczy z Andrzejem Dudą, rozmowy plenarne delegacji czy też spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

(fot. lublin112)

19 komentarzy

 1. Przyjeżdża pajac – hotelarz ,który Grenlandię chciał kupić i tyle zamieszania

  • a ile ty masz hoteli? a gdy kupowano alaskę, to świat nie był tak lewicowy jak jest teraz i była to zwykła umowa kupna-sprzedaży i jakoś reszta świata nie robiła zamieszania.

 2. O ile się nie zmieniło prawo to w polsce bez zezwolenia mozna posiadać proce, siekiery, noże (w tym stołowe), cepy, kosy i maczugi (z wyłączeniem kiji bejsbolowych), więc wystarczy nie wydać pozwoleń potencjalnym terrorystom (czyli Obywatelom gorszego sortu) na przedmioty wyglądem przypominajace broń palną i można się nie obawiać terrorystów.

  • Zapomniałem dodać, że na siekiery kuchenne, dawniej, potocznie nazywane tasakami też nie potrzeba pozwolenia, ani naszej przy każdej okazji poświęcanej policji, ani nawet samego arcy proboszcza, czy chociażby kleryka

 3. To racja z niego zaden prezydencik tylko zadymiarz pajac bezmozgi ktory uwaza sie za boga swiata I wszystkim stawia warunki

 4. Gdy przyjeźdzał Breźniew to był dzień wolny od pracy.
  Czemu nie kultywują tradycji??
  Przecieź według Amerykanów II wojna zaczeła się na Perl Harbor.
  To co on tu będzie świętował???

  • Chyba przespałeś zmiane ustroju. Dla Twojej informacji obecnie żyjemy w kapitaliźmie, a nie socjaliźmie. Rok temu już bylo wielkie oburzenie jak z dnia na dzień nasi politycy ustalili sobie jeden dzień wolny od pracy więcej, niż było to zaplanowane.

 5. Amerykańskie wojska w pl to LIS W kurniku

  • palnij się w pusty łeb
   gdyby nie Regan to dalej by tu ruskie kacapy siedziały

   • Tak nam pomógł że się wszyscy zainstalowali w Polsce i rozkradaja ja po dziś dzien

    • Gdyby nas nie oddali kacapom to wszystko było by inaczej, można mieć teraz to za złe Amerykanom, Anglikom i Francuzom, ale zrobili to po to żeby nie wkurzać Ruskich zaraz po wojnie, która i tak była mocno wyniszczająca dla obu stron.
     Dobra sytuacja jest i obecnie, jak to Anglicy wypinaja tyłek na Francuzów przez BREXIT, żabojady zostana na lodzie bez możliwości importowania towarów do Anglii, nie mało kasy na tym stracą.

    • Po Reganie aż do Trumpa w USA były rządy lewactwa kumasz to ???

 6. „mur” jaki Ty jesteś gł……i!

  • co komuchu, żal dawnych lat gdy było się partyjnym i nic nie robiąc miało wszystko, zgnij czerwona gnido

  • dziadek oddaj część komuszej emerytury na jakieś hospicjum ale nie licz na przebaczenie komuch to komuch i komuchem zdechnie nawet jak zdradziecki kościół katolicki nazwał mordercę św. Wojciechem Jaruzelskim
   Nie widziałeś wolności więc nie wiesz co to jest !!! Niewolniku ! JESTEŚ NIEWOLNIKIEM !

 7. Gonić dziadów z jameryki. To oni są terrorystami

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie
Zaproszenie na otwarcie Farmy Dyniowej w Lublinie
Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku